AAN U EN U EN ALLE MOEDERS HET GEBEUREN ROND DE SCHIE S.O.S. diensten iveggeven voetbalpool opgeruimd de kous is af lekker lang UITGAVE STICHTING EURO-APPEL VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAC 9 MEI 1962 EERSTE JAARGANG NUMMER 8 ^^aarom is mijn moeder niet geridderd? Ik heb haar naam tevergeefs gezocht in de lange krante- kolommen van zaterdag 28 april. Vindt U dit een vreemde vraag? taat ik voorop stellen dat er geen sprake is van rancune, noch bij mij, noch bij haar. Zij draagt trouwens een zilveren kroon van witglanzend haar. Ik las er de namen van rechters en raadsheren, predikanten en politie, van diplomaten, journalisten en ambtenaren, geleerden, kunstenaars en sportlieden, van officieren te land, ter zee en in de lucht enz. enz. Het waren hoofdzakelijk mannen. Er waren echter ook wel vrouwen bij; o.a. sociale werksters, ziekenverpleegsters, kunstenaressen enz., maar geen moeders Misschien zijn sommigen van hen wel moeder, maar dat is niel de reden, waarom ze een lintje hebben ontvangen. Als vrouwen geridderd worden, dan gebeurt dat nooit omdat ze moeder zijn. Juist daarom blijfl de vraag mij bezig houden. Want eretekenen worden altijd uitgedeeld aan mensen, die de gemeenschap, het land, ons volk, de wetenschap of de cultuur op bijzondere wijze hebben gediend. Het is altijd een blijk van waardering voor buitengewone en vooral echt menselijke dienstbaarheid. Is het moeder-zijn dan geen dienst aan de gemeenschap? Is dat geen sociaal beroep en is het niet buitengewoon en vooral echt menselijk? Geven moeders zich niet in dienende lielde aan de hoogste waarde, namelijk het leven zelf? Ofis hun dienstbaarheid zo veelomvattend, dat men eigen lijk niet goed weet om welke kwaliteit men haar het meest moel eren? Het moeder-zijn is klaarblijkelijk iets heel eigens, iets heel aparts. Als er geschreven en gesproken wordt over de emanci- patie van de vrouw, dan gaat dat nooit over de vrouw als moeder. Moeders behoeven niet te emanciperen. Die mogen blijven wat ze zijn: de liefsten. Er is veel in onze moderne wereld, waar zij buiten staan. Zij hebben geen vrije zaterdag, noch minder een 45-urige werk- week. Hun snipperdagen, die nooit helemaal voor hen zijn, kunnen ze nooit voor een heel jaar tegelijk vastleggen, laat staan opnemen. Er bestaat voor hen geen C.A.O., geen code van wetten en rechten; alleen de code van de liefde, die geen grenzen kent. Een moeder is er altijd maar een voor ieder mens. Ze is er wel voor al haar kinderen, maar voor ieder kind is zij weer de eigen moeder. Is dit soms de reden waarom moeders nooit geridderd worden? Ik weet het niet. Ik begrijp het ook niet goed. Alleen weet ik dit: als kinderen of dat nu diplomaten zijn of rechters, geleerden of kunstenaars of wie dan ook als kinderen een lintje krijgen, dan komt het ook een beetje, en dikwijls zelfs een heel groot beetje, aan hun moeder toe. Vast staat dat moeders onmisbaar zijn, en misschien nog wel het meest als je als volwassene haar niet meer zo direct nodig hebt. Daarom ga ik a.s. zondag toch naar mijn moeder, ook al is ze niet geridderd. SUEDE EN NAPPA KLEDINC D. v. d. HEUVEL voor jou moeder voor alle dagen zorg voor wat je deed voor wat je nog doet nog steeds elke dag opnieuw een dag lang voor mij doet Wat