Ul t ADVERTEREN GEBEUREN ROND DE SCHIE en iedereen iets over het jaar 1962 S.O.S. diensten Kasteelpraat Kunst Elektronisch Naren Lange tijd is het zo geweest, dat de man feitelijk alleen maar het- hoognodige aan zich zelf moest doen. Vooral tussen de beide wereldoorlogen was dit verschijnsel zeer sterk. Trouwens hef meren- deel van de mannen had hef geld fe hard nodig voor hef levensonderhoud, dan daf zij zich fe bui- fen konden gaan aan hef hebben van zorgen over hef uiferlijk. Voorsirhtig aan d» man brvngtm SUEDE EN NAPPA KLEDING D. v. d. HEUVEL Denkt U ook wel eens na over het rtverschijnsel" mens? Of laat U dat over aan de filosofen, de psycholoqen en andere denkers? U zult zeggen: ,,Daar heb ik geen tijd voor. Ik heb een druk leven en zoveel zorgen en beslommeringen dat ik aan derge- lijk diepgaande gesprekken niet toekomt." Wie zal dit vreemd vinden? Onze zaak, het werk en het bedrijf, de studie en de promotiekansen, de sport en allerlei vormen van ontspanning nemen ons van de vroege morgen tot de late avond in beslag. Iedere dag brengt zijn zorgen met zich mee, meestal dezelfde als gisteren. En als er vandaag een wegvalt, voorziet men wel- licht in de nabije toekomst een andere. Toch durf ik wedden dat ook U van tijd tot tijd een klein beetje filosoof bent. Iedereen zit wel eens te peinzen, zoals men dat zegt. Ondanks alle drukte en alle zorgen bent U toch wel ooit helemaal alleen en dus als het ware helemaal op uzelf teruggeworpen, alleen met U zelf. U bent dan de enige, waarmee U bezig bent; dus met het „verschijnsel" mens. In zulke omstandigheden komen er vragen in U op als: waar leef ik eigenlijk voor? Is een mens wel ooit helemaal gelukkig? Vragen over belangrijke levenswaarden en bijkomstige dingen. Vragen over goed en kwaad, over het ,,waarom" van het bestaan, het begin en het einde ervan en nog veel meer. Ieder mens is wel eens met deze vragen bezig en zoekt er een antwoord op. Dat is niet gemakkelijk. Maar al zet U ze misschien ook daar- om gauw opzij, ze komen toch weer terug. Nu moet U niet denken dat hier aanstonds het verlossende antwoord komt. Dat is immers niet zo maar een pasklare zaak. Wel wil ik U het volgende voorleggen: de vraag nl. of de mens wel in staat is om een antwoord te vinden op de grote levens- vragen, wanneer hij zich niet diep bewust is van het feit dat hij in zijn doen en laten, in heel zijn menselijk bestaan een antwoord moet geven aan een ander: in feite aan zijn medemens, en daarin aan de Grote Andere, dit is God. Een mens kan wel eenzaam zijn, maar is nooit alleen. Daar is altijd de Ander, die een antwoord verwacht. Verantwoordelijk- heid is niets anders dan: antwoord moeten geven aan de Ander. En dit antwoord geven bepaalt mede wat de zin is van ons bestaan, van ons werk, van onze drang naar vrijheid en geluk, van het begin maar vooral ook van het einde van ons menselijk bestaan op deze planeet. Wie verantwoordelijkheid kent en deze durft aanvaarden, is nooit alleen en vindt mede daarin het antwoord op de vraag naar de zin van het eigen bestaan. UITGAVE STICHTING EURO-APPEL VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAC 11 APRIL 1962 EERSTE JAARCANC NUMMER 4 De nieuwe lijn in de nieuwe mode 1962: twee lijen knopen, die dichter bij elkaaT staan, smalleie ievers en smalleie kraag. Achterin de R.E.T.