DE JONGSTE ANTIQUAIR VAN NEDERLAND „ik koop alleen, wat ik leuk vivid!" aan u en u en iedereen UITCAVE STICHTINC EURO-APPEL OPLAAC 42,000 EXEMPLAREN VERSCHIJNT IEOERE WOENSDAC 20 JUNI 1962 le JAARCANC No. 1 4 woont in schiedam koos coppens: ANTIEK, zijn wij geneigd te denken, is een bussiness voor oude mannen. Niets is minder waar. Dat heeft Koos Coppens bewezen. Koos Coppens, woonachtig aan het Newtonplein op nummer 41, heeft in de kelder onder zijn flat een antiekhandeltje in- gericht, die hij plechtig „In de kelder" heeft genoemd. Koos werd geboren op 19 februari 1943, en daardoor is hij allerwaarschijnlijkst de jongste antiquair van Nederland. SUEDE EN NAPPA KLEDING D. v. d. HEUVEL t fVT, Haren METRO-POOL 's* „Ik ben er nu 2 jaar mee bezig," zegt Koos. „Ik had stoe- len gekoeht op de markt en toen ik ze naar huis vervoerde, werd ik door vier verschillende men- sen aangehouden, die vroegen of ze deze van mij konden kopen. Op den duur ging ik steeds meer mijn hobby in antiek vinden." Van het een komt het ander en mettertijd ging hij ook weer ver- kopen. Dat was ergens noodzaak. daar zijn gehele beginkapitaal bestond uit zijn zakgeld. Toen hij vorig jaar van de H.B.S. kwam mei zijn c-iiiddiplomu 3, Ciw|r hij werken als verzekeringsagent. voor 35 harde guldens per week. Ruimte „Ik ben op zoek naar een win- keltje," vervolgt Koos. ,,Ander- half jaar geleden, woonde ik nog in Barendrecht, waar we een grote villa hadden, waarin ik ge- makkelijk veel spullen kon op- slaan. Hier is de situatie moei- lijker. De ruimte is te benauwd om grote dingen te kopen!" Koos Coppens heeft een tijdje gebruik kunnen maken van de etalage van een wijnhandelaar aan het Stadhuisplein (Lijnbaan, Rotterdam). Daardoor verkoeht hij vrij veel, maar de gehele situ atie blijft krap, want Koos heeft bijna geen handelskapitaal. Voor Dames. Heren en Kinderen Rechtstreeks van tabriek DUS GOEDKOPER Desgewenst naar ledere maat en model. - Eventueel prettige beta- lingsregeling Na teletonlsche afspraak ook 's avonds Op aanvraag coupeursbezoek aan huis Zoutziedersstraat 8a - Tel. 59433 Abr. Kuyperlaan 63a Tel. 86902 Gratis huis aan huis versprel- ding in Delfshaven, Spangen, Oud-Mathenesse en geheel Schiedam. Redactie en advertentieafde- ling Schietbaanlaan 5, tel. 31789, b.g.g. 131354 Postbus 410. Giro 429100. Stichting Euro-Appel Bank: Amsterdamse Bank Bijkantoor Straatweg, R'dam Na Moederdag hebben we nu ook Vaderdag gevierd. Wie kwam eigenlijk op het idee? Wie was de mening toegedaan dat het kind na z'n moeder toeh vooral ook z'n vader uiet mag ver- geten Ik moet IT eerlijk zeggen dat ik het niet weet. Ik kan natuuriijk wel gissen. Zo bijvoorbeeld: Zou een vrouvv, en nog wel een nioeder op dit idee gekomen zijn? Als het laatste waar is, dan moet het een ideaal huwelijk ge- weest zijn, waar vader in de goe- de ziu van het woord „het hoofd van het gezin" was. In dit ver- band herinner ik mij het gezegde van een meisje, dat haar nood klaagde over het huwelijk van haar ouders: „In ons gezin kwam vader altijd n& de kinderen." Het kan natuuriijk ook een man geweest zijn, die in de gesehiede- nis de „stichter van de vaderdag" genoemd moet worden. Misschien uit jaloezie, nadat Moederdag uitbundig was ge vierd Dit lijkt me niet waarscliijnlijk. Dan blijft de vraag: als het een man was, is die er dan toe geko men uit zakelijke motieven: Vaderdag Sigarendag Vaderdag Stropdassendag Vaderdag Pantalondag enz. enz. of was het een man, die, zoals men Onlangs kon hij een stoeltjes- klok, beddepan en wat koperen ketels overnemen voor een zeer lage prijs, maar op dat