VRIJE GELUIDEN Historische Vereniging Vereniging "Vrienden" Musis 54 De viering van het zevenhonderdja rig bestaan van Schiedam heeft de stad meer nagelaten dan een - nog altijd veel geraadpleegd standaard werk - over de geschiedenis en enkele andere materiele herinnerin gen. Ook bleken de feestelijkheden een impuls tot het oprichten van een Historische Vereniging op 23 mei 1975. 'In de toespraken in de volle (Grote) kerk', schreef de eerste voorzitter Riajanse in 1985,'konden professor Sanders en ik natuurlijk wel het een en ander kwijt aan onze herinnerin gen en wensen voor heden en toe komst, maar woorden zijn klanken, die snel verklinken. Later op die avond, temidden van uitbundige feestvierders in het Stedelijk Museum besloten Cees van der Geer, Frans Geerdes en ik dat er toch iets blijvends uit moest voorko men. Vooral het doorzettingsvermogen van Cees, die zich als een terrier vastbeet in het plan, heeft ertoe bij gedragen, dat het onderonsje daad werkelijk werd omgezet in de Historische Vereniging Schiedam' De datum van oprichting werd 28 oktober 1975 en met een aanvangs- aantal van veertig leden een begin van een continue stijgende lijn. Vijf jaar later was dat aantal leden ruim 600 en anno 1995 is de Historische Vereniging Schiedam een bloeiende vereniging met meer dan 900 leden. Het werkterrein van de vereniging bestrijkt momenteel een drietal vel den: aandacht voor het bouwkundig bezit van de stad Schiedam, het organiseren van lezingen en excursies en het verzamelen en sys tematisch vastleggen van informatie - in woord en beeld - over de histo rie van Schiedam. Deze hierin verworven kennis leidt tot publicaties in de vorm van arti kelen en boeken, participatie in het bestuur van de VVV, Stichting Vrienden van de Grote Kerk, de Open Monumentencommissie en de Stichting Fonds Historische Publikaties. Deze stichting maakte tot 1984 als werkrgoep deel uit van de vereniging. De publicaties zijn in de afgelopen twintig jaar velerlei geweest. Het blad 'Scyedam' kon dankzij de mzet van vele auteurs en fotografen in deze periode een goede ontwikke ling doormaken, ook wat het finan ciële draagvlak betreft. Een belangrijke publicatie was het boek 'Schaduwen over Schiedam', dat verscheen ter gelegenheid van de vijftigste herdenking van de bevrij ding. De in de Werkgroep Tweede Wereldoorlog verenigde leden zetten hiermee een professionele prestatie neer. Andere aktiviteiten zijn de tentoon stellingen m het Stedelijk Museum en het organiseren van lezingen. De verscheidenheid aan onderwerpen is daarin groot: stadsherstel - geschie denis van het tekenonderwijs - het Schiedams dialect - het Schiedams papiergeld van 1795. Recentelijk was het onderwerp: de (sociale) his torie van deVereenigde Glasfabrieken Schiedam. De ontwikkelingen rond het histo risch bouwkundig bezit in Schiedam worden op de voet gevolgd door de Werkgroep Historische Bebouwing. Om de bescherming, het onderhoud en de restauratie van historische, of andere, voor het Schiedamse stadsge zicht belangrijke panden te stimule ren reikt de vereniging sinds 1978 'Scidam-ereschildjes' uit. Ook de aktiviteiten op de open-monumen tendagen kunnen in dit verband worden genoemd. Dit jaar was bij voorbeeld de verenigingslokaliteit, de Regentenkamer van het Hofje van Belois geopend en voerde een old-timer-busroute langs de projec ten van architect Sanders, waarbij gidsen van de vereniging toelichting gaven. Met dit alles heeft de Historische Vereniging Schiedam heeft zich in het culturele leven een belangrijke plaats veroverd, die ertoe verplicht en aanspoort om op volle kracht door te gaan met de consolidatie en de uitbouw van de verenigingsakti- viteiten. Siem Rosman, voorzitter Historische Vereniging Schiedam Historische Vereniging Schiedam Individueel lidmaatschap Hfl. 30,- Lidmaatschap per echtpaar Hfl. 35,- Houders bejaardenpas Hfl. 20,-. Men kan zich als lid aanmelden bij P. Plaisier, van Ostadelaan 62, 3117 XM Schiedam. Hiermede hebben wij de eer U uit te noodigen toe te treden als VRIEND VAN HET STEDELIJK MUSEUM TE SCHIEDAM Het doel van dezen vriendenkring is: het bevorderen van de belangen van het Museum, het houden van tijdelijke ten toonstellingen, kunst- en historische voor drachten in de algemeene kunstzaal van het Museum. De bijdrage is per jaar F. 2,50, of naar eigen ivensch hooger te stellen. Deze tekst was in 1946 opgenomen in een kleine catalogus bij een ten toonstelling van Franse schilderijen. In 1995 willen wij hem echter graag herhalen. De liefde tussen de vrien den en het museum is wederzijds en blijkt onder andere uit de gratis toe gang tot het museum en lezingen en uitnodigingen voor de openingen en krijgt ook regelmatig eigentijdse impulsen. Er worden concerten gehouden in de aula van het muse um en excursies georganiseerd naar andere musea. Op de aankoop van catalogi krijgen vrienden een flinke korting. Was men in 1946 al voor 2,50 'vriend', in 1995 is hierin de komma verschoven. Het lidmaat schap kost nu f. 25,- per jaar (en dit nog steeds naar eigen 'wensch hooger te stellen'). De Vereniging is er trots op de vrienden dit jaar iets heel bijzonders te kunnen bieden: een multiple van de Schiedamse kunstenaar Henny van Leeuwen. Veertig olieverf-schil derijtjes (afm 30,1 x 45,6 cm) zullen op de speciale vriendenkijkdag op 16 december 1995 in de aula van het museum te zien zijn.Veertig maal schilderde Henny van Leeuwen 'Waterland' zoals de titel luidt van deze werken, maar elk daarvan is uniek. De prijs bedraagt f. 300,-. Van deze aanbieding kunt u ook profiteren wanneer u nu vriend wordt. U kunt dit doen op 16 december op de speciale vrienden kijkdag, maar ook direct. U vraagt dan om toezending van de inschrijf- kaart aan het museum, tel. 4269066

Musis | 1995 | | pagina 54