hetzelfde zijn PPSlllli afiii van - zoals nu - op de Nieuwe Haven. Geen zichzelf respecterend stadsbestuur der zal het daarom uit z'n hoofd laten om dit veilige, goedkope, energiesparen- de nationale vervoermiddel met enige regelmaat publiekelijk aan te prijzen. Al was het maar om alvast de weg te berei den voor meer ingrijpende maatregelen straks zonder daarmee direct op stem menverlies te komen. Voor het oplossen van plaatselijke ver keersproblemen zal de metro slechts beperkt nut hebben. De veranderingen zullen ook niet op dit punt liggen. In de (deel)planontwikkeling waarin Crooijmans betrokken was, speelde deze overweging ook nauwelijks een rol. Haar was het inpassingsontwerp toebe deeld. Het resultaat is een nog niet onbetwist tracé waarover de metro een nauwe lus rondom het stadshart trekt om vervolgens in een wijdere boog het industriecomplex Vijfsluizen te bereiken teneinde onder de Nieuwe Maas, rich ting Hoogvliet te verdwijnen. Wat die metroverbinding planologisch zo interessant maakt, is de nieuwe orde ning die zich langs het traject zal vol trekken. i-ii lil daarmee niet. De mate waarin haar gedachten actueel zijn, wordt in hoge mate bepaald door de plaatselijke omstandigheden. In Amsterdam is de fiets ontegenzeggelijk zoveel sneller, gemakkelijker en goedkoper dat stadsbe- steldiensten per citybike (met zaktele foon en elektronische beveiliging) er een goed belegde boterham aan ontwi- keverdienen. In Rotterdam groeit inmiddels de waardering voor de fiets en ook in Schiedam zal menigeen liever voor de tweewieler kiezen als straks elke parkeerplaats alleen voor goed geld ver geven wordt en de file voor de parkeer garage bij de Nieuwe Passage reeds begint op de Nieuwe Damlaan in plaats Crooijmans: 'Belangrijk is het gegeven dat het metro traject een hele, bestaande historische stadskern toevoegt aan zo'n sterke openbaar vervoersstructuur als dit onderdeel van het metronet. Zowel vanat Rotterdam-Centrum als vanaf Hoogvliet ligt de binnenstad van Schiedam op maar een paar stations en slechts enkele minuten gaans. Natuurlijk kan dat consequenties hebben doordat Schiedammers met die metro een mak kelijke gelegenheid hebben om hun stad te verlaten. Het omgekeerde gebeurt ook met de komst van reizigers van bui tenaf. Al jaren zien we in Nederland een sterke toename van fun-shopping. Niet langer is belangrijk hoe een individuele ondernemer zich profileert, maar de omgeving waarin deze zich bevindt. Mensen kiezen voor 'Oosterhof', het 'centrum van Delft ol Gouda', voor 'Rotterdam' of het 'Zuidplein' waarmee een hele planologische accommodatie in z'n geheel wordt aangeduid'. 'In de aantrekkelijkheid van een winke lareaal spelen de bereikbaarheid en gemak een rol. Wil een centrumgebied optimaal functioneren, dan moeten ofwel ruime, goedkope parkeergelegen- heden aanwezig zijn ofwel zich ideale aansluitingen bevinden op zowel het tij— nvertakte lokale openbaar vervoersnet, interregionale lijnen en interlokale ver bindingen. Schiedam krijgt, al kan het nog enige tijd duren voordat alle obsta kels zijn weggenomen, een fantastische aansluiting' Zeker telt hierbij mee dat Schiedam ingrijpende operaties uitvoert in de bin nenstad, waarbij een belangrijk kernge bied - dat van het stadserf - dichtbij twee metrostations komt de liggen. Binnen afzienbare tijd komt daar ook nog eens een directe aansluiting bij op de tram-plusverbinding. En dat terwijl deze haltevoorzieningen zich bevinden op wat straks de snelste verbinding gaat worden tussen de Zuidwestelijke Maasoever en het centrum van Rotterdam. Het belang daarvan gaf Carel Weeber nog eens aan in zijn vraag 'Waarom komt de herontwikkeling van de Nederlandse binnensteden zo slecht op gang', die hij recent voorhield aan Nederlandse stedebouwkundigen en de (bouwjoverheid: 'Stadsvernieuwing en herontwikkeling zijn begrippen die slechts zijdelings met elkaar te maken hebben. Stadsvernieuwing beoogt meestal junctieher stel van het bestaande. Herontwikkeling grijpt veel dieper in. Hierbij wordt verande ring in het stadsbeeld niet uitgesloten. Stadsvernieuwing koestert bestaande architec tuur en historische waarden. Herontwikkeling stelt deze aan de orde en schuift deze desnoods opzij om de binnenstad de gelegen heid te geven zich aan te passen aan een zich verjongende economie en erkent dat ook moderne architectuur en nieuwe stedebouw- kundige inzichten de plaats van het bestaan de mogen innemen. De Nederlandse steden hebben de neiging om bestaande gebouwen als relikwieën te koeste ren. Dat is slecht voor de economie. Op die manier is de binnenstad hooguit vanuit toe ristisch oogpunt interessant. Het buiten beschouwing laten van herontwikkelingsmo- gelijkheden is bovendien slecht voor de grond prijsontwikkeling. De duurste grond wordt in dat geval blijvend onbenut gelaten. Tenslotte is de bouw dan nog het slachtoffer van de gevoerde politiek. De binnenstad is nu een maal financieel, technisch en creatief de beste plek om te bouwen. Als stadsvernieuwing een conserverend proces is dat zich richt op de achterstandsgebieden is herontwikkeling revi taliserend en vernieuwend. Herontwikkeling baseert zich op de gedachte dat geschiedenis een zich continu voltrekkend vernieuwings proces is waarin veranderingen welkom en zelfs noodzakelijk zijn'. Door een aantal historische oorzaken (kaalslag in de jaren '60 en '70 en stag natie van de ontwikkeling van de bin nenstad) voltrekt zich momenteel in Schiedam een proces dat veel weg heeft van een planmatig herontwikkelen. Dat daarbij tevens een heroverweging van de historische- culturele- en woonfuncties 11 Musis

Musis | 1996 | | pagina 11