moment had hij zelfs dat niet. Toen hij het wel had, bleek de eigenaar het verkoeht te hebben voor acht maal zoveel. Goedkoop Begonnen met kopen op de markt, en dan vooral meubilair, heeft Koos Coppens nu een han- del opgebouwd en koopt hij nu voornamelijk van particulieren en antiquairs. Een week geleden verkoeht hij in twee maal bijna zijn gehele voorraad (de foto's zegt „een goed kind van z'n va der" was en wellicht zelf ook va der? A1 bfj al vind ik het niet zo be- langrijk om de uitvinder van Va derdag te kennen. M'n vader daarentegen vind ik wel belangrijk. En als TJ vraagt „vvaarom", dan kan ik het TJ, naar ik meen, het beste zeggen, als ik m'n moeder erbij haal; als ik ze dus samen neem. Ik zou mijn verhouding tot hen als volgt willen omschrij ven Als kind trok ik, juist als ieder kind, sterk naar m'n moeder. Tegen m'n vader zag ik op. M'n moeder vond ik lief en ik hield van haar. M'n vader vond ik stoer en ik had respect voor hem. Ik liet soms m'n moeder iets vragen, opdat m'n vader er voor zou zorgen. Vader was „pappa, die de een- tjes verdient", maar ook degene, die je met trots liet zien wat je zelf had gemaakt. Het was Vader, die me hielp als ik het zelf niet klaar kon krijgen, maar Ik voelde me groot als ik hem mocht helpen. Nu ik ouder ben is hij voor mij nog dezelfde: de man, voor wie ik diep respect heb tegen wie ik opzie die mij geleerd heeft om zorg te hebben en verantwoordelijkheid te dragen en door arbeid en ini- tiatief iets te betekenen voor an- deren. Als ik hier nog iets aan mag toevoegen voor alle vaders en toe- komstige vaders, dan zou ik hnn de vraag willen voorleggen, die ik mezelf nogal eens stel: was mijn vader in mijn jeugd en daarom ook nu niet het grootst wanneer liij over de vloer van de kamer kroop en paardje met ons speelde wanneer hij met ons meebouwde aan een treinemplacement of met de blokkendoos? wanneer hij met ons voetbalde of een hok voor onze konijneu titn- merde? Is het niet zo dat vaders nooit groot worden in de ogen van hun kinderen, als ze ook niet echt kleiii en tlaarmee echt nicuselyk weteu te zgu? tonen aan dat deze toch niet gering is). „Dat komt ook," meent de jongste antiquair van Nederland, „omdat ik goedkoop ben, en als iemand, die weinig te geveu heeft, een voorwerp graag wil hebben, zal ik beslist niet het onderste uit de kan willen heb ben." Niet specialiseren Koos zegt onder andere ook: „Ik ga me niet specialiseren. Ik koop wat ik mooi vind en wat me aanstaat en dan zie ik het wel weer kwijt te raken. Zo kocht ik een theepot voor 1 gulden, die na schoongemaakt te zijn van zilver bleek. Ik kocht een gouden zakhorloge, 18 karaat en 150 jaar oud, met een standaard om op te hangen, als de drager het afdoet Het bleek vier maal de waarde te bezitten van de koopprijs!" Maar waar? En zo heeft Koos Coppens, met zijn 19 jaren, in een keldertje een antiekhandel, die reeds nu op een vrij hoog peil staat. Graag zou hij verhuizen naar een win- keltje. Maar waar? Hij heeft nog meer problemen naast die van de ruimte en van het handelskapitaal. Heel in de verte staat het schrikbeeld van de Dienst, dat betekent, dat hij er twee jaar uit zal moeten zijn. Toch geloven wij in Koos als antiquair, want wij weten, dat heel wat jaren terug een zeeman op China e.d. voer en daar aller- lei waardevolle antieke voorwer- pen kocht om die hier te ver- kopen. Deze zeeman is nu een alom bekende Rotterdamse anti quair, die advertenties plaatst in bladen als Life! nieuwbouw verbouwingen llmmer- mefje/werfc v.Oldenbarnevellstr,92 lei. 135544, 177245, ROTTERDAM

Metropool | 1962 | | pagina 1