HET RECEPT VAN PINNEKE PROOST Musis47 D e geschiedenis van Pmneke Proost wordt uitgebreid beschreven door John Wigmans die hiervoor gebruik maakte van de archieven van Dick Jansen, Marten Toonder, J.E. Bouwman, Loek Donders, Dick de Boer, Rick van Uden en UTO Nederland B.V. Omvangrijk is het boek niet. Compleet daarentegen wel, voor zover het betrek king heeft op de Pinneke Proost zoals deze door Marten Toonder is bedacht en door Hans G. Kresse e.a. is vormgegeven. Op de voet volgt Wigmans in zijn uitga ve de weg die Pinneke Proost heeft afgelegd vanat de vergadertafel, via de ont- werpstudio, waar Hans Kresse ontstemd raakte door de wijzigingen die in de oor spronkelijke figuren moesten worden aangebracht tot aan de drukker toe. Het gehele boek is uiterst zorgvuldig in kleur uitgevoerd en geeft alle metamorfosen in de groei van de kabouter vanaf een miniem probeersel tot aan de opgewekte figuur zoals deze deel zou uitmaken van de Schiedamse folklore. Voor Kresse- en Toonder-liefhebbers is 'het Recept van Pmneke Proost' een document dat nauwkeurig de hand van de meesters volgt. Een verzamelobject, zonder meer, ook al door de door Toonder strak gelimiteerde oplage van slechts driehonderd stuks. Voor Schiedammers is het echter meer. De omslagtekening bij voorbeeld laat zien dat de Toonder-studio's geen half werk maakten van de decors, waartegen het verhaal zich afspeelt. De omslagtekening toont een Grote Markt waarop de fantasie de werkelijkheid niet volledig overspeelt. Pagina voor pagina geeft John Wigmans het verhaal weer. Centraal op de pagina's liggen de plakvellen van de N.V. Rotogravure Mij uit Leiden. Per blad worden daarbij alle voorschetsen gegeven plus de nader uitgewerkte krijttekeningen, waterverfschetsen en uiteindelijke tekeningen zoals deze in de definitieve uitgave hadden moeten verschijnen. Natuurlijk mag van het verhaal zelf niet teveel worden verwacht. Ook al weet Marten Toonder zijn karakteristieke taalgebruik te handhaven. De uitermate gede tailleerde documentatie in de vorm van probeersels, voorstudies en uitwerkingen maken het boek daarentegen tot een bijzonderheid. Pagina na pagina wordt zicht baar met hoeveel zorg Pinneke Proost tot stand werd gebracht en tekst en figuur tjes op elkaar werden afgestemd. Nog meer relief heeft de uitgave omdat 'Het recept van Pinneke Proost' het enig bekende document is waarin het totstandkomen van een handelsmerk kan worden nagegaan. In feite is de Jansen's kabouter hiermee een eenling die als jenevermerk een beschreven geschiedenis heeft temidden van de vele beroemde merken zoals hengsten en vinken, locomotieven, biggetjes op een krokodil, paraplu's, fietsen, vrijheidsstrijders, ankers, sterren, planters, moriaantjes, indianen, kardinaalvogels, artsen en bijbelse figuren. Noch Toonder, noch Wigmans geven een antwoord op de vraag, waarom Pinneke Proost nooit is uitgegeven. Wigmans veronderstelt dat Herman Jansen mischien terug schrok voor de combinatie van (kindersprookje en sterke drank. Dat kan zijn. Even plausibel is het echter om aan te nemen dat de door Kresse getekende kabouter al snel zo populair werd, dat er geen sprookje meer aan te pas behoefde te komen om te vertellen wie Pinneke Proost was en waar hij voor stond. Zijn opgeheven kruik was al aansporing genoeg. Bepaald goedkoop kan 'Het recept van Pinneke Proost', niet worden genoemd. Wie deze bijzondere bibliofiele uitgave in bezit wil krijgen dient hiervoor het bedrag van 175,- neer te tellen. Maar ontvangt daarvoor dan wel een boek, dat door zijn beperkte oplage van driehonderd stuks al meteen een verzamelobject van betekenis is. Om het even of de interesse allereerst uitgaat naar het werk van Marten Toonder, Hans Kresse of naar de geschiedenis van de Schiedamse jenever zoals verteld in het verhaal van Pmneke Proost Het recept van Pinneke Proost. Uitgave John Wigmans, geheel in kleur Jl. 175,- (nog beperkt verkrijgbaar bij de uitgever, Severijnpad 16 182 7 GS, Alkmaar, telefoon 072-5617455)

Musis | 1995 | | pagina 47