V s 15 Musis bekeken vluchtig het boeddhistische gravenveld ernaast. Toch trekt de brug nog dagelijks drommen bezoekers. Meest ouderen en engels sprekenden die zich de souvenirs makkelijk laten aanpraten. Ook Adrianus en ik ontkwamen met aan de overvloed aan zijde, houtsnijwerk, zilverwaar, gesneden beeldjes, Boeddha's in halfedelsteen, koper en porselein, zijden stropdassen, schoenen, een paar onweerstaanbare houten paardjes voor slechts vier Bath, schelpen, sieraden en snuisterijen. Natuurlijk kocht ik van dit alles het mijne voor mijn Liefde thuis. Shopping time behoort tot de onvermijdelijke rituelen m Thailand. Precies als het bezoek aan de Pat Pongstraat met de halfnaakte meisjes aan een soort klimrek voor de gogo-clubs, een overvloed aan souvenirkramen, nephorloges, nep-porno, de mannen die klei ne en grote jongetjes aanbieden, het geduw en getrek en smakkend gemaakte opmerkingen in een drukte die de Pat Pong straat doet lijken op Valkenburg, maar dan smoorheet en vergeven van licht, geur en geluid. Chang Mai- Nee, dan de bezoeken aan de tempels, met hun schitterende versieringen zoals de beroemde slangentrap van Chang Mai, de eeuwenoude, maar nog altij d aanbeden boed dha's in hun tempelplaatsen, -complexen die volgens de boed dhistische leer nog immer als gewijde gronden betreden wor den en de overal oprijzende stupa's, al kwamen we daarbij dezelfde mensen tegen die we ook al op Cuba hadden ont moet en het indrukwekkende ofierleest tijdens de volle maan waarop kerststukjes met een brandende kaars middenin als feestvlotjes in de stroom van de rivier worden gelegd. Voor ons was het een ceremonie nadat we van een Israëliër aan de oever van de rivier van de moord op Yitsak Rabin hadden gehoord en de toedracht hadden kunnen zien via CNN. Het kostte me ook geen moeite om de juiste heilwens te vmden toen ik mijn bloemenbootje met de kaars in het midden met de stroom liet meedrijven. Nee, Thailand is sfeervol, tegenstrijdig, warm, platvloers en indrukwekkend. Ook toen ik in een klein postkantoor de gelegenheid had om even te bellen naar huis voor een gesprek met mijn jarige vader (emotie door een klein draadje) en zelfs voor wat eenzaamheid in een klein guesthouse na een over volle dag met Adrianus voorop de motor en ik als een genie tende toerist achter zijn smalle rug. Bangkok - Eindelijk De Kunst. In alle vroegte konden Adrianus en ik aan de slag in de expositiezaal van de Academie van Beeldende Kunsten, die onderdeel is van de Silpakorn University van Bangkok. De zaal was mooi en koel en met een schitterende lichtval. Dat viel alles mee. Ook voor Adrianus. De leerlingen van de academie behoren zeker niet tot de doorsnee bevolking. Nergens anders zag ik tenminste jongens met lange manen en meisjes met hei-paars geverfd haar. Ook in hun kleding verschillen ze van de bevolking in de rest van de stad. Je ziet de rijkdom aan afwerking en de soort van de gebruikte stoffen. Hier gaat de bovenlaag van Thailand naar school. Maar vriendelijk zijn ze. Precies zoals alle Thais. De vriend van Adrianus Thavorn Ko Udomvit was aardig, maar weinig spraakzaam en drukdoende met van alles en nog wat terwijl wij gedisciplineerd bezig waren met het ophangen van de prenten en gemengde technieken. Hier sprak de Aziatische invloed in het werk van Adrianus nog duidelijker dan in Nederland. De felle contrasten zijn dezelfde als die ook vanuit de Silpakorn University op de campus kunnen worden gezien en het toegepaste bladgoud als gelijk aan de stukjes die door de monniken op de boeddha boven Bangkok worden geplakt. De catalogus bij de expositie vermeldt: 'Langzaam vermengen z'n papieren, de gebruikte tekens en verwijzingen, de samen voeging van natuurlijke maar fel gekleurde materialen en toe vallige vondsten zich met de persoonlijke herinneringen van de toeschouwer'. In het venster gebeurt hetzelfde onder de zinderende zon, die vormen laat vervagen en alleen maar con trasten en willekeurige vormen laat. Is het misschien vanwege die invloed in het werk dat het exposeren en het verblijf zo gemakkelijk verlopen. Ondanks de beet van een schurftige hond waarvan de wond door een behulpzame Canadees tot overdadig bloeden werd gewrongen om vervolgens door een Thaise met citroensap te worden schoongespoeld, het verlies van een slipper in de snelle modderstroom in een drukke win kelstraat, het met een Thaise crew in een airco-coach genieten van een film van J. Claude van Damme (die hier mateloos populair is) en uiteindelijk de fatale vergissing van Adrianus om ongecontroleerd een hotpot (hete vissoep) te bestellen. Ikzelf hield het bij een gegrilde vis met knoflook en basilicum terwijl Adrianus door de onderschatte hotfactor het gevoel in het rechter gedeelte van de mondholte verloor en vele malen die nacht het toilet opzocht als enige plaats waarvan verlich ting te verwachten viel. En dat terwijl hij de volgende dag weer monter werd verwacht in de galerie, met mij (een stuk frisser en aanzienlijk minder slap) nu eens te meer als assistent. Met dank aan Adrianus van Otterloo ïs. O 3Q 5 c; co So CO O

Musis | 1996 | | pagina 15