co (z-j-) Musis 22 gunste van de Amerikaanse zaak te bewerken, op 28 maart 1782 namen de Staten van Holland (in navolging van die van Friesland) een resolutie aan ter erkenning van Adams. In de weken daarna volgden ook de nadere gewesten en op 19 april van datzelfde jaar werd door de Staten-Generaal John Adams als eerste officiële gezant van de Verenigde Staten in de Republiek toegelaten. Het nieuws van de erkenning werd op tal van plaatsen met veel gejubel en gejuich ontvangen. Gelegenheidsgedichten laten geen twijfel bestaan omtrent de aard van de vreugde: "Juich! Juich met regt! Gij steunpilaaren Der Republiek! Juich! Fabrikeurs; Amerika roept om uw waeren Werk voort, werk voort, herstel uw Beurs" <3! In Schiedam was de blijdschap over de erkenning van het nieuwe Amerika zo groot dat, wanneer we een tijdgenoot mogen geloven, er "bijzondere Vreugdebedrijven" werden waargenomen. Zeker is in ieder geval dat niet lang na 19 april, ter gelegenheid van de erkenning van de Verenigde Staten en de toela ting van Adams als gezant, in Schiedam een groot diner van wel honderd couverts werd georganiseerd waarvoor ook John Adams werd uitgenodigd. De organisato ren (de plaatselijke handelaren en branders) hoopten dat Adams hiermee belang stelling zou krijgen voor het produkt waar Schiedam bekend om stond: jenever. Het stadsbestuur had immers al geconcludeerd dat de kwijnende fabrieken wel een nieuwe impuls konden gebruiken. En ook al zou het niet gaan om de honderden jaren die de export naar Amerika zou voortduren zoals Adams had voorgespiegeld, het zou "onverantwoordelijk zijn, om in alle gevallen het genot van temporaire Voordeelen te laten glippen". Adams in Schiedam? In het oktobernummer 1782 van het satirische blad Lanterne Magique qfToverlantaern is te lezen hoe de festiviteiten rondom het bezoek van Adams aan Schiedam met enthousiasme en hooggespannen verwachtingen wer den voorbereid. Toen de dag van het bezoek was aangebroken, zo verhaalt de Lanterne Magique, liepen de burgers in hun beste kleren en zoveel mogelijk met degen, piek of snaphaan uit om een glimp van nieuwbakken gezant op te vangen. De heren van de stad hadden zich voor de gelegenheid piekfijn uitgedost en hun pruiken met poeder bestoven. De teleurstelling was dan ook enorm toen na ver geefs wachten Adams niet kwam opdagen. De Schiedammers waren zeer ont stemd over dit gedrag van hun hooggeëerde gast. Volgens de Lanterne Magique schaamde Adams zich zozeer om zijn nalatige gedrag dat hij besloot alsnog naar Schiedam af te reizen. Adams zou met volle teugen genoten hebben van al het geen Schiedam te bieden had. Terwijl de burgers feest vierden, vuurwerk afscho ten en saluutschoten losten, deed de nieuwe gezant zich tegoed aan Schiedams trots: de jenever om zich in de avond in licht benevelde toestand per koets naar huis terug te laten brengen. Dit verhaal zouden de organisatoren van dit grootse diner na afloop ervan graag hebben verteld. De realiteit was echter wat minder groots: Adams kwam namelijk niet naar Schiedam; ook niet nadat de Schiedammers blijk hadden gegeven van hun teleurstelling. Vlak na de benoeming van Adams als Amerikaans gezant begaf een deputatie van Schiedamse kooplieden zich naar Den Haag om met Adams van gedachten te wisselen. Bij die gelegenheid werd de nieuwe ambassadeur uit genodigd voor een bezoek aan de stad waarbij hem tevens een diner werd aange boden. Adams liet zich echter verontschuldigen, maar de boodschap werd in zulke bewoordingen gevat dat de Schiedammers zich eerder gestreeld dan teleurgesteld zouden voelen. De Schiedamse kooplieden konden, zo antwoordde de secretaris van Adams, gezien de uiteenlopende gevoelens in de Republiek ten aanzien van de Verenigde Staten wel eens in moeilijkheden komen wanneer Adams de uitno diging zou aanvaarden. Toch leek het doel voor de Schiedamse kooplieden ook zonder de komst van Adams bereikt te zijn. De gezant had namelijk bij de Amerikaanse regering melding gemaakt van de bijzonder vriendelijke geste van de Schiedamse kooplieden. En of dit nu tot gevolg heeft gehad dat de Amerikanen bijzondere belangstelling kregen voor de Schiedamse jenever blijft natuurlijk gissen, feit is echter dat Schiedam als een van de weinige steden in de Republiek heeft geprofiteerd van de Amerikaanse onafhankelijkheid. De hoogge spannen verwachtingen die in den lande leefde over de te verwachten toename van de uitvoer naar Amerika na erkenning ervan werden over het algemeen niet bewaarheid, behalve in Schiedam. De jeneverexport naar de Verenigde Staten groeide sterk en heeft in ieder geval bijgedragen aan de groeiende welvaart van de stad aan het einde van de 18e eeuw. Gebruikte literatuur/bronnen: J. Adams, Diary and autobiography of John Adams (delen 2-4) Lanterne Magique qfToverlantaern (oktober 1782) F.Ch. Meijer, De vroedschap van Schiedam, 1780-1795 (1986) J.W. Schulte Nordholt, Voorbeeld in de verte. De invloed van de Amerikaanse revolutie in Nederland (Baarn 1979). J.W Schulte Nordholt, De mythe van het Westen. Amerika als laatste wereldrijk (Amsterdam 1992). L.C. Suttorp, Over Schiedam in de 18e eeuw Resoluties van resolutiën van burgemees- teren en vroedschappen (gemeentearchief Schiedam)

Musis | 1995 | | pagina 22