7 Musis Het is die inzet, die motivatie, die je nodig hebt om ook iets met de hardwa re te kunnen doen. Distilleerderijpanden waar geen leuke suggesties voor bestaan, ze verpauperen. Antieke straatjes waar de verblijfsfunctie niet onderkend wordt, ze verliezen hun exclusiviteit. De opinie over Schiedam, de plannen ermee, de trots op Schiedam, het zijn de ingre diënten waarvan de oude stad het moet hebben, wil ze smaakvol worden voor inwoners en boertjes-van-buuten. Visie gaat aan de daad vooraf. De gedachte ligt ten grondslag aan de han deling. Derhalve kan het denken over Schiedam niet te weinig gestimuleerd worden. DeVVV-leus Schiedam schenkt meer dan u denkt is vooral een oproep om na te denken, want hoe meer wij denken, hoe meer Schiedam schenkt. Dit is heel wezenlijk waar. Een stad die de interesse van haar inwoners verliest, komt in een vacuüm te verkeren. Een stad die het moet toestaan dat de inwo ners met bus 52 en lijn 1 naar de win kelcentra van de belendende gemeenten gaan, is als een centrifuge die het vocht uit de gewassen kleren perst door ze zo veel mogelijk uit het centrum weg te slaan. En nu is het laatste dat de jenever- stad Schiedam kan gebruiken, dat het vocht wordt weggeperst... De software en hardware van Schiedam zijn thans beide in ontwikkeling, en dat markeert een uniek moment in de loka le geschiedenis. Beide bewegingen ver sterken elkaar. De wederopbouw van Schiedam-Centrum - met z'n ABC, nieuwe Passage, Stadserl-in-wording, het Spinhuispad op z'n Zweeds - vormt de voor iedereen zichtbaar waarneembare revitalisering. Gecombineerd met de prestigieuze plannen voor Spaland-Oost, de Westmolenstraat en de Westerkade/Nieuwe Haven, laten ze zien dat dat kalme bedaarde Schiedam aan zichzelf bouwt. Dat is de zintuiglijke impuls. Parallel daaraan voltrekt zich een filosofisch proces. Dat leidt niet alleen tot dat hele scala van entertainment, folklore, promotionele activiteiten en andersoortige gezelligheid zoals opge somd in het Meerjarig Promotieplan. Maar het leidt ook tot zingeving en een hernieuwd zelfvertrouwen. En dat is keihard nodig. Schiedam heeft sinds mensenheugenis alleen maar pech gehad. Het roemruchte verleden van mouterijen, molens, branderijen en andere kuiperijen is dusdanig teloorge gaan dat het zelfs de nostalgische foto boekjes amper meer haalt. Wat je in de gebundelde beeldverhalen over het gedistilleerde Schiedam tegenkomt, is vooral de droefenis ervan: de erbarmelij ke sociale omstandigheden en het in onttakeling geraakte onroerend goed. De economische glorietijd van Schiedam heeft zich nauwelijks in een goed boek laten vangen. De andere trots van de stad, de scheepsbouw, heeft wel iswaar prachtige documentatie en Sinterklaascadeaus opgeleverd, maar kent een zelfde pech. De scheepsbouw is in de beleving niet meer die motor van werkgelegenheid en eendrachtig werken aan de stad, maar ze staat tegenwoordig symbool voor rampspoed en verbitterd heid, omdat duizenden werknemers werden getroffen door de sluiting van Gusto, de Nieuwe Waterweg en delen van Wilton Fijenoord. Bij Kethel ligt de kleine, vlijtige scheepswerf De Hoop en als het zo doorgaat wordt dat bedrijfje aan de Schie van de kleinste nog de grootste werf van Schiedam. En toch geen succesverhaal... door de misère in de totale scheepsnieuw- bouw en -repa ratie. Pech, pech, pech. Het platleggen van de Schiedamse bin nenstad en Brandersbuurt, een histori sche blunder die meer steden in de jaren zestig overkwam, was gedurende een kwart eeuw al net zo ondermijnend voor het geloof in het herstel van de stad. Rigoureuze afbraak draagt