IK HEB LIEVER DAT ZE NAAR DE RECHTER STAPPEN Henk Slechte Theo Gootjes over de Tanker Cleaning Rotterdam in het Rotterdams Dagblad van zaterdag 23 september 1995. Neelie Peper-Kroes was not amused. Maar dat is Gootjes' bedoeling ook allerminst. In 1896 promoveerde de jurist J.H.G. Cohen op een onder zoek naar belediging door karikaturen. In zijn boek geeft hij een aantal voorbeelden van belediging door politieke tekenaars. In de Bilderstreit, die Martin Luther en Rome in de eerste helft van de zestiende eeuw tegen elkaar voerden, ontzag de Kerk zich niet Luthers vrouw als hoer af te beelden. Luther stelde daar een verbod op obscene prenten aan 'zijn' tekenaars tegenover. In de zeventiende eeuw zouden politieke prenten voor de Engelse koning Karei II aanleiding zijn geweest om Nederland de oorlog te verklaren. De Hollanders hadden hem beledigd met hun 'minachting en hoon door lachwekkende plaatjes'. Slechts zelden werd een tekenaar voor zijn prenten veroor deeld. Dat gebeurde de Fransman Honore Daumier. Hij maak te in 1831 een prent waarop de reus en veelvraat Gargantua uit Rabelais' gelijknamige boek uit 1534 op een stilletje zit. De uitgemergelde burgers van Parijs sjouwen hun laatste bezittingen over een loopplank naar de opengesperde muil van de reus. Deze verzwelgt alles en poept het weer uit in de vorm van medailles en adelsbrieven, waarmee gretige politici zich haastig uit de voeten maken. Gargantua's peervormige hoofd en grote bakkebaarden maken de gelijkenis met koning Louis- Philippe onmiskenbaar. Louis-Philippe was als 'burgerkoning' aan de macht gekomen na de Juli-revolutie van 1830 en had onmiddellijk een grondwet uitgevaardigd die vrijheid van meningsuiting garandeerde, maar het beledigen van de koning verbood. Hoezeer Daumier en zijn redacteur ook betoogden dat zij niet de koning maar het regime bedoelden, ze verdwe nen allebei voor een halfjaar in de gevangenis. Ook na het proefschrift van dr Cohen zijn politieke tekenaars voor de rechter gedaagd. In 1903 leidde de spoorwegstaking tot uitvaardiging van een stakingswet door het kabinet- Kuyper. De socialisten vonden deze wet een 'worgwet'. Politiek tekenaar Albert Hahn verbeeldde dit gevoel met zijn worgprent, waarop een herkenbare Abraham Kuyper een op zijn rug liggende, geketende arbeider wurgt. Hahn werd wel gedagvaard maar niet vervolgd. Anders ging het met tekenaar Peter van Reen, toen hij het bevriende staatshoofd Adolf Hitier beledigde. Het Volk publi ceerde in 1936 een prent van hem, waarop Adolf Hitier onder ede verklaart dat de Nazi's nog nooit een politiek tegenstander hebben vermoord. Hij staat voor de zerken van drie politieke tegenstanders die door de nazi's vermoord zijn: Rathenau, Erzberger en Rohm. De prent verscheen nadat Hitier bij de begrafenis van een nazi, die vermoord was door een joodse student, had gezegd dat op de weg van het nationaal-socialis- me geen vermoorde tegenstanders lagen. Het Volk werd ver oordeeld tot een boete van 1 125. Het recentste voorbeeld van een politiek tekenaar die wegens belediging voor de kadi gesleept werd, is de Schiedammer Theo Gootjes. Op 23 september 1995 publiceerde het Rotterdams Dagblad zijn karikatuur van ex-minister Neelie Peper-Smit-Kroes, afgebeeld als hoer met een volle geldzak voor haar buik, en op haar bovenbenen twee tatoeages: I love money en I loveTCR. Om te voorkomen dat de lezer niet zou begrijpen wie hij bedoelde, spaarde Gootjes op het zwarte micro-jurkje van de ex-minister haar naam uit. De betekenis van de prent was zelfs voor de incidentele krantelezer en tv- kijker overduidelijk. Voor de Rotterdamse rechtbank stonden de directeuren van het bedrijfTanker Cleaning Rotterdam terecht voor milieu-criminaliteit. Zij hadden hun bedrijf kun nen inrichten met een subsidie van vele miljoenen guldens van een minister, die wist dat tegen deze milieu-ondernemers '•MONEr 37 Musis

Musis | 1995 | | pagina 37