-bus, die ons de weg van huis naar de stad gemakkelijker tracht te maken, zijn wij geconfronteerd met e6n van die problemen, waarvan de kranten vol staan, maar waar wij vaak al te onnadenkend langs heen lopen. Drie dienstplich- tige militairen zaten te praten over hun inschepingsverlof. Een tochtje naar Nieuw-Guinea is tenslotte niet hetzelfde als een weekend naar Maastricht. De mening van het drietal was ver- deeld en varieerde van r,vechten voor de vrijheid" tot „ik heb zin om te deserteren". Het was stil in de bus. Iedereen luisterde. Wij hadden een vreemd gevoel ergens onderin onze maag en dachten aan onze eigen zoon, die zijn vredelievendheid voorlopig botviert in indianenspelletjes, maar die evengoed een paar jaar ouder had kunnen zijn. Je krijgt een eigenaardig idee, als je denkt aan je zoon als soldaat in een bus, pratend over zijn inschepingsverlof. Zo tegen het eind van de week beginnen ze binnen te komen, al die tijdschriften met hun wervelende typografie, hun schitterend papier, hun schreeuwende en vrolijke kleuren, en ze drin- gen de indruk op, dat alles pais en vree is, dat het bij ons zo slecht nog niet gaat. Het gaat misschien ook niet slecht. Een blik op straat: de auto's wor den steeds mooier en steeds vergulder, en ook steeds talrijker. Een blik in de etalages: de meest fantastisch verzorgde televisietoestellen, de duur- ste kleding, de prachtigste meubels. Een blik op de voorbijgangers: hun gezichten zien er steeds welgedaner uit. Er is alleen maar overdaad en het schijnt niet op te kunnen. Maar in het jaar 1962, waarin het de Neder- lander beter dan ooit schijnt te gaan, bestaan er ook in Die Vreselijk Dynamische Stad, die Rot terdam heet te zijn, nog toestanden, die bepaald niet getuigen van beschaving en vooruitgang. In een welvaartstad als Rotterdam, gelegen in dat derde deel van de wereld, waar zich 80 procent van het wereldinkomen bevindt, komen nog stra- ten en woonwijken voor, waar de huizen op in- storten in elkaar hangen, waar vochtigheid en duisternis, ratten en ongedierte, ziekte en armoe- de elke kans op wat levensvreugde ontnemen. Anno 1962 is naast de deur op niet eens zo veel meter afstand nog veel leed en ellende. Dat zijn een paar dingen, die wij nooit mogen vergeten als wij vol trots spreken over onze dynamische stad Rotterdam. Ad r van nieuwbouw verbouwingtn fimmermefsefwerk aannemersbedrijf v.Oldenbarnevellstr.92 (•1.135544, 127245, ROTTERDAM zo was het Alleen aan zeer weinigen, uit de upper ten, was het gegeven zichzelf te verzorgen. Maar nu, vooral de laatste jaren, het geld ook de meer gewone man gaat bereiken en een zeker percentage van het verdiende besteed kan worden aan luxueuzere behoeften, nu gaat ook de belang- stelling van hem uit naar een betere haarverzorging, naar een joyeusere en meer modische kleding, etc. Speciaal onder invloed van de jeugd, die met Jean Paul Sartre in Parijs tot andere dan vroegere ge- woonten kwam en daarbij ook op een andere stijl in kleding en ge- drag, heeft er ook een verandering plaats gehad in de wijze van kleden. In de mode, „Haute Couture", voor de vrouw, is durig sprake van superlatieven, van revolutionaire lijnen en van nieuwe dessins. Wijzi- gingen in de herenmode moeten veel voorzichtiger worden gebracht dan die in de mode van de vrouw, aangezien de man altijd nog een behoudender maatstaf op dit gebied hanteert. De algemene tendens in de heren mode van thans gaat uit naar jong en