Veranderingen zijn in de ontwikkeling van de binnenstad welkom en zelfs noodzakelijk. Musis 12 noemt Crooijmans die toch van beperk te omvang. Natuurlijk kan de metro nog geruime tijd worden opgehouden. Het grootste gedeelte van het traject loopt echter over openbaar gebied. Echte pro blemen en dan vooral verkeersproble men zijn te verwachten bij het door kruisen van het Plein 40-45, waar de verbinding tussen Schiedam Centrum en Rijksweg 20 ligt. Maar ook daar pas sen de planners en stedebouwkundigen graag een mouw aan. Allang wordt ervan uitgegaan dat de verbinding Broersvest-'s Gravelandseweg eigenlijk een obstakel vormt voor de verdere ont wikkeling van de binnenstad van Schiedam. De weg snijdt als een mes door woon- en winkelgebieden waaraan vroeger door de eindigheid van de Broersvest op natuurlijke wijze een beperking was opgelegd. Het lange tijd gekoesterde ideaal van radiaal-verbmdin- gen die de vitaliteit van de binnensteden moesten vergroten, heeft alleen maar geleid tot de aanwezigheid van onge wenst blik en wordt daarom nu als ongewenst gezien. Hierin komt de aan leg van de metro in elk geval tijdelijk zeer gelegen. Ook vanwege het uitzicht op een blijvend alternatief. En, geldt dat niet alleen voor de bezoekers die op hun dagje winkelen weieens kennis wil len maken met het nieuwe elan van Schiedam, dan toch zeker voor de bewoners van Nieuwland die op de makkelijkste manier straks alle kanten op kunnen van de binnenstad aan de orde is, mag een meer dan plezierige bijkomstigheid worden genoemd. Tegelijk met de altijd aanwezige behoefte aan nieuwe accom modaties voor fun-shopping wordt een historische centrum meegeleverd. Mooier kun je bezoekers van elders toch niet bieden. Ook de verdere ontwikkeling van Nieuwland zal door de metro diepgaand worden beïnvloed. Crooijmans: 'In de appreciatie van metroverbindingen heeft de ondergrondse verbinding een grote meerwaarde op bovengrondse lijnen. In het geval van Nieuwland zal deze nog eens te meer worden versterkt doordat de metro een vernieuwing en verfraai ing gaat geven aan een al bestaande en geaccepteerde groene strook. Dit zal tot gevolg hebben dat de woongebieden die aan deze verbinding liggen wel eens belangrijk opgewaardeerd zouden kun nen worden. Bij het ontwerp van het inpassingsplan konden wij ervan uitgaan dat juist in de directe omgeving van de metrolijn stadsvernieuwingsprojecten in uitvoering zijn of worden overwogen. Deze invloed zal zich niet zozeer aan de binnenstadszijde doen gelden als wel doordringen in het wijklichaam Nieuwland. Ook omdat enkele belang rijke stations vrij dicht bij elkaar in de wijk zijn gelegen. Dat maakt deze metro tot een verbinding die in het woon werkverkeer een grote actieradius geeft en tegelijkertijd in de woonwijk een zeer lokaal karakter krijgt over de volle lengte van het gehele gebied'. Tenslotte dan nog de sores die de aanleg van metro op korte termijn met zich mee zal brengen. Ondanks alle bezwaren

Musis | 1996 | | pagina 12