ANKE BODENNES ÊÊÈÈËÊÈÈÊÈSÈÈm A.BREUR en ZN BV makelaardij o.g. NVM gggjj üj ||||g AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ specialisten in woningbouw- en utiliteitsprojekten ....heeft de eer met Ralph Erskine een uniek projekt in Schiedam te kunnen realiseren Postbus 47, 33300 AA Zwijndrecht telefoon 078 - 6128266 VINKE BODEWES Rubensplein 8, 3117 BK Schiedam. Tel. 010 - 426.52.00 Musis 12 heeft tegelijkertijd een symbolische betekenis. In de beschut ting ervan speelt zich het sociale leven af. Erskine hecht grote waarde aan menselijke omgang binnen zijn ontwerpen en doet zijn uiterste best daarvoor gunstige omstandigheden te scheppen. In zijn ontwerpen keren altijd weer de pleintjes en binnenplaatsen terug waar de bewoners met elkaar kunnen kletsen ('roddelhoekjes', noemt hij ze zelf) en kinderen ongestoord kunnen spelen. In combinatie met Erskines weloverwogen kleur- en materiaalgebruik en zijn streven ieder huis - zelfs in een low-budget buurt - een indivi dueel accent te geven, ontstaat de woonomgeving op 'mense lijke schaal' die deze bouwkundige zulke grote faam heeft bezorgd. Erskine slaagt erin een omgeving te scheppen die gemeen schapszin uitstraalt, maar die tegelijkertijd het individu een grote mate van vrijheid garandeert," schreef een jury ooit over een van zijn prijswinnende ontwerpen. Het is een treffend resumé van Erskines bedoelingen. Hij heeft een grondige afkeer van de modale nieuwbouwwijk met zijn eenvormige huizen, benepen tuintjes en straten vol blik. Zulke wijken, vaak speciaal ontworpen voor één bepaalde inkomensklasse, noemt hij uitgesproken lelijk, zowel in esthetisch als sociaal opzicht. 'De bewoners kunnen er weinig anders doen dan langs elkaar heen leven', is zijn mening. 'Ze gaan 's morgens naar hun werk en sluiten zich 's avonds na thuiskomst op ach ter de voordeur. Het zijn geestelijke en emotionele achter buurten. In mijn filosofie behoort een wijk een organisch geheel te zijn. Een omgeving waar plaats is voor mensen van allerlei leeftijden en van verschillende maatschappelijke niveaus. Want hoe verschillend mensen ook zijn, in wezen zijn ze allemaal gelijk'. ty Feitelijk is dat een politiek standpunt. Maar de ontwikkeling van de volkshuisvesting kent daar meer voorbeelden van. En Co ook van de wijze waarop een dergelijke overtuiging vrij gemakkelijk wordt geaccepteerd en langzaamaan omslaat in een breed sociaal standpunt. In meer prestigieuze projecten ligt dat vaak anders. Daar worden de wenkbrauwen opgetrokken wanneer de ontwerper niet de status, maar de menselijke maat tot uitgangspunt verheft. Zoals ook Erskine overkwam toen hij een ontwerp presenteerde voor het nieuwe parlementsgebouw in Stockholm. Zijn schetsen toonden een simpel complex, dat uit eenvoudige materialen opgetrokken moest worden om te benadrukken dat politici op het zelfde niveau staan als de mensen die zij vertegenwoordigen. Erskine trok die democra tische gedachte konsekwent door en nam in het ontwerp zelfs een plein op waar de bevolking zou kunnen demonstreren tegen regeringsbesluiten. De opdracht voor het parlementsgebouw ging overigens aan zijn neus voorbij. Want zelfs in Zweden geldt dat iedereen gelijk is, maar dat sommigen meer gelijk zijn dan anderen. Waarom ook daar in volle democratie besloten werd dat gedurfd glas en gepolijst hardsteen toch meer de Zweedse nationale trots weerspiegelen dan de opzettelijke, charmante en doordachte eenvoud van Erskine ra MAKELAAR

Musis | 1995 | | pagina 12