19 Musis woningen die aan beide zijden werden geplaatst van de nieuw aan te leggen Fabristraat. Bij beide blokken zijn de eindwoningen op de rooilijn van de straat geplaatst. De acht huizen ertussen liggen drie en halve nieter terug en hebben een tuintje aan de voorzijde van de woning. Deze tuintjes zijn van de straat afgescheiden door een laag muur tje waarop een hekwerkje is geplaatst. Aan de achterzijde werd een eenlaags uitbouw geprojecteerd waarin de keu ken en het toilet waren ondergebracht. Het jaarverslag van de Vereeniging Volkshuisvesting was niet weinig trots op de prestatie en gewaagt in 1907 dan ook van 'vriendelijke woningen in een frissche omgeving, woningen met een tuintje en enige versiering'. De gevels zijn zorgvuldig gedetailleerd en opgetrokken in paarsrode baksteen. Boven de vensters en de deuren is, in combinatie met hardsteen, verticaal met selwerk aangebracht dat bovendien is verlevendigd door toepassing van gegla zuurde steen. Dat het hier volkswoningen en geen arbeiderswoningen betrof kwam ook tot uitdrukking in de huurprijs. Met prijzen van drie, drie gulden tien, drie gulden dertig en drie gulden veertig lag deze toch negen procent boven de prijs van een gemiddelde arbeiderswoning. Aan het eind van de jaren tachtig stond de Woningbouwvereniging Schiedam als eigenaresse van de woningen voor de keuze tussen sloop en handhaving van het complex. Sloop lag om economische redenen het meest voor de hand, tot het gemeentebestuur de historische waarde van de twee rijtjes huizen herkende en intervenieerde. De woningen werden op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Dat droeg ertoe bij dat de economische bezwaren werden wegge nomen en restauratie kon worden over wogen. In 1993 werd het complexje grondig onder handen genomen door Jan van de Wetering van de Stadsarchitecten Associatie uit Rotterdam. In zijn restau ratieplan kreeg de trap een andere plaats zodat zowel de begane grond als de ver dieping beter bruikbaar werden en ook de keuken kon worden vergroot door de ruimte van het oorspronkelijke toilet erbij te betrekken. Op de verdieping werd een badcel geprojecteerd en ruim te geschapen voor twee, niet al te grote slaapkamers. Alleen de woning nummer 14 werd -zover mogelijk- teruggebracht in oude staat. Bewaard bleven natuurlijk de voorgevel en tuinmuurtjes waarop nieuwe hekwerken van hetzelfde model als de gietijzeren werden geplaatst. De bestrating in 'visgraat'verband is opnieuw aangebracht met de omgekeer de oude stenen. Alle zinkwerk is weer in zink uitgevoerd. De dakpannen zijn nieuw aangebracht en speciaal voor dit project werden - in de juiste kleuren - nieuwe, geglazuurde pannen gebakken. Het aanzicht van de achtergevels is gewijzigd. Op de achtergevels werd nieuw stucwerk aangebracht en de aan bouwen werden tevens voorzien van gevelisolatie. De terrassen en balkons aan de achterzijde zijn bij de woning betrokken. De bewoners moeten, naar huidige maatstaven, genoegen nemen met een wat krappere woning. Maar daar staat dan wel tegenover dat de woonomge ving bijzonder is en een duidelijke rela tie met het verleden heeft. Een woon plek, kortom voor liefhebbers met een gevoel voor historie. Met de restauratie van het eerste woningproject van de Vereeniging Volkshuisvesting is een complex behou den met historie. De geschiedenis ervan vertelt over de tijd dat goed wonen niet voor iedereen was weggelegd en waarin het heel wat moeite kostte om de trein van de sociale woningbouw in bewe ging te krijgen. Op 9 september beves tigde F.L. Geerdes het Scidam-schildje als onderscheiding aan de woning Fabristraat 14. Hiermee onderstreept de Historische Vereniging het belang van restauratie- en herstelaktiviteiten ook aan de eenvoudige woningen een histo- risch-maatschappelijk ontwikkeling mar keren. Een uniek project op het gebied van sociale woningbouw als monument. Terecht Bronnen; ArchiefWoningbouwvereniging Schiedam C. A. Adriaansens en A. Ch Fortgens, Volkshuisvestingsrecht, Kluwer H. van der Sloot, Betrekkelijk tot tevre denheid, WBV Schiedam

Musis | 1995 | | pagina 19