bij tot ontworteling en vervreemding, ze slaat de ankers van het geheugen weg. Een gemeentebestuur zonder eerbied voor het verleden jaagt de inwoners op drift. Dit is Schiedam werkelijk overkomen. De grote hang naar fotoboeken en oude ansichten bewijst dat veel geboren Schiedammers op één of andere manier de bakens van hun herinnering zoeken. Het zou prettig zijn als die speurtocht naar vroeger alleen de functie had dat ze het heimwee bevredigt - maar dat kan alleen als de hedendaagse werkelijkheid ook voldoende onze behoeftes compen seert. Tot voor kort heeft Schiedam de inwoners in dat opzicht niet kunnen bevredigen. De op zichzelf waardevolle fotoboeken dragen hierdoor onbedoeld bij aan de illusie dat het vroeger beter was. In zekere zin hebben ze een ave rechts effect. Ze dienen het Schiedam- gevoel te verdiepen. Maar bij gebrek aan een goed geoutilleerd stadscentrum met noodzakelijke basisvoorzieningen heb ben die fotoboeken de veronderstelling gevoed en versterkt dat het Schiedam om van te houden het Schiedam van weleer was. Niet het Schiedam van nu. Er heeft zich door die ouweplaatjesver- zamelwoede een soort astrale veenlaag gevormd, waarin al het geloot in een cultureel hoogstaande en inspirerende stad wegzonk. Er is een worsteling voor nodig om zo'n mentaal moeras te ont stijgen. Op allerlei manieren zijn Schiedammers dat gevecht aangegaan. Tegen de keer in van een versukkelend verenigingsleven, zijn nieuwe platforms ontstaan, van bewoners, ondernemers en kunstenaars. In de Rotterdamse golf van sociale vernieuwing en het opzoomeren is ook in Schiedam een nieuw élan ont staan. De stad raakt uit de prut en de fysieke herbebouwing gaat gelijk op met de ontdekking van het lokale denkspel: creëer uitdagingen voor bewoners om op velerlei wijze met hun stad bezig te zijn. Het samenspel tussen bouwkunst en leefkunst, tussen de architectuur van de stad en de inrichting van het leven, zal een nieuw zelfvertrouwen teweegbren gen. En de paradox is natuurlijk dat de aftrek van nostalgische fotoboeken hand over hand toeneemt. Dat is de reactie op vernieuwing. Ouwe plaatjes bekijken is in een zelfbewuste stad oneindig veel geiniger dan in een cultuurarme stad door de historie te bladeren. Het laatste maakt triest, het eerste is verheffend en verrijkend. Dat verklaart waarom een modern Schiedam de restanten van zijn verleden optimaal zal benutten en exploreren. Je kunt je voorstellen dat dat tot culturele verbreding leidt, waarbij meer inwoners weer plezier krijgen in hun woonomgeving, een cultuur waarbij goed gefaciliteerde bewonersondersteu ners aanzetten geven tot nieuwe samen werkingsverbanden en het ontginnen van onbenutte kwaliteiten, en waarbij allerlei verenigingen tot cultureel en maatschappelijk nut elkaar vinden en behulpzaam zijn. In zo'n Schiedam zit ten gemeenteraadsleden bereikbaar in een café of wijkcentrum. Daar organise ren sportclubs en migrantenorganisaties gezamenlijke activiteiten. Daar is elk feest een soort Spectrumfestival. Daar zitten de ideeënbussen van bewoners verenigingen barstensvol. Daar spelen zondags- en amateurschrijvers in op de actualiteit in hun stad in plaats van dat ze verdoold raken in niet terzake doen de tweederangsfantasietjes waarmee ze elkaar een orgasme bezorgen. Daar komen de bezoekers in het stadsarchief om iets over hun stad aan de weet te willen komen in plaats van alleen over hun eigen stamboom. Dat Schiedam is een stad waarin de aan dacht van ieder Ik naar hetWij uitgaat, met muziek en hupsakee.Van zo'n Schiedam houden wij als van een onschuldig kindje

Musis | 1995 | | pagina 7