DE OPSTANDINGSKERK EEN AFSCHEID MET PIJN s Herman Noordegraaf Grote investeringen zullen gedaan moeten worden, wil het gebouw weer in goede staat gebracht worden. Voor het allernoodzakelijkste is al tweehonderd duizend gulden nodig. Musis 32 co co co O. co Dominee Gerard de Lang is de laatste der hervormde predikan ten in Schiedam wiens gemeente ten zuiden van de spoorlijn ligt. Zijn werkgebied omvat ook Oud Mathenesse en strekt zich dus tus sen de Nieuwe Maas en de spoorlijn uit van Vlaardingen tot het Marconiplein in Rotterdam. In 1988 werd De Lang in Schiedam bevestigd, waar hij zich inmiddels goed thuis voelt, maar al enige tijd daarvoor was de Opstandingskerk hem min of meer bekend. Zijn interesse voor deze kerk werd gewekt toen hij, in zijn eerste gemeente, het vriendelijke Zeeuwse Serooskerke, vanuit Schiedam werd benaderd met de vraag ot hij een beroep naar deze plaats zou willen overwegen. Van de Opstandingskerk was dat op dat moment sprake als wijkkerk van de Hervormde Gemeente. Om zich te informeren kreeg hij een oud nummer van het blad van de 'Prof. Dr. G. van der Leeuw-Stichting' voor kerk en kunst onder ogen, waarin de Opstandingskerk beschreven werd. Het artikel was niet om opgetogen van te raken. Met name schrok hij van de mededeling dat de Opstandingskerk over niet meer beschikte dan een electronisch orgel. En een kerk "met plastic muziek" trok hem niet. Gezegd moet daarbij worden dat het betreffende artikel niet hielp om de weerstand tegen die 'moderniteit' weg te nemen door het orgel voor te stellen als iets 'dat eigenlijk geen orgel is, maar een electronisch apparaat voor het voortbrengen van (grond-)tonen. Dat is bijzonder vernuftig en de bouwende gemeente zal er niet zelden ook veel goedkoper mee uit zijn dan met de aanschaf van het wonderwerk van houten of metalen pijpen, dat wij orgel plegen te noe men. Ik zal ook niet zeggen, dat men op deze wijze geen zuiver geluid zou kunnen produceren. Maar het accent ligt bij dit alles dan ook wel heel wat nadrukkelijker op het produceren dan op het luisteren - het luiste ren n.l. naar het hout en het tin en naar de mogelijkheden, die daar, om zo te zeggen, in sluimeren'. Op een zondagmiddag ging hij, toen hij toch in de buurt moest zijn, daarom alvast een kijkje nemen. Gelukkig bleek het orgel inmiddels vervangen door een gewoon kerkinstrument. Dat was al iets, hoewel ook het gebouw zijn enthou siasme niet wekte. Toen al verkeerde het in matige staat. Voor het gebouw zou hij niet naar Schiedam zijn gekomen. De mensen in de wijkgemeente gaven de doorslag om ja te zeggen. Maar, hoe beleeft ds. De Lang op dit moment zijn kerk? Wie er oog voor krijgt, ontdekt de mooie dingen eraan. De kerk straalt door haar grote raamop- pervlakte openheid uit.Vooral met zon nig weer is dat een mooi gezicht. Er is ruimte in de kerk. De stoelen zijn zo geplaatst datje er omheen kunt lopen. Je kunt gewoon merken dat het een ontwerp is.

Musis | 1995 | | pagina 32