Vriendelijke woningen in een frissche omgeving Siem Rosman Woningwetwoningen als monument? Het woord monument roept toch eerder beelden voor ogen van oude en vooral imposante gebouwen. Een rijtje kleine huizen aan weerszijden van een gewo ne straat en dan toch de status van waardevol bouwkundig bezit? Inderdaad, de woningen 1 tot en met 24 in de Fabristraat dragen dit predikaat. En.., niet voor niets. Deze woningen zijn in het eerste decennium van deze eeuw gebouwd als eerste project van de Schiedamse woningbouwver eniging; 'de Vereeniging Volkshuisvesting'. Naast de verdere -uit oogpunt van architectuur, stedebouw - interessante aspecten is vooral het histo risch gegeven van belang dat de huizen in de Fabristraat als eerste tot stand kwa men binnen het kader van de Woningwet 1901 die op het moment van aanbesteding zojuist door het parle ment geloodst was door Goeman Borgesius. Pogingen tot wetgeving op het gebied van de volkshuisvesting waren er in 1901 al eerder geweest. Bijna een halve eeuw daarvoor, op 3 oktober 1854 dien de het toenmalig lid van de Tweede Kamer W. Wintgens een initiatie!-wets ontwerp in, dat voorzag in 'plaatselijke raden van gezondheid en in toezicht over woonverblijven'. Schiedam had daarin op eigen gelegenheid al voorzien door de instelling van een plaatselijke woningverordening, die een aantal mini mumeisen voor arbeiderswoningen for muleerde. Deze waren tot in de zestiger jaren terug te vinden in het woonwijkje .'Nieuwsticht' dat op basis van deze plaatselijke woningverordenmg was gebouwd door de Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden te Schiedam. Kort voordat het voorstel Wintgens in de kamer werd gebracht had Koning Willem III aan het Koninklijk Instituut verzocht te worden voorgelicht over 'de vereischten en inrigting van arbeiders woningen'. Maar het zou nog tot aan het begin van de twintigste eeuw duren voordat wat wij kennen als de Woningwet 1901 tot stand kwam. Belangrijke uitvloeisels van de wet waren dat de gemeenten werden ver plicht om een bouwverordening op te stellen en het recht kregen tot onteige ning in het belang van de volkshuisves ting. Aan woningcorporaties kon boven dien als 'toegelaten instelling' financiële steun worden verleend. De volkswoningbouw werd daarmee een zorggebied voor het rijk en de gemeenten. De eerste sporen in Schiedam hiervan dateren van 26 juli 1906 toen de gemeente aan het Ministeriële College van Bijstand vroeg om een voorschot voor -wat later de bouw aan de Fabristraat zou heten - de aan het begin van dat jaar opgerichte Vereeniging Volkshuisvesting. Met de Woningwet werd een wettelijk kader gegeven aan het zoeken naar praktische oplossingen voor de proble men van de volkshuisvesting. De woningcorporaties zouden daarin een grote rol spelen waar het de verbetering van de kwaliteit van de huuiwoningen betrof. Niettemin zijn er in de Woningwet ook ruimtelijke-ordenings facetten te onderkennen. In de Memorie van toelichting geeft de wet gever bij de onteigening ten behoeve van een bouwplan aan dat daarin niet alleen het eigenlijke woningbouwplan werd verstaan, maar ook de aanleg van de daarmee samenhangende straten, pleinen, wegen en bruggen. In de wet werden ook aan de grotere gemeenten aanwijzingen gegeven over hetgeen waaraan een 'uitbreidingsplan' moest voldoen. Dit uitbreidingsplan is later in de Wet Ruimtelijke Ordening van 1965 vervangen door het begrip 'bestemmingsplan' In de negentiende eeuw deed de indus triële revolutie z'n invloed ook in Nederland gelden. In de tweede helft daarvan ging deze gepaard met een grote bevolkingsgroei alsmede een trek van de plattelandsbevolking naar de ste den in de hoop daar te kunnen voorzien in het levensonderhoud. Ook Schiedam profiteerde van de eco nomische opbloei en ondervond hoe de werkgelegenheid de vraag naar wonin gen voor werklieden deed toenemen. Precies als in alle industriesteden werd de woningmarkt geëxploiteerd door particulieren die vooral geïnteresseerd waren in de vraag naar goedkope arbei derswoningen. Zo ontstond een woningbestand dat niet of nauwelijks voldeed aan de bestaande gemeentelijke verordening. Een groot aantal huizen dat in die periode in Schiedam werd gebouwd, behoorde tot het allereenvou digste type. Door toepassing van lichtere constructies en inferieure bouwmateria len werd bespaard op de bouwprijzen en kon het rendement op de exploitatie worden verhoogd. Met name tegen deze misstand, die in de grote steden leidde tot de bouw van gecombineerde voor- en achterwoningen en in Schiedam tot huizen waarin zelfs de vloer op de benedenverdieping ontbrak, richtte de Woningwet van 1901 zich. De Woningwet van 1901 was daarmee dus in de eerste plaats een sociale wet. Alhoewel Schiedam een van de eerste gemeenten in Nederland was die reeds in 1854 een 'Verordening op het bou wen en betrekken van woningen' aan vaardde en er door particulieren zoals M.J.M. de Groot en de 'Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden te Schiedam' ook aktiviteiten in de richting van het bou wen van betere volkswoningen werden ondernomen, kwam de echte doorbraak ook hier toch pas na het in werking tre den van de Woningwet 1901. Betrekkelijk kort na het totstandkomen van de wet nam een groepering van notabelen, industriëlen en distillateurs - vereniging in de beweging 'Schiedam Vooruit' het besluit om de 'Vereeniging Volkshuisvesting' op te richten. De eer ste officiële vergadering hiervan vond plaats op 18 januari 1905. De eerste opdracht voor het maken van een ontwerp voor een complex wonin gen werd gegeven aan de nog jonge Schiedamse architect P. Sanders. Deze zouden worden gebouwd nabij de Frankenstraat (later Westfrankenlandschestraat). De te bou wen woningen moesten door een goed gekozen type, uitstekende materialen en solide afwerking kunnen gelden als modelwoningen. De naam die eraan werd gegeven was ook 'volkswoningen' hetgeen ze deed verschillen van de arbeiderswoningen. Deze laatsten vol deden slechts aan minimale eisen. Volkswoningen werden daarentegen geacht enig comfort te bieden alsmede wat verfraaiingen te hebben in in- en exterieur. Sanders maakte een ontwerp voor 24 Musis 18

Musis | 1995 | | pagina 18