r een goed glas bierl S.O.S.diensten Jlan V 7de Wonen is meer dan I „eten en slapen" Na de tweede ronde an iyj en en iedereen ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★AT UtTCAVE STICHTINC EURO-APPEL VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG 4 APRIL 1962 EERSTE JAARGANG NUMMER 3 Erisinde laatste eeuw wel zo het een en ander veranderd. De mens heeft razendsnelle machines uitgevonden waar- door in enkele ogenblikken tijds de meest vreselijke ram- pen kunnen plaatsvinden. Elk moment van de dag komen er mensen om door een buitennatuurlijke oorzaak en geen minuut lang is een mens zijn leven zeker. En toch is het bestaan zekerder dan ooit tevoren. Van de wieg tot het graf wordt gezorgd. Op de oude dag zijn er nu regelingen die honderd jaar geleden bij de mensen misschien lach- buien zouden verwekken. Regelingen die de angst voor later, wanneer men de leeftijd, waarop men niet meer kan werken, heeft bereikt, wegnemen. En angst voor deze oude dag kon men toen gerust hebben, als men weet van de toestanden uit die tijd. SUEDE EN NAPPA KLEDING D. v. d. HEUVEL Een fjaed plus bier Proveniershuis aan fjemecnte Sehietlam >f Xr >f >f >f >f >f >f >f >f X- >f >f >f >f >f >f >f >f >f Alleen is maar alleen; en gezelligheid is toch maar alles. Twee uitdrukkingen, die met weinig woorden heel veel zeggen. Houdt U van gezelligheid? Eigenlijk is dit een dwaze vraag. Wie houdt daar nu niet van? Wie heeft niet graag gezellige buren, boven en onder, links en rechts? En daaronder verstaat U toch niet alleen dat U geen last van hen ondervindt. Wanneer er iemand jarig is in Uw gezin, dan maakt U het gezellig in huis. Een bloemetje, misschien zelfs slingers en een versierde stoel, een extraatje bij de koffie, voor het naar bed gaan een glaasje ridel voor de kinderen, een borrel of iets stevigs voor de ouderen enz. En Ome Jan die een gezellige prater is, wordt als een welkome gast begroet. Als vader wekenlang moet overwerken, dan zeggen de kinde ren al gauw: ,,Wat ongezellig dat vader er niet is." Als het zo is, dan is het goed. Het zou geen goed teken zijn als ze hem bijna niet missen. Nog deze week hoorde ik in een gezin waarvan moeder na 7 weken uit het ziekenhuis was gekomen, een van de kinderen zeggen: ,,Het is maar wat gezellig dat U weer thuis bent." Natuurlijk is er een verschil tussen een gezellige straat en een gezellig huis. Het eerste is een kwestie van groenaanleg, van architectuur, het aanzicht van woningen en van veel andere, soms heel kleine factoren. Voor een gezellig thuis is het niet voldoende dat de kleur van het behang in de kamer leuk aandoet. We willen geenszins beweren dat dat niet belangrijk is evenmin als dat het geval is met de rangschikking van de meubelen, de kleur van ramen en deuren, de lichtval, de indeling van het huis enz. Maar vindt U ook niet dat de gezelligheid in huis eerst en vooral afhangt van de personen, die er in wonen en leven, van hun onderlinge verhouding, hun wederzijds meeleven, hun Tefde en begrip voor elkaar en vooral ook het respect voor ieders gaven en het werk dat men doet? Als vader en moeder in alles met de kinderen meeleven, overal en altijd belangstelling tonen en de kinderen aan hen een houvast hebben, een steun en ook een troost, als het nodig is, dan is het ongezellig als ze er niet zijn; en gezellig, als ze er zijn. Sommige mensen kunnen heel gezellig doen of weten heel gezellige dingen te bedenken, maar zijn zelf niet gezellig. Het komt bij gezelligheid eigenlijk eerst en vooral op de persoon zelf aan: niet op W A T men DOET, maar, op WIE men I S. Wie echt leverwgezel(lm) wil zijn, is gezellig. Hrieren aan rctlaviic iIf i w jC, So s; 1 §- f. tfLu jpfclil tkfe, :S HET PROVENIERSHUIS: Gedurende de vijftiende en zes- tiende eeuw werd het open veld buiten de Overschiese poort ge- bruikt voor de verpleging van zie- ken. Daardoor kreeg het de naam „Zieckenvelt". Bij dat veld waren enige huisjes om welke al sinds de dertiende eeuw tussen Schiedam en Mathenesse getwist