SCHIEDAM IS VRIJ 49 Musis (BBS) die zich zou verzetten tegen het gezag, moest pleiten voor het opengra ven van alle gedempte grachten en ten slotte de mevrouwen en meneren van Schiedam zou veranderen in ooms en tantes. We wilden net een mooie actie plannen, toen Roel van Duijn Amsterdam tot kabouterstad uitriep. Dat was een veel beter idee. En zo kwam het, dat Schiedam in Nederland kabouterstad nummer twee was. Ons groepje stelde een proclamatie op, waarin wij officieel de macht overnamen. Op een discussie avond in het Stedelijk Museum - god mag weten waarover, het ging geloof ik over de jeugd - las ik dit stuk voor. Eerste zin: 'Oranje Boven. Schiedam is vrij', want het was een bewerking van de proclamatie die het driemanschap in 1813 had uitgevaardigd tegen het Franse gezag. 'Heel leuk, maar het moet wel ludiek blijven', vond de directeur van het VVV. We haalden de krant en dat smaakte naar meer. We voerden - met vertoon - de eerste huizenkraak in Schiedam uit -, nadat we de media hadden ingelicht. Het was nog bijna misgelopen. Want we hadden aanvankelijk de verkeerde voor deur te pakken. Gelukkig was die niet op slot. Dat kon toen nog, je deur van het nachtslot laten, als je weg moest. Maar de fout werd op tijd hersteld. Ook visten we eenmaal het vuilnis uit de Schie om dat op het bordes van het Stadhuis achter te laten. Wij gaven een gestencild tijdschrift uit, de Blijde Boodschap geheten. We hebben eenmaal kleine pamfletjes op leegstaande huizen geplakt met daarop de kreet 'Kraak, kraak'. We leerden bovendien de kunstenaar Hein de Koster kennen, die zijn huis op de Vriendschapstraat voor de kabouters openstelde. Daarom deden we ook niet mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. Want Hein had zijn eigen partij in laten schrijven, de Kiesbeweging Votum, en we wilden hem niet in de weg zitten. Wie waren we? We waren langharige Schiedammers en zij die zich daaraan verwant voelden. We studeerden net, we waren nietsnut of we zaten nog op de middelbare school. We proefden - of lie ver gezegd - we hoopten te proeven van soft drugs en sex. We waren goed in ein deloos ouwehoeren. Elke zaterdagavond vond dat ouwehoe ren plaats op de bovenverdieping van het Zakkendragershuisje. De cineast Jan Schaper stelde dat voor deze bijeenkom sten open, want hij had een boodschap voor de jeugd. Schaper had een vergeef se strijd gevoerd tegen de afbraak van het oude branderskwartier. Hij lag in conflict met de gemeente over de huur van het Zakkendragershuisje en over zijn Schiedamfilm die het college van B &W veel te kritisch was uitgevallen. Het ouwehoeren voornoemd heette 'volksvergadering'. We hielden niet van gezag. Dus een voorzitterschap ontbrak. Wij waren immers anti-autoritair. Als iets of iemand je niet beviel, dan nam je het vloekwoord 'autoritair' in de mond. Wie een voorstel deed, gold dan ook gauw als autoritair. En zo verliep de hele beweging, toen de zomervakantie een maal aanbrak. Toch werden die Volksvergaderingen bezocht door tien tallen jongeren. Het was een mooie tijd, want we waren erg overtuigd van ons eigen gelijk. Ons verzet richtte zich voornamelijk tegen de plannen om de binnenstad te moder niseren. Wat dit betreft kregen we steun van de gevestigde partijen, vooral van jonge honden in de Partij van de Arbeid die de oude garde wilden wegpesten en daarin ook zijn geslaagd. Die binnenstadsplannen leken als twee druppels water op wat de laatste jaren is gerealiseerd. Dat is misschien de grootste betekenis van de kabouterbeweging. We hebben nogal actief meegeholpen aan het scheppen van een klimaat, dat de vernieuwing van de binnenstad met decennia heeft vertraagd. Maar we heb ben niets tegengehouden. En we zijn netjes geworden. Neem Ton Olde Monnikhof, destijds gespitst op alles wat maar een tikje autoritair kon heten. Hij is een keurig redacteur van het Algemeen Dagblad, net als zijn kom paan en stadgenoot Menno Schenke. Onze beste wildeman en provocateur Gijs Konings levert gerenommeerd camerawerk aan RTL4. Marja Meijer schrijft over nieuwe trends. We kennen minstens een ondernemer in onze gele deren, de eigenaar van restaurant de Mouterij. Twee andere kabouters schep pen nu al sinds jaar en dag de speciale effecten van het RO-theater. Volgens mij heeft alleen Alie Kuiper haar revolutio naire ontwikkeling consequent voortge zet. Ik trof haar aan op de kandidatenlijst van de trotskistisch gezinde Socialistische Arbeiderspartij. Maar ik, ik heb alleen nog maar houvast aan mijn koffie in de Nieuwe Passage. De Schiedamse jeugd passeert. Ik be grijp ze niet. Zo braaf. Zo gericht op huisje-boompje-beestje. Maar ik heb makkelijk praten. Dat huisje-boompje- beestje heb ik allang voor elkaar. Maar - en dat praat niemand me uit mijn hoofd - mijn generatie heeft veel meer gelachen

Musis | 1995 | | pagina 49