EEN THAISE KRULLEKOP MET EEN STAART VAN KARTON Martin Moesman 13 Musis Bangkok- Uit de lucht hadden we al gezien dat de om geving van Bangkok onder water stond. Alleen de stad was niet geheel ondergelopen. De verkeerschaos is er 's ochtends om tien uur, bij een bewolkte hemel en een temperatuur van zesentwintig graden niet minder om. De taxi koos een route langs de rivier. Kleine loopsteigertjes over het overstroomde land maken verbindingen nog enigszins mogelijk in nauwe straten waar de modderige rivier tot een meter hoog in de huizen en restaurants stond. De tocht naar postkantoor - na eerst in het guesthouse de veertien uur durende, slechtdoorslapen vliegtocht te hebben weggespoeld - ging dan ook per boot. Vanuit de kajuit gezien lag Bangkok er al even chaotisch bijWolkenkrabbers worden er in hoog tempo, maar niet planmatig uit de grond gestampt en een mooie, oude architectuur ontbreekt ook bijna geheel, afgezien van de vele antieke tempels. De Thais zijn vriendelijk, ondanks het gejaagde tempo en de drukte alom. De vrouwen namen ook de tijd om me toe te lachen. Pas gaandeweg zou duidelijk worden dat de lach in dit land een masker is met een geheel andere betekenis dan bij ons. De indruk van een complete wanorde werd nog versterkt toen Adrianus en ik na het postkantoor - waar ik telefonisch met mijn Liefde had gesproken - op weg gingen naar de Chinese wijk. De hoeveelheid aan interessante, vreemde etenswaren is er overweldigend. Het palet aan geuren en klanken eveneens. Aan een gammel tafeltje at ik mijn eerste noodlesoep. Adrianus bestelde voor zichzelf eend en rijst, met het gemak van een Europeaan voor wie China-town geen geheimen meer heeft. c; Dat kon nog weieens slecht tepas komen, overwoog ik, terwijl ik mijn bier door het erbij geoffreerde rietje opzoog. cd De bus - terug naar het guesthouse - kwam maar niet opda- .2. gen. Dus werd het de tuktuk: de scooter op drie wielen met een huifje boven de achterbank, waarvan er duizenden in Bangkok rondrijden met als kennelijk enig doel om passagiers, passanten en overige weggebruikers de doodschrik op het lijf te jagen. Bangkok- De nachten in het guesthouse vielen niet tegen. Het bed was tenminste hard, de temperatuur dragelijk en van mug gen hadden we geen last. Aan de kunst behoefden we nog niet te denken, dus ging de tocht naar een grote, staande boeddha temidden van een menigte biddende en mediterende mensen die als offerande stukjes bladgoud aan het reusachtige beeld plakten. Bangkok is doortrokken van het boeddhisme. Misschien

Musis | 1996 | | pagina 13