werd over het eigendom. Jaarlijks werden op Goede Vrij- dag voor de verzorging van de zie- ken twee „zieckenmeesters" geko- zen. In 1525 werden drie leproos- meesters aangewezen. Aan hen werden de lijders aan melaatsheid of lazerij toevertrouwd. In 1566 wordt door de vroede va- deren van Schiedam besloten totde ontruiming van de plaats om aan de verkondigers van de nieuwe religie gelegenheid tot predikatie te geven. Bij het gemeentebestuur komt in 1591 een rekwest van de leproos- meesters met het verzoek om een nieuw leprooshuis te mogen bou- wen. En zo komt buiten de Over schiese poort op de plaats waar thans het Proveniershuis staat een nieuw getimmerd leprozenhuis. In dit huis mochten alleen de lij ders aan melaatsheid worden op- genomen, maar toch werd ook aan armen en vagebonden onderdak verschaft, want in een ordonnantie (In spoedgevallen) SCHIEDAM Apotheken: Van 31 maart tot 7 april. Het Gouden Hert, St. Liduinastraat 58 - Tel. 6 83 64. Van 7 april tot 14 april. Fa. Evers - Lange Haven 81 - Tel. 6 82 42. G.G.D. 6 92 90 Brandweer 6 91 23 Politic 6 46 66 ROTTERDAM Apotheken: Van 31 maart tot 7 april. Mathenesserapotheek - Mathenesser- weg 10 - telefoon 3 41 44; Fa. Krul - Burg. Meineszlaan 57 - Telefoon 3 41 44. Van 7 april tot 14 april. Fa. M. Cohen - Schiedamseweg 183 - Telefoon 3 2110; Fa. F. J. Koek, Heemraadsplein 17 - Telefoon 3 20 66. G.G.D. 13 50 00 Brandweer 99 Politie 94 TELEFONISCHE HULPDIENST (voor ieder, die in nood verkeert 12.14.14 Voor Dames, Heren en Kinderen Rechtstreeks van fabriek DUS GOEDKOPER Desgewenst naar iedere maat en model. - Eventueel prettige beta- lingsregeling. Na telefonische afspraak ook 's avonds. Op aanvraag coupeursbezoek aan huis. Zoutziedersstraat 8a - Tel. 59433 Abr. Kuyperlaan 63a - Tel. 86902 Gratis huis aan huis verspreiiiing in Delfshaven, Spangen, Oud Mathenesse en Schiedam: Sin- gelkwartier en Stad. Redactie en advertentieafdeling Oude Dijk 261a, telefoon 131354 Postbus 410 Giro 429100 Stlchting Euro-Appel Emmalaan 77. Rotterdam-12 Bank: Amsterdamse Bank Btjkantoor Straatweg, Rotterdam uit het jaar 1629 staat te lezen, dat de leproosmeesters zullen blijven bij het oude gebruik om ook „pro- veniers" op te nemen. Tot 1636 blijft het huis Leprooshuis heten, dan echter wordt de naam vervan- gen door ..Proveniershuijs". Hef inkupen van pvavenivrs Deze mensen konden zich tegen een door het stadsbestuur vastge- steld bedrag inkopen. Onder de „commensales" waren dan ook le- den van gegoede families. In de achttiende en negentiende eeuw was de zorg voor deze prove- niers toevertrouwd aan een „bin- nenmoeder", terzijde gestaan door een paar andere vrouwen. In de Franse tijd werd zi.i vervangen door een binnenvader. De regenten drongen in 1756 aan op de bouw van een nieuw huis. Het oude was tochtig en nat en niet meer zo geschikt voor bewoning door oudere mensen. De verbou- wing werd door de gemeente goed- gekeurd en gesubsidieerd, als ook een tweede verbouwing. Het aannemen van „commensa- les" bracht ook zijn moeilijkheden met zich mee, die door tussenkomst van een advocaat moesten worden opgelost. Zo werden in 1800 twee mensen tegen een bedrag van 2000 gulden opgenomen, die echter stierven voordat zij inkwamen. De erfgenamen eisten de bedragen van de regenten terug, die daar natuur- lijk niets voor voelden. In 1809 ontwierpen de heren re genten een reglement bestaande uit 15 artikelen. Zij geven een blik op de toestanden die toen in het Pro veniershuis heersten. Zo moest de binnenvader zorgen voor goed bier voor de commensales en hen dage- lijks op gezette tijden daarvan naar welgevallen laten tappen. Op feest- dagen moest een extraatje worden verschaft. Bijvoorbeeld op Koppen- maandag, de eerste maandag na Driekoningen, moest de binnenva der een krentenkoek met een fles wijn geven. In het slotartikel van het reglement werd bepaald, dat de te kiezen binnenvader een borgtocht van duizend gulden moest storten. Bij raadsbesluit van 23 april 1846 werd het Proveniershuis met