slank. De overbodige details moeten gaan verdwijnen, want bovenal moet de kleding van man nen praktisch zijn. De broekomslag bijvoorbeeld is verdwenen. Dit lelijke detail was nodig als stootrand maar werd overbodig, doordat de pypen smal ler geworden waren. Wei bleef en zal voorlopig wel blijven de rits knoopjes onder aan de mouw van het colbert. bMotie voor jongtt ntfnsfn De hedendaagse mode richt zich vooral naar de jonge mensen. Dezen hebben ook het meeste geld op het ogenblik om veel en vaak te kopen. Zij hebben ook het verlangen op te vallen. Een stijl voor jonge mensen dus, die is voortgekomen uit het na de oorlog populair geworden dragen (In spoedgevallen) SCHIEDAM Apothekcn Van 7 april tot 14 april Fa. Evers - Lange Haven 81 - Tel. 6 82 42. Van 14 april tot 21 april Rembrandt Apotheek - Rembrandt- laan 5 - telefoon 6 88 55. G.G.D. 6 92 90 Brandweer 6 91 23 Politie 6 46 66 ■ir ROTTERDAM Apotlieken: Van 7 april tot 14 april Fa. M. Cohen - Schiedamseweg 183 - Telefoon 3 2110; Fa. F. J. Koek, Heemraadsplein 17 - Telefoon 3 20 66. Van 14 april tot 21 april Dr. P. H. Brans - Nieuwe Binnenweg 420 - telefoon 51130. Apotheek van Lennep - Mathenesser- dijk 102 - telefoon 3 31 20. G.G.D. 13 50 00 Brandweer 99 Politie 94 TELEFONISCHE HULPDIENST (voor ieder, die in nood verkeert 12.14.14 V Voor Dames, Heren en Kinderen Rechtstreeks van fabriek DUS GOEDKOPER Desgewenst naar iedere maat en model. - Eventueel prettige beta- lingsregeling. Na telefonische afspraak ook 's avonds. Op aanvraag coupeursbezoek aan huis. Zoulziedersstraat 8a - Tel. 59433 Abr. Kuyperlaan 63a - Tel. 86902 Gratis huis aan huis verspreiiiing in Delfshaven, Spangen, Outl- Mathenesse en Schiedam: Sin- gclkwartier en Stad. Redactie en advertentieaideling Oudc Dijk 261a, telefoon 131354 Postbus 410 Giro 429100 Stichting Euro-Appel Emmalaan 77, Rotterdam-12 Bank: Amsterdamse Bank Btjkantoor Straatweg, Rotterdam is in bepvrktv matewok op t/eae pagina mogelijk! Adverteren in een stijlvol blad geeft uw zaak cachet Vraagt vrijblijvend inlichtin- gen aan ons kantoor: Oude Dijk 261 a. Telefoon 1313 54. Kleren die de man maken zo kan het ook van leren jasjes, truien, spijkerbroe- ronde halsopening, alsook kostuums ken en andere, onbestemde kleding- met kragen, die dicht geknoopt kun- stukken, die wel „lekker" zitten, nen worden en opgezet, kragen dus maar niet presentabel zijn. die warmte geven en eigenlijk geen Daarom moest er een mode „sier" zijn. komen, die dezelfde nonchalance De ronde hals is glad afgesneden bezat, maar ook „kleedde", joyeus of heeft een laag opstaand randje was en presentabel. als een oud officiersuniform, terwijl Zo ontwierp Cardin vorig jaar de knopen tot boven toe door lopen. kostuums zonder kraag en met een Is er wel een kraag, dan is deze breed, zodat zij opgezet kan worden en mooi dichtgeknoopt. De broekspijpen zijn weer iets breder aan het worden, nadat ze een tijd lang wel heel erg smal waren. Toen de jongens uitgestapt wa ren, barstte het lawaai en de ver- ontwaardiging los. „Dat kost weer duizend jongens," zei iemand, „ik heb ze naast mij zien sneuvelen in de rimboe, tijdens de politionele ac- ties. Geef mijn portie maar aan fikkie." „Ons grondgebied moet verdedigd worden," ging zijn buurman er te- gen in. „Ben jij ooit in de tropen ge- weest?" snauwde zijn buurman er tegen in. Misschien is het wel een Nieuw- Guinea gevecht