MUSIS/'N NIEUW ELAN Musis. Een begrip. Zeker in Schiedam maar Musis Sacrum generaties geleden werd gesticht als centrum van cultuur en educatie in de breedst denkbare zin, althans in een zin zoals een patriarchaal stadsbestuur eraan dacht te moeten geven. Verheven en gericht op eigen kring enerzijds, maar anderzijds toch ook met de bedoeling tot stichten en vereniging. De betekenis van Musis als middelpunt i>oor de gehele Schiedamse gemeen schap is nooit betwijfeld. En niet alleen waar het theater de notabelen van Schiedam ontving om er te genieten van de uitvoering i>an 'Jeanne de Gevloekte of de dochter van den galieslaaf'ook de gewone man u>as er wel kom, evenals de vrijdenkers die er luisterden naar Eduard Douwes Dekker, Francois HaverSchmidt en zelfs Domela Nieuwenhuis. Musis Sacrum was schouwburg en tentoonstellingsruimte tegelijk voor exposi ties van contemporaine kunst, van de Schiedamse nijverheid en van de creati viteit die de dames der betere standen op fancy fairs bijeenbrachten. Musis vormde het decor voor roerige vakbondsvergaderingen, van de lezingen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen en voor jongerenorganisaties even zeer als voor het gezagsgetrouwe Werkliedenverbond. Ook na de Tweede wereldoorlog hield Musis die functies van theater, carna- valsslot, jongerensocieteit, kroeg voor kunstenaars en journalisten, kunstbeurs en zelfs van protestgalerie die de officiële Salon der Maassteden op sublieme wijze wist af te troeven. Musis bleef dan ook een begrip waaraan het gros van de Schiedammers de mooiste herinneringen had. Toch steunt de naam van dit magazine zeker niet op overwegend historische motieven. Integendeel zelfs. In het nieuwe elan dat het nieuwe Schiedam kenmerkt, weerspiegelt zich weer aandacht voor cultuur en kunst in de meest brede zin. Eindelijk krijgt Schiedam de schouwburg waarvan al in de veerti ger jaren sprake was en zoivel bibliotheek als gemeentearchief worden onder gebracht op de plaats waar ze horen: midden in wat straks het culturele hart van Schiedam zal zijn. Ook de bewoners keren terug in het centrum en waar de stad zich aan de randen uitbreidt, gebeurt dat op een wijze die zich baseert op een verfrissende architectuur. Op die manier bezien vraagt het zich vernieuwende Schiedam als het ware om een maandblad dat een podium kan zijn voor iedereen die zich op eni gerlei wijze betrokken voelt bij Schiedam. Vandaar de naam; Musis/'n nieuw elan. Omdat daarin alles venvoord is wat Schiedam vandaag de dag weer maakt tot Schiedam: een stad die leeft. 5 Musis IN DIT NUMMER 'n Nieuw elan is het thema van Musis 1. Daarom enige extra aandacht voor stedebouwkundige projecten waar mee Schiedam landelijk aandacht trekt. Dapper op een veenlaag Fotoboeken zijn leuk wanneer ze maar niet het gevoel opwekken dat vroeger alles beter was. Verdrijf de neerslachtigheid met Kor Kegel. Pagina 6 Bordewijk. Wat had de schrijver Bordewijk te maken met het nieuwe Schiedam. 'Weinig', zegt zijn biograaf Vugs. Herman Noordegraaf heeft zo z'n twijfels. Pagina 8 Erskine Een bescheiden man, zegt Rotterdams Dagblad-redacteur Peter de Lange. En geeft een portret van een stedebouwkun dige die eenvoud als uitgangspunt neemt. Pagina 10 Een nieuw geluid, een nieuw beleid. Ludo van Halem verkent -voorzichtig nog- de toekomst. Henk Slechte hielp hem daarbij. Pagina 13 Het Scidam schildje prijkt vanal nu op een woningcomplex dat allerminst bestemd was om de tijd te trotseren. Siem Rosman beschrijft waarom. Pagina 18 Denk om uw beurs. J.W. Schulte Northolt schreef een boeiend verslag over de invloed van John Adams' bezoek op het elan van de Bataafse Republiek. Charles Jeurgen ging zijn gan gen na. Pagina 20 Een transparant idee Frans Griffioen speelde in het Stedelijk Museum met lego op de plattegrond van een nieuw, door kinderen bedacht Schiedam, maar behield zijn eigen lanta- sien. Hans van der Sloot hield de fotolam pen vast. Pagina 23 Omslag: Foto Van der Waal plaatste het nieuwe elan in een Scandinavisch kader. Nu geen Finse school maar een Zweeds Spinhuispad.

Musis | 1995 | | pagina 5