al zijn lasten en baten afgestaan aan de Magistraats Armenkamer van de stad Schiedam. Uit de zuivere in- komsten van dit huis moest jaar- V lijks 2000 gulden aan de stad be- taald worden, totdat de gehele schuld voldaan was, daarna vielen de inkomsten ten bate van de al- gemene armen. De regenten van de Magistraats Armenkamer waren tevens Regenten van het Prove niershuis. In 1854 werd deze omge- vormd tot Burgerlijk Armbestuur, dat het beheer bleef voeren tot 1862, toen het huis weer voojjgoed in het bezit van de gemoejrie Schiedam kwam. Uw readies, geachte iezeressen en lezers, zullen de redactie welkom zijn. Gaarne willen wij uw mening horen over de uitgave van „Metro-PooI", waarmede, naar wij hopen, de basis wordt gelegd voor contacten van lange duur. Hebt u bepaalde ver- langens ten aanzien van artikelen of rubrieken over onderwerpen die naar uw mening in dc belangstelling zullen liggen. sclirijl het ons. Het redactie- adres Is: Oude Dijk 261a, Rotterdam. IWanneer je als jonge redactie van een nog jonger blad een pluim op je hoed krijgt gestoken van een zeventigjarige, dan word je daar toch even stil onder. Wanneer ad- verteerders hun tevredenheid uit- spreken, puzzelaars ons meedelen dat ze met interesse aan de oplos- sing hebben gewerkt en inwoners van Schiedam ons melden dat ze de oude historie van hun stad zo boeiend vinden, dan zijn we daar blij om, mede omdat dit niet onbe- langrijk is voor eigen lijfsbehoud. Maar wanneer een zeventigjarige een lange brief schrijft waaruit blijkt dat hij ons blad van a tot z heeft uitgespeld en kritisch alle ar tikelen en rubrieken onder de loep heeft genomen, dan voelen we ons eerst en vooral gesterkt in onze onderneming als zodanig. Wij schrij- ven immers niet uit hoofde van tijd- verdrijf of van reclame voor het eigen standje. Gelukkig had de 70-jarige brief- schrijver ook enige kritiek, die ons aanzette tot nadenken. We kunnen volledig met zijn kritische opmer- king instemmen en zijn er dan ook dankbaar voor. Zijn kritiek betrof de titel van het artikel in onze eerste uitgave „Waar vroeger dronken Nor en zaten..." Hij gaat gelukkig van de veronder- stelling uit dat wij met die uitdruk- king niemand hebben willen kwet- sen. Dat willen we inderdaad ook niet; juist het tegendeel: wij probe- ren interesse en belangstelling te kweken voor alles, wat menselijk is, voor het goede en waardevolle in het menselijke bestaan en in lie ge- meenschap van de mensen. De valse snaar van de sensatie wordt al vol doende bespeeld. Wij hebben er geen behoefte a an om daar aan mee te doen. Wij hebben ons Metro- Pool" gedacht als een lezenswaardig, gezellig en leerzaam blad, dat de sensatie schuwt maar daarentegen wel kritisch opbouwend werkzaam wil zijn. Wij willen echter in dit verband graag de volgende bemerking ma- ken: wie voor het menselijke wil openstaan, moet fouten en tekort- komingen niet verdoezelen. De ge- schiedenis van mensen wordt nu eenmaal gekenmerkt door vallen en opstaan.en weer vallen.en weer opstaan. Wie uitsluitend aan- dacht heeft voor het vallen, mis- bruikt de menselijke zwakheid. Want het „opstaan" is altijd belang- rijker dan het „vallen". De geschie- denis kan echter wel een goede leermeester zijn, als het open oog voor de tekorten in het verleden ons tenminste niet blind maakt voor eigen zwakheid. Tenslotte; gelukkig de tijd, waar- in de ouderen de ondernemingen van jongeren weten te prijzen en waarin de jongeren dankbaar de levensrijke ervaring van ouderen als opbouwende kritiek aanvaarden. C'- zullen er maar weinig geweest zijn, die in onze tweede uitgave het artikel over de markt in de Spanjaardstraat en de verplaatsing daarvan niet gelezen hebben. Nog dezelfde dag en ook de dag na het verschijnen van ons blad stond de telefoon bijna roodgloeiend. Veel instemming, maar ook kritiek op de onjuiste vermelding betreffende de toekomstige plaats van de markt. Dat is inderdaad niet de Gijsinglaan, maar de GijsingstraatGijsingplein. Hoe het ook zij, het een en ander