ORANJE BOVEN Han van der Horst De gouden jaren van de vrijheid. Schiedam Oranjevrijstaat met fees ten in de Plantage en in de bevochten resten van de binnenstad het tref- actie-, en gezelligheidscentrum 'Laan'. En of we daar gela chen hebben. Wat is er van de oude idealen terecht gekomen? Verloren gegaan, vergeten, verraden. Het utopisme heeft plaats gemaakt voor een soort skep- sis, dat ze tegenwoordig graag voor wereldwijsheid aanzien. Mijn betrekkelijke welvaart is gebaseerd op een vaste betrek king. Ik bewoon een maisonette. Ik ga niet langer uit mijn bol van de revolutie, maar van de salsa. Gerard Verhulsdonk, ooit roemrucht raads lid voor de VVD, had het me vijfentwintig jaar geleden al voorspeld. 'Jij komt nog eens bij De Telegraaf terecht. Zover is het niet gekomen. Maar als dit ochtendblad een artikel bij mij bestelt, dan krijgen ze het. Reken maar. Ik had Verhulsdonk leren kennen in het kader van mijn politieke activiteiten. Want ik wilde Schiedam drastisch veranderen en daar was hij tegen. Toch bleven we met elkaar op uitstekende voet. We voelden ons allebei zeer thuis in cate Het Vierkantje. Bovendien wist ik: zijn tijd is voorbij. De onze komt eraan. Het is gedaan met de autoritaire consumptie maatschappij Toch hadden we onze eerste teleurstelling al te pakken. Wij - een aantal ambitieuze en kritische jongeren, onder wie Dick van der Lugt, Hans Krabbendam, Marjan Meijer en Carl van Meerendonk, hadden gedurende de kerstdagen in het gebouw dat nu 'De Teerstoof' heet een vredescen- trum ingericht, waar aandacht werd besteed aan de ontwikkelingsproblematiek en het geweld dat de wereld teisterde. We hadden op een steenkoude kerstavond een jongerenvredesmars langs de kerken geor ganiseerd, waar het klootjesvolk van een naar ons inzicht geheel verkeerd kerstge voel blijk gaf. Zij kregen daarom bij de uitgang pamfletten. 'Is dat wel de vrede die hier gepreekt wordt?', wilde een oudere gelovige weten bij het verlaten van de Hervormde Kerk op de Nieuwe Maasstraat. De mars eindigde in het kerkje van de Nederlandse Protestantenbond op de Westvest, want daar zaten - wisten we - hypocriete kapitalisten die wij ware chris tenen wel eens een spiegel voor zouden houden. Hans Krabbendam zou op een geschikt moment het orgel uitschakelen. Hij kwam - gelukkig achteraf - tot beter inzicht en wij zaten de uiterst beschaafde dienst tot het einde uit. Het vredescen- trum werd niet of nauwelijks bezocht. Daar was ik cynisch van geworden. We moesten het op een andere manier aan pakken. We moesten - dacht ik - de bur gerlijke maatschappij ontmaskeren door haar belachelijk te maken. We moesten meedoen aan de komende verkiezingen met een rapaljepartij. Een naam had ik ook al: de Bond Burgerzin Schiedam Gemeente Archief Musis48

Musis | 1995 | | pagina 48