in het klein gewor den, maar wij hadden ons op de Binnenweg door uit te stappen aan de strijd onttrokken. Het probleem heeft ons echter niet losgelaten en wij hebben tenslotte de oplossing gevonden, en vrienden, deze is uniek. Wij breiden ons kabinet uit met een nieuw ministerie voor Nieuw-Guinea. Als er iemand 'is, die uit hoofde van een bijzondere en herhaaldelijk getoonde belang- stelling, geschikt is voor deze func- tie, dan is het Soekarno. Als Pro fessor Duynstee het nu maar goed vindt. de opgravingen hier beklemtoond. De Nederlanders hebben vanouds een grote belangstelling aan de dag gelegd voor de culturen van het Midden-Oosten, en daarom- is het vooral voor de middelbare scholier van betekenis om kennis te nemen van de leefwijze van dit oude volk. Een prettige bijzonderheid van de expositie is, dat een elektronische toelichting door de opgravers zelf wordt gegeven, waardoor het ook voor niet-ingewijden mogelijk is zich te orienteren. Wij hadden goed gegokt dez keer, vrienden. Ons toto-formulier vermeldde een drie bij de wedstrijd SpartaDOS, en hoewel het ons leed deed, dat de kasteelheren weer met een gelijkspel genoegen moes- ten nemen, streelde het ons gevoel voor intuitie. Wij hebben namelijk nooit geluk in de voetbalpool. Nog nooit zijn wij boven de tien punten geweest, en hoewel wij dit in ver- band brengen met de algemene on- Na de oplossing van het Nieuw- Guinea-geschil een ander wereldge- beuren. Vrijdag brengt het Rotter- dams Toneel onder regie van Ton Lutz, die op een voortreffelijk sei- zoen terug kan zien, in de Rotter- damse Schouwburg de wereldpre- miere van „Commissaris Fennedy", het debuut als toneelschrijver van de begaafde jonge auteur Gerard Kornelis van het Reve. Op zater- dag- en zondagavond worden repri ses gegeven. Omdat de belangstelling van het publiek bij toneel voorstel- lingen niet om over te roepen is, hopen wij dat ditmaal een voile zaal voor jonge Nederlandse toneel- schrijvers een stimulans zal beteke- nen om ons toch al niet grote toneelrepertoire wat uit te breiden. In het Schiedams Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 zal Vanaf 14 april tot begin juni een bijzonder interessante expositie worden ge- houden. Onder de titel „Nederland- se opgravingen in Egypte" zullen vondsten uit de tijd van de eerste dynastieen van de Egyptische ge- schiedenis worden geexposeerd. Af- gezien van de belangrijke kunst- en gebruiksvoorwerpen, stammend uit een rijk, dat dtiizenden jaren voor Christus reeds een hoge beschaving had, is het Nederlandse aandeel in Al met al blijft het allemaal toch nog modieus en vooral presentabel. gelukkige toestand waarin wij kennelijk verkeren op het gebied van loterijen, kijken wij toch met enige jaloezie naar vrienden, die met grote overtuiging hun formu- lier invullen, en dan wel nooit on der de prijzen vallen, maar het scheelt altijd maar een haartje. Bij ons, vrienden, scheelt het een hele luizenbos en dat doet ons oprecht verdriet. Wij hopen onder u mede- standers te vinden in dit trieste ge voel, anders zullen wij nog jaren in de toto meespelen als eenzamen. Overigens heeft ook Feijenoord het tegen Blauw-Wit niet best gedaan, hetgeen aan onze buurman de op- merking ontlokte: „Het ging er weer Spartaans toe, bij Blauw-Wit". Verder, vrienden, trotseert de regen en laat gebeuren wat gebeurt rond de Schie.

Metropool | 1962 | | pagina 1