er ook gebeurde, vrienden, het is weer zover. Nog een paar dagen en de dag der dagen breekt aan. Zondag zullen wij alien onze moeder met iets gaan verrassen. En dan wat er gebeurde rond d'aloude Schie. Het was allemaal weer wat vreemd. Nog had Benfica woensdagavond Real Madrid de hielen van de Europacup niet laten zien, of donderdag brak de zon door, maar toen waren de Madrilenen waar- schijnlijk reeds met het moede hoofd op de borst hangend huiswaarts aan het keren, na menig Metro-Pool-lezer waaronder ook uw geschied- schrijver de verschrikkelijkste hartsstuipen be- zorgd te hebben, vooral toen het vuur van de Spanjaarden zich tegen scheidsrechter Horn keer- de, omdat hij aan Di Stefano geen strafschop toe- kende. We waren blij toen het afgelopen was en we konden zeggen dat we ze weer allemaal ge- zien hadden, Di Stefano, Eusebio, Puskas en al die andere razendsnelle voetbalforpedo's. tin Maren aannemersbedrijf Voor Dames, Heren en Kinderen Rechtstreeks van fabriek DUS GOEDKOPER Desgewenst naar ledere maat en model. - Eventueel prettige beta- lingsregeling. Na telefonische afspraak ook 's avonds. Op aanvraag coupeursbezoek aan huis. Zoutziedersstraat 8a - Tel. 59433 Abr. Kuyperlaan 63a - Tel. 86902 Gratis liuis aan liuis verspreidin;. in Delfshaven, Spangen, Oud Mathenesse en Schiedam: Sin- gelkwartier en Stad. Redactie en advertentleatdeling Sehletbaanlaan 5, tel. 31789, h v tr 131354 PostbusYlO. Giro 429100. Stichting Euro-Appel Bank: Amsterdamse Bank Bijkantoor Straatweg, Rotterdam (In spoedgevallen) SCHIEDAM Apotheken: van 5 tot 12 mei: Fa. C. I. Jansen, Swammerdamsingel 41 - tel. 6 49 17. 't. Gouden Hert - St. Liduinastraat 58a - tel. 6 83 64. G.G.D. 6 92 90 Brandweer 6 91 23 Politie 6 46 66 ROTTERDAM Apotheken: van 5 tot 12 mei: Fa. Cohen, Schiedamseweg 183 - tel. 3 21 10. Fa. F. J. Koek - Heemraadsplem 17 - tel. 3 20 66. van 12 tot 19 mei: Dr. P. H. Brans, Nw. Binnenweg 420 - tel. 51130. Van Lennep Apotheek - Mathenesser- dijk 102 tel. 3 3120. G.G.D. 13 50 00 Brandweer 99 Politie 94 TELEFONISCHE HULPDIENST (voor ieder, die in nood verkeert 12.14.14 In Amsterdam was er ook iets te doen met de „Oranje", op welke boot 140 gasten zich vermaakten met o.a. een twist-orkest uit Italie. Het publiek rond de kade brulde „Pha-ra-di-ba" en toen Ageeth Scherphuis over de radio vertelde dat de vrouw van de Sjah de ster van de avond was, viel de reportage uit, anders hadden wij er u meer van kunnen vertellen. En, vrienden wat niemand ver- wacht had, kameraad Titov, een van Ruslands vermaarde ruimtevaar- ders heeft president Kennedy een bezoek gebracht. Er wordt echter niet uit Washington gemeld hoeveel ruimte ze hem in het Witte Huis hebben gegeven. En of we in Amsterdam moeten blijven om nieuws te moeten bren- gen, in Amsterdam gaan de scho- len op zaterdag dicht. Steeds meer kinderen trekken er het lange week-end met de ouders op uit zo- dat het schoolverzuim op 2aterdag ontstellend is. Nu zullen de scholen een kwartier eerder beginnen, want in de wet is vastgelegd dat er 1040 uur per jaar moet worden lesgege- ven op de lagere scholen. Wij we- ten niet, of wij Hollanders louter uit goedgeefse mensen bestaan, maar iets zuidelijker, in Maastricht, gaat de president-directeur van de staatsmijnen zomaar drie