MOOIE INCIDENTEN Musis 26 Wat de feestende woning bouwvereniging Schiedam ook mocht verwachten van de inbreng van staatssecreta ris G. K. J. Tommei in het symposium 'De stad is vol van leegte', het resultaat stemde niet tot vrolijkheid. Natuurlijk was de bewindsman voorko mend genoeg en had hij in de grote zaal van de Blauwe Brug niets dan lof over de bouw van tweeenvijftig penthouses op de daken van vijl negen- en tien ver diepingen hoge flats. Een uniek project, daarover is heel bouwend Nederland het inmiddels eens. De uitdaging die in de titel van het symposium is vervat, namelijk het be nutten van de vrije ruimte in bestaande woongebieden, inclusief platte daken, omzeilde hij echter met de souplesse waarop de bewoners van het Binnenhof patent hebben. Bedoeling was dat er zou worden gesproken over 'stadsinbreiding' inplaats van '-uitbreiding'. Voor dat eerste maken creatieve corpo raties en besturen zich sterk. Het rijk echter handhaaft het onverminderde ideaal van een huisje met een paar meter tuin voor en achter, voldoende plek voor de auto, een pergola aan het hek en een knap betonpannetje op het dak, dit alles ter bevestiging van een oppassend bestaan en liefst een baan met enig perspectief Of, om de woorden van een militante deelnemer aan het symposium, Marten Bierman, planoloog bij SISWO/ Instituut voor maatschappijwetenschap pen en lid van de Eerste Kamer, het rijk kiest voor de makkelijkste weg. Onder het excuus van woningschaarste wordt weer eens een polder soldaat gemaakt en het lieve pandaatje van natuurbeheer stilletjes ingeruild voor het blikken exemplaar van mevrouw. Bierman vatte het op het symposium als volgt samen: 'Flatopbouw biedt werke lijk een bijdrage tot het oplossen van de ruimtenood waarmee Nederland in toe nemende mate kampt'. Hij onderstreep te daarbij dat het een misverstand is dat iedereen een eengezinswoning als eerste op het (woon)verlanglijstje heeft staan. Bierman: 'Eenenzestig procent van de huishoudens bestaat uit één of twee per sonen die steeds meer behoefte krijgen aan compacte en zelfs gestapelde woon- alternatieven met de voorzieningen nabij Hij toonde zich een voorstander van een integrale voorraadstrategie. 'Voor mij mag afhankelijk van de situatie in de vroeg-naoorlogse wijken naar believen worden opgetopt, aangelengd, opgedikt, gesloopt of toegevoegd. Vergroting van het bergend vermogen van de bestaande voorraad lijkt me een betere oplossing dan het gemakshalve met zand volplem pen van het laatste stukje polderland om er woningen op te zetten waarnaar de vraag twijfelachtig is en zeker niet van duurzame aard'. Bijna dreigde het werkelijk tot een con flict te komen toen Tommei, inplaats van in te gaan op de uitdaging, vasthield aan het gevoerde VINEX-beleid. Indirect wees hij Schiedam terecht waar deze stad in verdichting van de bestaande stadsdelen een stimulans ziet voor de stedelijke ontwikkeling. De door de Woningstichting Noordvest en de Woningbouwvereniging Schiedam gere aliseerde projecten, waarbij meer dan tien procent woning aan de bestaande voorraad werd toegevoegd in de vorm van zeer gewilde en bovendien betaalba re penthouses, wilde hij niet anders kwalificeren dan als 'mooie incidenten'. Bierman ontplofte zowat bij deze woor den en ook het hoofd Stadsontwikke ling Frans Griffioen wilde wel even doorvragen om te zien of er toch ergens een verrassing te bespeuren viel. Nee, en zelfs geen antwoord op zijn vraag of bij het ontwikkelen van het uitbreidingsbe- leid niet allereerst moest worden gekeken naar de effecten van stadsuit breiding op de bestaande historische binnensteden. Ook Bierman werd ont weken toen deze bits opmerkte: 'Investeren in de bestaande woningvoor raad is beleggen in een duurzame toe komst. Door in te spelen op de behoefte aan kleiner, compacter en comfortabeler wonen kunnen de in de Vinex gevraag de eengezinswoningen beschikbaar komen; niet door ze te bouwen maar door deze te 'organiseren". Voor de goede orde; Het in Schiedam gerealiseerde project is daarom interes sant omdat nog nooit op een hoogte van de negende en tiende woonlaag penthouses werden geplaatst. Ook werd de ruim dertig miljoen gulden kostende combinatie van flatopbouw, woningre novatie en ingrijpende constructieve vernieuwing uitgevoerd zonder dat hier aan een cent subsidie te pas kwam. Ir. Fenny de Graaf, directeur van de Woningbouwvereniging Schiedam is dan ook niet zuinig trots waar ze als inleiding tot het symposium zei: 'Zonder te willen overdrijven, sluit de realisering van De Hoge Cantate precies aan bij de doelstellingen dat naast de inspanningen in de koopsector ook een groot aandeel woningen wordt gerealiseerd binnen de sociale verhuursector. Dit is Schiedam wonderwel gelukt met huren die rond de zevenhonderdenvijftien gulden liggen'. Schiedam ziet in de verdichting daarbij een paar bijzondere perspectieven. Straks, als de metro er ligt, kan hierdoor een belangrijke opwaardering worden gegeven aan de wijk Nieuwland, maar ook dit stemde de bewindsman niet mild. Star hield hij vol: 'Ik zie het opbouwen van bestaande flats nog eer der als uitzondering dan als regel en wil ik zeker niet komen met algemene maatregelen'. Kortom, Schiedam heeft z'n best gedaan in het vinden van cre atieve, betaalbare woonoplossingen in Nieuwland en Groenoord. Leuk, maar ook wie Midden-Delfland onder het mom van de Vinex 0111 zeep wil helpen, zal in Tommei geen tegenstander hebben. Ir. Fenny de Graaf liet haar goede bui er echter niet verder door bederven. Netzomin als door de regen die met bakken uit de hemel viel toen het gezel schap zich naar de flats op het Bachplem begaf, alwaar Tommei De Hoge Cantate officieel zou openen. Monter merkte ze op, dat het wat haar betrof niet bij de Hoge Cantate zal blijven en ook Griffioen knikte -beleid of geen beleid- instemmend met haar mee om vervol gens het oor te lenen aan de harmonie, die tegen de achtergrond van Bach's Hoge Cantate iets van Gershwin ten gehore bracht. Maar.., deze dissonant was daarentegen weer geheel in het pro gramma voorzien.

Musis | 1995 | | pagina 26