NIETS ZO MAKKELIJK ALS IN EEN WEILAND BOUWEN Hans van der Sloot 23 Musis hoofd van de Dienst Stadsontwikkeling, die allerwege lof krijgt toegezwaaid voor de manier waarop nieuwbouwprojekten in samenhang met monumentenzorg en bewoning van voormalige bedrijfsge bouwen worden gerealiseerd. Een park was makkelijker geweest, dat geeft hij grif toe. En eveneens dat Schiedam de terreinen daarvoor recen telijk nog in ruime mate voorhanden had. Heeft het er immers niet heel lang op geleken dat Schiedam de kaalslag van de jaren zestig waarin de karakteristieke arbeidersbuurten en knusse hofjes onder regie van prestigieuze plannen tegen de grond werden gegooid niet anders zou Kinderen hebben met de stadsver nieuwing geen enkele moeite. De lego-stad die ze schoolsgwijs heb ben opgebouwd in de bovenzaal van het Stedelijk Museum lijkt in niets op het Schiedam dat ze kennen. Hun ideale stad gaat uit van andere principes dan de bestaande en met de heilige huisjes van monumentenzorg en bestuur bestaat geen consideratie. Op de plaats waar zich in de binnenstad de grootste veranderingen voltrekken is de bebouwing eenvoudig weggevaagd. Over de havens zijn zoveel bruggen gelegd dat niemand meer behoeft om te lopen, in het hart van de stad bevindt zich een uitgestrekt park met zitjes en punten van vermaak en het politiebu reau is een van electronika voorziene vesting, van waaruit met paraboolanten nes wordt gewaakt over de veiligheid van de Schiedammers. Het mag ook geen verwondering wekken dat auto's in lego-Schiedam zijn uitgebannen, dat bioscopen en winkels in ruime mate aanwezig zijn en dat de binnenstad wordt gedomineerd door torenflats. Slechts een enkele molen is overeind gebleven. Maar niet zonder in hoogte ondergeschikt te zijn gemaakt aan het Stedelijk Museum dat is ondergebracht in een bouwwerk dat de Euromast nabij komt. Drs. Frans Griffioen heeft het er even moeilijk mee. Daar sta je dan als het kunnen oplossen dan door egaliseren, inzaaien met gras en genieten van het weinig) e dat de voortvarende stadsont wikkelaars overeind hadden gelaten? 'Overigens zie je dat een nieuw gebouwde stad in aanvang met echt als stad kan functioneren', zegt hij.'Daar gaan generaties overheen. Dat is ook het belangrijkste euvel van nieuwe stichtin gen of omvangrijke uitbreidingsplannen. Pas later weegt de samenleving het nut en de gebruikswaarde van de nieuw bouw af en ontstaat er zoiets als leven'. Een schitterend voorbeeld is natuurlijk het verschil tussen de vooroorlogse nieuwbouw en recente suburbane uit breidingen. Waar de Amsterdamse zee heldenbuurt een toppunt van leven kent, moet Pendrecht zichzelf toch nog als woonbuurt bewijzen. 'Maar', is zijn mening, 'in een weiland bouwen blijft natuurlijk altijd eenvoudi ger. Wanneer de binnenstadsontwikke ling aan de orde is heb je direct te maken met de wegwijzers uit het verle den die meebepalen in welke richting je dient te gaan'. Ook het centrum van Schiedam stelt in dat opzicht eisen, hoewel de stadsont wikkeling in het centrum weinig in de weg wordt gelegd door historisch bepaalde voorwaarden. Hooguit stelt de logistiek met betrekking tot de winkel stand in het centrum enige eisen. Griffioen: 'Eigenlijk geeft dit schitteren de kansen. Met de ontwikkeling die zich nu heeft ingezet en die straks nog ver sterkt gaat worden door de metro, kan Schiedam zich concentreren op functies die direct in het verlengde ligging van herwaardering en -beleving. Niet verge ten moet worden dat Schiedam de enige grote historische stadskern in deze regio is. Natuurlijk mag je de betekenis van Delft en Brielle niet ontkennen, maar die liggen toch op zodanige afstand dat de invloed hiervan gering is. Alleen Delfshaven ligt dichterbij, maar dat is zoveel kleiner dat alleen de pittoreske aantrekkingskracht blijft. En die misgun je niemand'. Toevallig is het natuurlijk daarbij dat Delfshaven meer met Schiedam verwant is dan met de zustergemeente die deze voormalige belastingvrije Delftsepoort naar de wereld in beheer heeft. Al was het alleen maar omdat in alletwee de gemeenten de Schie via het stadshart in de Maas vloeit en in beide gevallen via een Voorhaven, een Oude Sluis en na passeren van enkele molens, distilleerde rijen en zowaar zelfs een Zakkendragershuis. Voorzichtigheid met het centrum blijft overigens geboden. Ook nu heel Schiedam opgelucht ademt haalt omdat er nu eindelijk wordt gebouwd en de nieuwbouw op het stadserf zowaar dagelijks vaste kijkers trekt aan het hek. Griffioen: 'Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als we meteen hadden geprobeerd om de metro er onder door te halen, zoals een generatie geleden nog werd gedacht'. Dat de metro een cruciale voorziening zal worden in de ontwikkeling van Schiedam, lijdt daarbij geen twijfel. Griffioen ziet rond elk van de vier geplande stations een spanningsveld ont staan op het gebied van wonen en wer ken. Op de achtergrond speelt daarin mee dat de herwaardering van de oudste delen van Nieuwland in een ander per spectief zullen komen te staan en dat de ruggegraat van de metro weieens een sterker bindend element kan worden tussen het oude centrum en de eerste stadsuitbreiding. 'Je kunt de stations heel goed gebruiken voor de herontwikkeling van met name het oostelijk deel van Nieuwland', zegt hij'Het is tenslotte de bedoeling om het tracé te omgeven met groen- en waterpartijen waarin op heel aantrekke lijke manier bewoning kan worden geprojecteerd. De bebouwing van het Hollandia- en Bolsterrein zijn ontwik kelingen die hierop reeds een voorschot nemen. Deze geven aan in welke rich-

Musis | 1995 | | pagina 23