Over dat ontwerp is binnen de her vormde gemeente destijds echter heel wat af gediscussieerd. Vanwege de kosten moesten de oorspronkelijke plannen worden aangepast. Het eerste voorne men van Bakema om kerk en zalen gelijkvloers onder te brengen, kon van wege de hoge grondkosten geen door gang vinden. De keuze werd gemaakt voor een gebouw met twee verdiepin gen, zij het dat de ligging tegen de hel ling van de Vlaardingerdijk goed werd benut met een grote praktische bruik baarheid van de benedenzalen. Onontkoombaar nadeel was echter dat er zowel vanuit het exterieur als interi eur trappen moesten komen. Voor oude ren en gehandicapten werd dat een toe nemende last, die gedeeltelijk verholpen werd door een stoellift en het bevestigen van leuningen aan de buitentrap. Door alle commotie over de ontwerpen werd de plaats voor het orgel glad ver geten. Prof van den Broek ging hieraan in zijn toespraak bij de overdracht van het gebouw gemakshalve voorbij, maar door de gemeente werd dit als een pijn lijk gemis ervaren. Later is toch een orgel gekocht; dat van de tot sloop gedoemde Gereformeerde Kerk in Oud Mathenesse. Dit orgel is momenteel hard aan vervanging toe. Dominee de Lang ervaart de Opstandingskerk als een kerk die zich als het ware keert tegen z'n voorganger. Deze staat op een hoge kansel, die ook nog eens op een verhoging staat, terwijl de gemeente hiervan verwijderd zit. Zo wordt er afstand geschapen tussen de predikant en zijn gemeente. Een ander nadeel is dat de liturgische elementen vastliggen: de avondmaalstafel en het doopvont rusten op betonnen sokkels. Deze kunnen dus niet worden ver plaatst. Ook hier wordt een onwenselij ke afstand geschapen doordat beide eveneens op de verhoging zijn aange bracht. In het artikel over de Opstandingskerk werd hervormd Nederland al attent gemaakt op deze fout met te zeggen; 'zodat deze tafel ter nauwernood gebruikt zal kunnen worden bij de daadwerkelijke viering van het Heilig Avondmaal. Toen ik (ds. Overbosch) de kerk bezocht, trof ik de koster in de weer met het versjouwen van banken en het opstellen van....en andere tafel. Men heft zich blijk baar te weinig gerealiseerd, wat men met de sacramentsbediening nu eigenlijk wilde en wat men er precies van verwachtte'Ook nu nog viert men daarom het Heilig Avondmaal aan een op de begane grond geplaatste tafel. De tand des tijds heeft aan het gebouw geknaagd en dat is goed te zien. Oorspronkelijk was de akoestiek voor treffelijk. De voorganger kon bijna zon der microfoon spreken. Waarschijnlijk door de uitdroging van het plafond ver wordt het geluid thans tot holle en doffe klanken. Op het ogenblik wordt de kerk ook geteisterd door betonrot, die mede ver oorzaakt wordt door constructiefouten die bij de bouw gemaakt zijn. Ook het mooie kruis dat buiten de kerk staat en goed te zien is van binnenuit de kerk, is aangetast door de tand des tijds. Ooit was het kruis bekleed met Italiaanse steentjes, die er echter af gegaan zijn of verweerd. Daarom is het kruis nu don ker geverfd. Dit haalt het echter niet bij de oorspronkelijke staat. Doordat er regelmatig ruiten worden ingegooid (een hopeloos gevecht vanwege de geringe sociale controle) is er gewapend glas aangebracht. Dit is een weinig fraaie oplossing en doet afbreuk aan de open heid. Deze litanie die zeker niet volledig is, maakt het noodzakelijk dat grote inves teringen gedaan zullen moeten worden, wil het gebouw weer in goede staat gebracht worden. Voor het allernoodza kelijkste meent De Lang dat al twee honderdduizend gulden nodig zal zijn. Dit, zo benadrukt hij, gaat de draag kracht van de hervormde gemeente te boven. Het aantal kerkgangers is dras tisch teruggelopen. De kerkzaal, die wel zeshonderd bezoekers kan herbergen, herbergt op de zondagochtend gemid deld zo'n honderd bezoekers en door de Ooit was het kruis bekleed met Italiaanse steentjes, die er echter af gegaan zijn of verweerd. sterke vergrijzing zal dit aantal waar schijnlijk nog verder teruglopen. Een speciaal daartoe ingestelde commissie heeft de mogelijke ontwikkelingen in hervormd Schiedam onderzocht. Eén van de beleidsaanbevelingen waartoe deze commissie kwam, is om de Opstandingskerk te sluiten. Financieel is het beheer van de kerk domweg niet meer op te brengen. Alle diensten zullen geconcentreerd worden in de Grote Kerk. Dominee de Lang onderschrijft deze conclusies, al is het met pijn in z'n hart. Ook hij is inmid dels doordrongen van de grote emotio nele waarde van deze kerk voor vele mensen van wie de levensgeschiedenis vergroeid is met dit opmerkelijke gebouw. Het is te hopen dat de kerk een passende bestemming zal krijgen in de godsdienstige, sociale of culturele sfeer. Dit is echter bepaald niet zeker, maar ook de burgerlijke gemeente beseft de monumentale waarde van dit monu ment van het nieuwe bouwen en heeft er zelfs het metrotracé voor aangepast. Hoe het ook zij: in alle voorlopigheid is de laatste dienst nu gepland op zondag 1 september 1996. Als de verwarming het ten minste houdt van de winter. Anders valt het doek al eerder. Waardig zal het afscheid in ieder geval wel worden. Daarvoor heeft de kerk voor te velen te veel betekend 33 Musis

Musis | 1995 | | pagina 33