Jn m, T JÈ I m I i Musis 24 .|pi ting de herwaardering van dit gebied kan plaatshebben. In een vernieuwd Nieuwland is het bedrijfsleven op regio nale schaal geïnteresseerd. Zeker gezien de ruimtelijke ontwikkelingsmogelijkhe den die Schiedam beschikbaar heeft en het gegeven dat het traject vrijwel op alle punten direct aansluit op een ver nieuwde en levendige binnenstad'. Ook elders wordt het bedrijfsleven op z'n wenken bediend. Met name het bedrijvenpark Vijfsluizen, dat is ontstaan op het niet langer gebruikte terrein van Wilton - Fijenoord wordt door de metro de tram-plus-verbinding een bijna ideale lokatie: pal naast een knooppunt van noord-zuidverbindingen, met drie autonome bevolkingscentra op slechts enkele metrostations afstand, twee sta tions op twee verschillende treinverbin dingen, gelegen aan diep, open water. Geen wonder dus dat Griffioen steeds terugkomt op het bedrijvenpark als mis schien belangrijkste industriële uitbrei dingsmogelijkheid van na de Tweede Wereldoorlog. 'Bovendien' zegt hij,'biedt de metro Schiedammers de mogelijkheid om hun zoekgebied te vergroten. Met name van uit wijken die nu nog verder verwijderd liggen van de spil van het openbaar ver voer. Voor die is de rondgaande metro met een directe verbinding op de hoofdknooppunten van wezenlijke bete kenis. Daarbij hoefje niet alleen te denken aan een groter vrijetijdsgebied. Juist dagelijkse zaken als het regelen van kinderopvang, deeltijd en part-time banen waarbij reistijden van relatief groot belang zijn, zijn gediend met een optimale aansluiting op de openbaar vervoersassen in het gehele gebied'. Rest nog de invloed van de metro op de ontwikkeling van Schiedam. Griffioen: 'In enkele jaren tijd is de relatieve lig ging van Schiedam veranderde. We zijn als het ware een andere plek in het regionale spanningsveld gekomen. Waar Schiedam zich vroeger bevond in een niemandsland tussen Vlaardingen en Rotterdam, bevindt het zich nu op knooppunten van functies. De aantrek kelijke historische kern is daarin een middelpunt van betekenis. Zeker nu de concurrentiepositie van de middenstand zich eerder lijkt toe te spitsen op het winkel- of stadscentrum als geheel en de individuele winkelbedrijven daaraan min of meer ondergeschikt worden. De combinatie van dat centrum met een fijnvertakt net van comfortabele verbin dingen maakt dat Schiedam van een weggeschoven gebied een raakpunt is geworden van regionale betekenis. Dat maakt dat de condities om aan de binnenstad te werken binnen enkele jaren sterk verbeterd zijn en hoe snel dat proces kan gaan, merkje vooral aan de verschillen in planontwikkeling en -uit voering tussen de periode die nog maar vlak achter ons ligt en die van nu. Nog maar enkele jaren geleden werd bij de planontwikkeling ongewild toch uit gegaan van een meer suburbane beteke nis van Schiedam. Gekeken werd naar de mogelijkheden om als gemeenschap te kunnen meeprofiteren van de infra structuur van dit gebied. Dit natuurlijk met uitzondering van de culturele en historische aspecten. Vandaag de dag gaat de visie veel sterker uit naar de eigen identiteit. Schiedam staat centraal in de gedachtenvorming en vooral datgene wat we meer te bieden hebben dan andere steden. En eigenlijk verbaast de optelsom daarvan ons nog steeds elke keer opnieuw

Musis | 1995 | | pagina 24