i i Ill principe zijn alle economische aktiviteiten welkom in Schiedam 41 Musis 03 ken over de massa van het te bouwen bedrijfspand, de vormgeving, uitstraling, kwaliteit van gebruikte materialen en kleurstellingen. Dat was even schrikken, maar uiteindelijk is het er toch van gekomen. Aan het eind van de 'sGravelandseweg valt op dat daar ook een andere tijd begint. Plotseling staan er goed verzorg de, vriendelijk ogende bedrijfspanden met aan de voorzijde uitspringende kan toorruimten die licht en ruimte ade men. De prestaties en het rendement moeten daar hoog zijn. De bebouwing is er tenminste naar. Het kwaliteitsdenken is overigens niet gestopt. Integendeel. Binnen de gemeente heeft de planologisch-juri- disch medewerker die zich ook bezig moest houden met kwaliteit intussen plaatsgemaakt voor een stedebouwkun- dige. In het industriële stadsbeeld is het resultaat hiervan nog niet in ruime mate zichtbaar, ook omdat er de laatste jaren niet al te veel gebouwd is. Op de teken tafel zijn de resultaten er echter wel. In de ontwikkelingsschetsen voor Schieveste, het beoogde kantorengebied achter het station Schiedam, en Vijfsluizen op een gedeelte van het voormalige terrein van Wilton- Fijenoord, is kwaliteit tot leven geko men, ook waar het gaat om het open baar gebied. Uitgegaan wordt van hand- having van bestaand groen op verblijfs- gebieden waar het personeel straks een frisse neus kan halen, groene fietsroutes en meer. Voorts wordt serieus gepro beerd om de prachtige oude timmer- loods van Wilton-Fijenoord te handha ven. Hoewel op dit moment bijna een ruïne is deze loods van een fantastische architectuur met een unieke binnen ruimte en al even bijzondere lichttoetre- ding. (Geef ons heden een goede gebruiker - met een sluitende exploita tie aub) De gemeente stelt zich waar het gaat om kwaliteit steeds meer op met voor waarden en laat het geven van inhoud aan kwaliteitsnormen steeds minder over aan het vrije spel der maatschappelijke krachten. Kwaliteit is leuk. Ook een uitgifteboer die -ondanks alles- nog bijna dagelijks geconfronteerd wordt met de vraag of 'die stedebouwkundigen niet een beetje in toom gehouden kunnen worden' kan geen andere mening zijn toegedaan. Tot nu toe slaat Schiedam in dit opzicht geen slecht figuur. De gerealiseerde bouwplannen hebben binnen de moge lijkheden een behoorlijk niveau. Ook worden principes voor wat de functie betreft gehandhaafd als het gaat om de invulling van terreinen. Als dit niet gebeurd was, had het Bedrijfsterrein Vijfsluizen al drie keer in zijn geheel uitgegeven kunnen zijn. Ot kwaliteit een blijvertje is mag niet in een vraag worden vervat. Dit behoort een stelling te zijn. Ervan uitgaande dat de economische ontwikkeling ons niet in de steek zal laten. Toch zijn er, ook op dit vlak, evenveel kansen als bedrei gingen. Een eerste bedreiging wordt gevormd door de enigszins dubbele moraal van de lokale overheid. Zoals aangegeven stelt de gemeente steeds meer voorwaarden aan de ondernemer die in Schiedam wil bouwen. Maar, als het gebouw er eenmaal staat en het openbaar gebied heeft z'n vorm dan blijft het daar helaas vaak bij. Het onder houd laat veel te wensen over met als gevolg dat de bedrijfsgebouwen soms alleen te bereiken zijn voor wie zich een weg wil banen door het hoge onkruid op gemeentegrond. Daarna gaat het meestal beter, want waar de overheid faalt, weet de ondernemer wel degelijk van verzorging en onderhoud. Of we hiermee geloofwaardig zijn voor toe komstige investeerders mag de vraag zijn. Aandacht hiervoor is noodzakelijk, wil Schiedam de Vijfsluizen tot een suc ces maken. Tot slot heeft Schiedam de mogelijkhe den en opvattingen verwoord in de zojuist verschenen nota 'Stadsvisie'. Natuurlijk kan over dit stuk worden gezegd dat het nog te weinig concreet is en dat het ontbreekt aan boter bij de vis(ie). De nota geeft echter wel een lijn aan waarlangs de overgang van het den ken over ontwikkeling en kwantiteit naar het denken in termen van beheer en kwaliteit zich kan voltrekken. Deze verhoogde aandacht voor kwaliteit moet ook de ondernemer moed geven. De nieuwe welstandscommissie kan daarbij haar nut bewijzen. Zojuist inge steld vanuit de wens 0111 meer inhoud te geven aan de architectuur in de stad kan deze een bijdrage leveren met een open oog voor de realiteit. Zonder bestaande bouwplannen te laten stokken en zon der eigen stokpaardjes te berijden. De schoorsteen van economie, werkgele genheid en gronduitgifte moet tenslotte ook blijven roken

Musis | 1995 | | pagina 41