bewijst het reeds levendig contact tussen redactie en lezers van Me tro—Pool". Wonen is ieven in een beschermde en beschuttc ruiintc. Hierop zal een i i.g«» «M huis geheel nioeten zijn ingesteld. Het zal voldoende waarborgen moeten Hr E bieden dat dit leven zo ongestoord mogelijk kan plaats vinden. Onder jlpPBRH t f invioed van allerlei omslandigheden, zoals het nijpend tekort aan a| woningen, en ook van het Amerikanisme is het wonen de laatste jaren teruggebracht tot „eten en slapen". "ST'* sff "*S"3yKH! Het is wel een ernstige verarming van wat uiteindelijk met woning bedoeld werd. Een woning is een beschutte plaats, tegen regen, kou en wind, maar ook tegen Hnmen- ging van buitenaf. Het moet een plaats zijn, waar wij ons kunnen terugtrekken uit een wereld, die ons aan alle kanten bedreigt, die ons steeds opnieuw probeert te ver- vlakken en te egaliseren. In ons huis ljioeten wij deze wereld kun nen ontvluchten en een privaat leven kunnen leiden. Daar zal ons huis naar moeten worden ingericht. Wij zullen aan alles een persoonlijke kleur moeten geven. Het moderne interieur bezit de eigenschappen daartoe. Maar het brengt ook door zijn moderne kleu- ren en zijn met het vroegere in terieur vergeleken koelheid het ge- vaar met zich mee, dat de woning inderdaad niet meer wordt dan een restaurant, een plaats waar slechts gegeten en geslapen wordt. Teveel omvattend zou het wor den als we hier een overzicht zou den moeten geven van wat er op het gebied van het moderne inte rieur te koop is. Het is op de eerste plaats zaak, dat iemand die over- gaat tot een modernisering van zijn woning zich laat voorlichten door iemand die thuis is in meubel en bekleding. Want het is een sprookje dat je alles maar bij elkaar kunt stoppen. De moderne opvatting van PASTOE en PAS A AN gaat niet zomaar op. Er is wel degelijk het ge- vaar dat het een rommeltje gaat worden. Maar de goede meubel- handelaar kan u van advies dienen. We willen hier slechts enige tips geven, waardoor u zich het leven thuis kunt vergemakkelijken en veraangenamen. De woning is op de eerste plaats bedoeld als beschutte plaats tegen regen en kou. Het is tegenwoordig geen luxe meer, als er in de wo ning centrale verwarming is. Er is ,.Publikatierechten vriiwillig afgestaan door firma H. H. de Klerk" weliswaar vergeleken met andere Europese landen een achterstand, maar uit cijfers blijkt dat Neder- land hard bezig is deze goed t« maken. De meeste centrale verwarmin- gen zijn warmwaterinstallaties. De laatste tijd is er echter een nieuwe vorm van centraal verwarmen: de luehtverwarming. Zo erg nieuw is deze vorm echter ook weer niet, daar de Romeinen hun termen, badhuizen, reeds voorzien Madden van hetelucht-installaties. De warme lucht wordt door mid- del van ventilatoren naar de ver- schillende vertrekken geleid. Het voordeel van een luchtverwarmer boven een warmwaterinstallatie is een snelle opwarming. Een koud huis is binnen tien minuten behaag- lijk *warm. Ook een belangrijke winst is dat tegelijk met de warme lucht verse buitenlucht binnenge- bracht kan worden. Een installatie wordt vol-auto- matisch gestookt met olie. Het ge heel wordt thermostatisch geregeld, zodat alleen olie verstookt wordt indien er werkelijk .warmte ge- vraagd wordt. Hierboven spraken wij van het combineren van allerlei soorten en stijlen. Het gevaar daarbij van het ontstaan van een rommeltje is ze- ket niet denkbeeldig. Als men er de moeite voor wil nemen, moet men eens binnenlopen in een an- tiekzaak. Het is niet goedkoop, maar indien het huis u iets waard is en. u wenst er een verblijf van te maken waar u zich elke dag op nieuw prettig voelt, is toch geen geld te vee). Een Biedermeierstoel of een antieke lamp kunnen zoveel sfeer brengen. Ook het kopen van kunstvoorwerpen is aanbevelens- waardig, maar dan goede kunst. Schilderijen en beeldhouwwerk zijn niet goedkoop. De regering legt echter steeds als subsidie de helft er bij, en dat is toch niet iets ge- rings.

Metropool | 1962 | | pagina 1