miljoen weggeven. Zomaar een miljoen voor verbetering van woningen, zo maar een miljoen voor recreatie en nog eens zomaar een miljoen voor kunst en sport in Limburg. En de minister van Economische Zaken heeft dat allemaal zomaar goed ge- vonden. Hij bleef zelfs niet eens achter bij de president-directeur. Onder staand applaus in de schouwburg van Heerlen deelde hij mede, dat de president-directeur benoemd was tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Vrienden, als jullie nog niet in de voetbalpool meedoen, ga dan nu tocli spelen. In Schotland heeft een arbeider, die per week 10 pond ver- diende, een prijs gehaald van 139.248 ponden. Jullie kunnen me geloven of niet, maar het zat er niet in dat hij dat ooit met werken zou ver- dienen. Hij kan het nu wel rustig aan gaan doen. We geloven trou wens dat hij ze wel bij elkaar zal houden, gezien zijn geboorteplaats, of het zou op eens schots en scheef moeten gaan. De Rotterdamse Posterijen gaan opruimen. In alle gebouwen zullen affiches komen te hangen met de leus: „Maasstad, Schone Stad" en in alle kantines zullen suikerzakjes worden gebruikt met het toepasse- lijke opschrift: „Opgeruimd staat netjes, ook in uw stad." De Heine- kens Brouwerijen gaan ook mee doen. In alle zaken, die onder haar beheer staan zullen suikerzakjes worden gebruikt met het goed be- doelde zelfde opschrift. De vrouwen zijn er, vrienden. Wij hebben ze altijd al als het gelukki- gere deel van de mensheid be- schouwd, maar van nu af aan zal weer een van hun toch al misera- bele kleine problemen worden weg- genomen. In September zal de kous- die-niet-kan-ladderen in de handel gebracht worden. Deze zomer zul len de vrouwen er nog buiten moe ten kunnen. Het is dan zomer en warm en met een ongekousd been is dan ook wel te lopen. Testen hebben uitgewezen, dat deze kousen gemakkelijk 45 we- ken gedragen kunnen worden. Wie ook langer meegingen, wa ren de Japannezen. Zij meenden niet ouder te zijn dan een jaar of 30.000. In het noorden van het land heeft men nu echter potten en pannen uit het stenen tijdperk gevonden, zo- wat 150.000 jaar geleden. De „homo japanensis" is nog wel niet gevon den, maar als hij gevonden wordt, kan hij misschien de ontbrekende schakel zijn. In Essen houden op het ogenblik een 400 mensen een bijzondere „lan- ge" jaarvergadering. Deze perso- nen zijn lid van de „Klub der Lan- gen", waarvoor men als man 1.90 m en als vrouw 1.80 m moet meten. Er zijn zowat 2.000 leden bij deze club aangesloten. De vergadering moet over ver- schillende resoluties oordelen. Zo eisen de Langen bedderi naar hun maat. Zij willen, dat zij deze overal op crediet kunnen kopen. Zij eisen voor de Langen die hun dienstplicht moeten vervullen o.a. een extra voedselrantsoen. In moderne appar- tementswoningen willen zij een verhoging van het plafond. Maar wat de Langen het meest dwars zit, is de belasting. Ook voor ons is dat voorwerp een voortdu- rende bron van ergernis. De Langen hebben er echter hun reden voor. MtUwbtHIW verboum'ogM v. Oldenbarnavaltstr. 92 let 135544, 12724* ROTTERDAM Zij wensen verlaging, omdat zij voor voedsel en kleding meer geld moe ten uitgeven. Zij stellen voor ook op het gebied van de lengte een pro- gressieve loonpolitiek te voeren. t

Metropool | 1962 | | pagina 1