Nooit.., nooit zal Schiedam Hans van der Sloot Musis 10 Met de metro zal het karakter van Schiedam zo ingrijpend ver anderen dat de volgende genera tie over een geheel ander Schiedam zal spreken dan de hui dige'. Prof. ir. Hans Ruijssenaars maakte die gevolgtrekking al geruime tijd geleden terwijl hij - als terloops- zichzelf illustreerde bij een toelichting over het toe komstige stadserf. Hedwig Crooijmans, verbonden aan het Bureau voor stedebouw en landschapsplanning Vollmer Partners en als zodanig mede verantwoordelijk voor de inpas sing van de metro in Schiedam, wil er al evenmin omheen draaien. 'Het effect van een metroverbinding is moeilijk vooraf te bepalen', zegt ze. 'maar nooit.., nooit zal Schiedam meer hetzelfde zijn als vroeger. Niet als die metro er een maal ligt'. Zelf verplaatst Hedwig Crooijmans zich binnen de stad het liefst per fiets. Als het tenminste niet te laat is, te koud of te nat. Ze kiest daarmee naar eigen zeggen voor het goedkoopste, meest betrouw bare en meest 'stad'vriendelijke vervoer middel dat er is. Geluidloos, sneller in het binnenstadsverkeer dan de auto of het openbaar vervoer en zonder beslag op de openbare ruimte. Dat de fiets geen energie vraagt is daarbij nog eens mooi meegenomen, al houdt ze zich als stedebouwkundige minder met energe tische- dan met ruimtelijke problemen en het milieu bezig. Ideaal noemt ze een situatie waarin fiets en openbaar vervoer in aansluiting op elkaar worden gebruikt. Het metro tram- en busnet is daarvoor een redelijk alternatief als er geen fiets voorhanden is. Revolutionair is Hedwig Crooijmans

Musis | 1996 | | pagina 10