Hoewel op dit moment bijna een ruïne is deze loods van een fantastische architectuur met een unieke binnenruimte en al even bijzonde re lichttoetreding. 43 Musis terug. Iets extra, gewoon iets dat boven op het reguliere onderhoudsprogramma komt. Dat moetje als gemeente name lijk leuk vinden. Nieuwe allianties tussen de overheid en de marktsector zouden dit soort spontane beheerprocessen in Schiedam toch eenvoudig moeten kun nen entameren. Maar het wederzijds profijt van zulk een publiek-private samenwerking moet geloof ik eerst bewezen worden, eer de Jeneverstad zich eraan laaft. Eigenlijk interesseerde het niemand een bal, hoe de bedrijven- en industriege bieden eruitzagen. Hiep Boerma van de Vereniging Tegen Milieubederf maakte eens een rondgang door de Spaanse Polder en vond het een foeilelijk, aftands gebied, met de meest armzalige gebou wen. Modernisering is dringend nodig. Maar niet te steriel, want dat dan de charme verdwijnt, zie je in het gebied rond de Merwehaven. Behalve de gebouwen zijn vooral het wegprofiel en de groenvoorziening van belang. De belangengroep van ondernemers aan de Wilhelminahaven dringen al tijden aan op asfaltering van de onooglijke Nieuwe Waterwegstraat. De plantsoenen zijn verwaarloosd. En wie het Groenstructuurplan van de gemeente leest, ziet daarin ook geen aanzet om in die bedrijventerreinen iets te verfraaien. De inspraak leverde op dit punt maar één kritische reactie op. Dat zegt ook iets over kwaliteitsdenken - een relatief nieuw fenomeen, aldus Luc van Huijgevoort. Hij vindt dat toch het baanbrekende van de Stadsvisie. Dat mogen we hopen. In het, zelfs nabije, verleden is onherstel bare schade aangericht op de bedrijven terreinen in Schiedam. Volstrekt onnodig letsel. Nooit is het bewijs geleverd dat het nostalgische hoofdkantoor van de Gusto gesloopt moest worden om de verkoopbaarheid van het werkterrein te bevorderen. Maar het is verwoest, samen met de monumentaal aandoende fabriekshallen, waar het bewegingst heater BEWTH ooit voorstellingen gaf om de Schiedammers de schoonheid van het bedrijfscomplex te doen inzien. Er zijn veel Gorzenaren die maar niet kunnen wennen aan de glimmende kan toorpanden en magazijnen, die nu aan de Maasdijk staan. Als glans de trend wordt in het industriegebied Mathenesse, kunnen we het ergste vre zen voor de stenen fabriekjes en kanto ren die op markante punten nog het beeld bepalen. Kwetsbare panden. Ze zijn aan renovatie toe. In het bedrijfsle ven betekent dat meestal sloop. Gelukkig bladeren ze op het stadskan toor ook de historische fotoboeken van Henk Kiela door, en dat opent de blik op het waardevolle van vroeger. Wie in acht neemt hoe weinig mededogen er was met het prachtige Gusto-complex, zal het een koddige wending vinden hoe de gemeente nu mikt op restauratie van een zwaar verpauperde timmerloods van Wilton-Fijenoord - mede dankzij de aandacht die KunstWerkt ervoor vroeg. Zien we hier een voorzichtige omme keer in het omspringen met industrieel erfgoed? Dan heeft Van Huijgevoort gelijk dat de Stadsvisie een trendbreuk markeert. Het kan de wispelturigheid intomen. Een voormalige wethouder hielp als jongetje de melkboer in de Eendrachtsstraat. De gevelwand aan de overzijde van de Maasdijk boezemde hem angst in: de hallen van de Gusto keken hem met grote glazen ogen aan. Die aversie is nooit verdwenen, en dat moet hebben meegespeeld toen scheepswerf Gusto 'ruimtelijk geordend' werd. Daar kun je als Historische Vereniging Schiedam niet tegenop. Over kwaliteitsdenken gesproken. Er zijn in de laatste kwart eeuw meer beeldbepalende bedrijfspanden tegen de vlakte gegaan. Rond 1967 concentreer den Schiedamse jongeren zich rond filmer Jan Schaper, in hun verzet tegen sloop in de Brandersbuurt. In de bin nenstad verdwenen complete straten, mengvormen van wonen en werken, waarvan de geschiedvorsers nu, bij een meer ontwikkeld cultureel en toeristisch bewustzijn, de Montmarte- en Place du Tertre-achtige kwaliteiten inzien. Te laat. De afrol naar de Lange Achterweg bevat nog de charme van Scyedam. De bocht naar de Lindenhof heeft unieke moge lijkheden. Zo waren er veel meer straat jes. Maar buurten met een karakter, waaraan Schoonhoven en Zaltbommel nu hun dagjesmensenindustrie te danken hebben, moesten in Schiedam wijken voor de drift der vernieuwing in de late jaren zestig, beginjaren zeventig. Een hardnekkige ontzieling. Toen de spijt over het verlies al flink aan het opruk ken was, bleek het toch nog te kunnen dat de slopershamer werd ingeschakeld tegen de authentieke distilleerderij Rijnbende aan het Groenweegje. En de schande van de Warande was dat het indrukwekkende klooster niet bestand bleek tegen projectontwikkelaars. Internaat De Uitkijk, de distilleerderij vanVrijmoed aan de Willemskade, enke le kerken, de zestiende eeuwse pandjes aan de Kreupelstraat. Pats boem weg. Je zou er schizofreen van worden: een rondgang door de stad confronteert je met wat er staat, maar voor je geestes oog zie je wat er stond. Het is er niet overal beter op geworden. Terecht gaan nu stemmen op voor herbouw van het gemaal Vijfsluizen, indien het lukt om de Poldervaart in oude luister te herstel len. Een prettige omgeving leidt tot betere prestaties, zegt Luc van Huijgevoort. Dat is in een comfortabel bedrijfscomplex het geval, maar ook wanneer bewoners een binding voelen met hun stad, hun wijk, hun buurt. Het opzoomeren bewijst dat bewoners in een straat zich best willen inzetten om de kwaliteit van de woonomgeving te verbeteren. Maar er moeten stevige fundamenten zijn voor zo'n cultuuromslag. Dat is in woonwijken het geval, maar waarom zou het niet in bedrijvenparken kun nen? 's Avonds zijn het misschien verla ten gebieden, maar overdag komen er vele duizenden mensen. Dagelijks. Dat is wel een gezamenlijke investering waard, ook ten behoeve van het vestigingskli maat. Er is nog genoeg te doen, want voortreffelijk toont Schiedam nog met. Maar welaan, we hebben nu een Stadsvisie

Musis | 1995 | | pagina 43