4 Hij roemt het Hollandse landschap. De weidsheid van de wolkenhemel boven het vlakke, groene polderland, maar vooral de veelheid van historische identiteiten op zo n klein gebied bijeen. Elk dorp is een eigenheid in z'n ken merkende beschutting van de bomen groep waaruit de kerktoren als waar schuwende vinger Gods de hemel in prikt. Erskine is niet de eerste stede- bouwkundige wie de intimiteit opvalt van de eeuwenoude woonkernen in waterland. Hij hoort wel tot degenen die zijn ontwerp voor een nieuw stads deel baseert op een plattegrond zoals die al eeuwen geleden had kunnen ont staan. Beschermd door water, intiem in z'n bescheiden afmetingen en kleuren. In het stedebouwkundige ontwerp schetst Erskine een wijk als tot stand gekomen langs geografische en histori sche bepaaldheden. Daarin wijkt hij sterk af van vele hedendaagse stede bouwers waar deze vooral kiezen voor een bijna transparante verkaveling. Erskine gaat uit van een grillige water loop die uitmondt in een rondomgaande hoofdpartij die -meer dan met iets anders- associaties wekt met een ver loren vestinggracht. Langs de weg van geleidelijkheid zou een dergelijke plat tegrond eveneens in het Hollandse pol derlandschap tot stand kunnen zijn gekomen. Ook Erskine laat zien hoe mooi en breed van gedachte Holland op z'n smalst kan zijn voor wie met fijne kleu ren de lijnen van traditie in menselijke maten weet na te trekken. Na Grave en Gorinchem heeft ook Schiedam het genie van Ralph Erskine ontdekt. Erskine behoort tot de mondiaal wer kende stedebouwkundigen die de hedendaagse volkshuisvesting een ander gezicht geven. Zijn uitgangspunt is dat de architect en stedebouwkundige vooral werkt voor bewoners en gebrui kers. Daarin staat hij niet alleen. Wel is het zo dat Erskine zijn gedachten vorm geeft op een even bijzondere als per soonlijke schaal die sterk steunt op puur menselijke overwegingen. Het in Schiedam enthousiast ontvangen plan voor herbouw van het Spinhuispad was slechts een vingeroefening voor zijn chet d'oeuvre: Spaland Oost dat in het polderlandschap ten noorden van de stad zal verrijzen. Hoewel er nog geen huis in het plan is gedetailleerd, laat staan gebouwd, maakt de plattegrond die Erskine voor Spaland-Oost ontwierp, één ding duidelijk. Schiedams laatste nieuwbouwwijk mag niet ontaarden in een 'emotionele achterbuurt'. Want Erskine is behalve architect en stede bouwkundige vooral humanist. Met enkel een plunjebaai en een slaap zak op de bagagedrager van zijn fiets, nam de jonge Britse bouwkundige Erskine in mei 1939 de boot naar Denemarken. Zweden was zijn einddoel en een paar weken later fietste hij Stockholm binnen, een stad die hem dierbaarder zou worden dan Londen. Hij vond er een baantje, liet zijn ver loofde overkomen en trouwde op 29 augustus, twee dagen voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Ralph Erskine, op dat moment 25 jaar oud, was zoals zovele jonge schrijvers, architecten, schilders, musici en journa listen een overtuigd pacifist. Natuurlijk zal zijn vertrek naar het neutrale Zweden zeker verband hebben gehou den met de oorlogsdreiging die boven Engeland en de rest van Europa hing, maar Zweden was ook het land dat het best aansloot bij Erskines opvattingen over architectuur en samenleving. Zweden stond bekend als modern, vooruitstrevend en vooral: democratisch. Erskine had het gevoel dat hij zich in het vrije en vriendelijke sociale klimaat in Scandinanvie beter kon ontplooien dan in het koloniaal georienteerde, puri teinse en bekrompen Engeland. Ook nu nog worden in weinig landen de prestaties van architecten en stads planners zo belangstellend en kritisch gevolgd als in Zweden: besprekingen van nieuwe bouwprojecten staan in de regel breeduit op de voorpagina's van de kranten. Meer en langer dan andere nationaliteiten lijken de Zweden zich ervan bewust dat hun woonomgeving niet alleen functioneel, maar ook mooi moet zijn. De gedachte dat 'mensen niet alleen recht hebben op onderdak, maar ook op schoonheid', is in Zweedse opvattingen een democratisch uitgangs punt dat mede voortkomt uit een inten se verbondenheid met de natuur en gevoel voor samenvlechten van vernieu wing en tradities. Ook tegen deze achtergrond is het eigenlijk geen wonder dat Erskine zich toelegt op het ontwerpen van ruimtes waarin de belevingswaarde centraal staat. Om het even of het nu gaat om win kels, kantoren, villa's, sportaccommoda ties of woonwijken. Aan de Zweedse traditie van bouwen vanuit een sociaal oogpunt voegt hij een groot inlevings vermogen toe in de behoeften van de gebruikers. De vele internationale prijzen en onder scheidingen die zijn omvangrijke en veelzijdige oeuvre werden toegekend laten geen twijfel bestaan aan Erskines creativiteit. Maar deze verklaren nog niet waar vandaan zijn sociale bewogen heid komt. De grondslag werd gelegd op de Friends' School in Saffron Walden. Daar Musis 10

Musis | 1995 | | pagina 10