HET GELIJK V E Kor Kegel Q CS CD C: Uj co S3 Q de ontwikkeling. Maar als zulke processen in de samenlevingsop bouw niet enigszins worden begeleid, met raad en daad, dan kunnen de incidentjes uiteindelijk tot een malaise leiden van dien aard, dat het ook de actieve bewoners ervan weerhoudt om zich verder nog in te zetten. Zonder overdrijving kan worden gesteld dat de democratische bepaling van de precieze locatie van een wipkip een succesfactor is voor het gemeentelijke beleid tot stimulering van wijk- en buurtbeheer. De moraal van dit verhaal: als de gemeente mikt op activering van bewoners (opdat zij meer in hun straat gaan doen tegen de keer van onverschilligheid in), dan zal de gemeente ook ruimhartig de middelen hiertoe moeten vrijma ken. We mogen van een logisch denkend gemeentebestuur aan nemen, dat dit besef aanstonds is. De onlangs gepresenteerde Stadsvisie van burgemeester en wethouders 'dreigt' immers met Kwaliteit - en dat is Schiedam nog nooit overkomen. I aar die visie is van vandaag, de I effecten van een visie merkje op z'n best pas overmorgen. Laten we ons even tot de her- I kenbaarheid van vandaag beperken. Het tot nu toe ontwikkelde 'straatdenken' van de stadsbestuurders in Schiedam verschilt niet wezenlijk van de aandacht, die zij hebben voor het ver- blijfs- en werkklimaat van de industrie gebieden en bedrijvenparken. De lokale overheid hanteert een 'enigszins dubbele moraal', constateert Luc van Huijgevoort, een prettig soort ambtenaar van het bureau voor economische aan gelegenheden. Van Huijgevoort signal eert (elders in deze Musis) dat de gemeente steeds meer voorwaarden stelt aan ondernemers die in Schiedam wil len bouwen. Maar als het gebouw er eenmaal staat en het openbare gebied romdom z'n vorm heeft, dan blijft het daar vaak bij. Helaas, zegt Luc van Huijgevoort. Het onderhoud laat dan al gauw te wensen over, bezoekers moeten zich met kapmessen een weg banen door het opgeschoten groen, en slinge rend aan lianen belanden zij uiteindelijk bij hun zakenrelatie. Daar staat in die verwilderde bedrijvenparken uiteraard een charmant type klaar om de prik- en schaafwonden schoon te wassen, hetgeen de pijn verzacht en Schiedam toch nog tot een aantrekkelijke vestigingsplaats maakt. Luc van Huijgevoort constateert met recht dat waar de overheid faalt, de ondernemer wel degelijk weet van ver zorging en onderhoud. Ziehier een onvervalst compliment voor alerte ondernemers die Schiedam hel pen aankleden met een haagje, een bosje en een grindpad, en - als we boffen - een fontein. Ook voor actieve bewoners die hun straat revitaliseren (opnieuw vitaal maken) heeft de gemeente een compliment over - in de vorm van een stimuleringspremie. Premie op actie. Een premie - in natura, voor zichtbare inspanningen ter verbetering van straat, plein of binnenterrein. Het maatschap pelijk belang van deze ondernemings geest moet niet worden onderschat. Natuurlijk is het commercieel interes sant - maar de stad heeft er ook wat aan en zeker de directe omwonenden. Zo'n inzet verdient een bonus. Een gemeentebestuur moet daarin niet te benauwd zijn. De Groenelaan is in de avonduren zienderogen opgeknapt door de vroege kerstverlichting van de win keliers. Een alerte overheid doet dan iets 3 cc co 03 c c What's in a name? In de Strijensestraat verloopt het wijk en buurtbeheer niet vanzelf. De bewoners strijen er heel wat af over allerlei denkbare verbeterin gen in de woonomgeving. De meningen willen wel verschillen, maar in eerste instantie zijn zulke conflictjes en conflicten geen reden tot zorg. Al die bewoners houden tenslotte van hun straat, ze wonen hartje Gorzen, het Pernis van Schiedam. De bewo ners gaan ervoor. Maar juist van wege hun betrokkenheid met de buurt lopen ze ook vaak tegen elkaar op. De plek van een speel- voorziening, de aard van de gevelbeplanting, de exacte hoog te van het straatnaambord, het zijn kwesties. Je zult in de zeven tig zijn en dan een wipkip voor je deur krijgen voor de kinderen van verderop. Kan die wipkip niet tien meter opzij? Die inzet in het wijk en buurtbeheer is een verheugen- Musis 42

Musis | 1995 | | pagina 42