LOUTER KABOUTER HEEFT EEN NAAM Kabouter en legende; ook het verhaal van de vondst van 'Het recept van Pinneke Proost' bevat er zeil alle elementen van. In het voorwoord bij het zopas verschenen document over de bekendste Schiedamse kabouter ooit, spreekt de bedenker. Marten Toonder van een jeugd zonde die hij liet uitvoeren door Hans G. Kresse, Frans van Lamsweerde, Kees van der Weerde en Henk Kabos. Een aardigheidje, dat hem vooral in herinnering bleet omdat de opdrachtgever zo'n vriendelijke man was. Welgemanierd ook, omdat hij het honorari um als een vanzelfsprekendheid afdeed en Toonder in de barre oorlogsjaren met enige regelmaat jonge klare zond, alsmede suiker en whisky. Dat 'Het recept van Pinneke Proost' het publiek nooit heeft bereikt hinderde Marten Toonder niet. Hij informeerde er verder ook niet naar. En zo kon het bijna gerede boekje onder het stof raken op de zolders van Herman Jansens Distilleerderij totdat de Alkmaarse archivaris John Wigmans het op zijn speurtocht naar het werk van Hans G. Kresse vijftig jaar later ontdekte. Een vergeten meesterwerk in Schiedam. En dan nog wel een meesterwerk dat een voor- en achternaam geeft aan de 'louter' kabouter. Die als eerste in de jaren vijf tig al pront met het vingertje omhoog waarschuwde tegen de gevaren van het alcoholgebruik: '...maar niet bij snelverkeer'. De kabouter die dagelijks door Schiedam toerde op de Jansenauto's, in de kroeg verkeerde, een geziene gast was in de Indonesische archipel, waar jenevers, likeuren en araks met zijn beeltenis grif werden verkocht en in 1948 op het voetbalveld van SVV aanwezig was waar hij de kruik al triomfantelijk omhoog hield voor de zojuist in de Rotterdamse kuip landskampioen geworden rood-groene ploeg. De kabouter van Herman Jansen was in z'n goede dagen overigens niet de enige in z'n soort. Als verre neef van Piggelmee die het in zijn gebarsten Keulse pot in de Spaansepolder bij gebroken thee hield, had hij meerdere familieleden in de reclame. Onder andere het later geboren neefje Pukkie Planta, dat - met Drs P. als Door Henk Kabos als quasi houtsnede uitge voerde initiaal voor de legende van Pinneke Proost De 'stamkabouter' zoals deze in een advertentie uit december 1920 voor het eerst werd afgebeeld en zijn familielid na de Tweede Wereldoorlog tekstschrijver en de later tot kabouterspecialist geworden Rien Poortvliet in de kraamkamer - ter wereld werd gebracht in het Reclamebureau Lintas aan de Nieuwe Haven. Ook van zijn grootouders en ouders kunnen we zeker zijn, even als van zijn broers, neven en zelfs een kleinzoon die nog steeds een bekende nering drijft aan de Hoogstraat. Welke andere familierelatie kunnen we immers toedichten aan het door Harr Wiegman getekende figuurtje dat met z'n kruiden bitter als 'Proostje van Schiedam' voortleeft. Als handelsmerk dateert de Kabouter van omstreeks 1920. Waaraan hij z'n bestaan dankt, valt niet te achterhalen. Misschien zocht Herman Jansen met de keuze voor juist de kabouterfiguur een eigen benadering van de markt. Wars van het gebruik om voor jenever een algemeen symbool te kiezen zoals de veelgebruikte ereme dailles, het wapen van Schiedam of een dierfiguur. Precies zoals hij tegendraads ijverde voor de instandhouding van het gemeentelijke garantiezegel, tegen de Musis 45

Musis | 1995 | | pagina 45