Musis 18 ven. (Feitelijk is dit niet geheel juist, want van de aanwezigheid van brakwa ter voor Schiedam is pas sedert enkele tientallen jaren sprake - dat had in een tentoonstelling waarin zelfs de aard van de bestrating wordt genoemd toch zeker niet onvermeld mogen blijven). 'Eeuwenlang was die zee ver weg', gaat de inleiding voort. 'Tot ver in de 19de eeuw duurde het een dag, voordat een schip vanuit Schiedam, via de Noord, de Dordtse Kil, Het Hollands Diep en het Haringvliet de marinebasis Hellevoetsluis bereikte. Pas bij dit stadje kon de werkelijke reis naar verre landen een aanvang nemen'. Nu wil het feit dat de reis naar verre landen slechts bij uitzondering in Hellevoet (zo heette het stadje tot de samenvoeging met de gemeenten Nieuw Helvoet en Nieuwenhoorn) begon. De belangrijkste uitvalshaven voor Rotterdam (en laten we Dordrecht even niet vergeten) was Brouwershaven. De verzanding van het Goereesche gat had na 1748 namelijk zulke vormen aangenomen dat deze riviermonding voor grotere schepen onbruikbaar was. Zelfs de Vlaardingse en Maassluise log gers hadden er problemen mee. Ook de aanleg van het Voorns kanaal dat in 1829 werd opengesteld, maakte van Hellevoet nog geen zeehaven. Hoewel het kanaal voor de zandbanken in zee mondde was -zoals bekend- de capaciteit ervan der mate ontoereikend dat het een jaar na openstelling al in onbruik raakte. De vaarweg vanaf Rotterdam (voor gro tere schepen via Noord en Dordste Kil) of Schiedam,Vlaardingen en Maassluis (via Oude Maas en Botlek) was met dat al zo tijdrovend, dat een Rotterdamse zegswijze spottend wilde dat Brouwers haven halverwege Rotterdam en Batavia lag. En inderdaad kwam het voor dat een schip meer tijd nodig had om van Rotterdam naar zee te komen dan voor de oversteek naar Amerika of Kaap de Goede Hoop. Uit de vele beschrijvingen van deze vaarweg nemen we er slechts een, opge tekend in het Rotterdams Gemeentearchief bewaarde dagboek van zekere N.A. Schrant die in 1840 als pas sagier met het zeilschip Sara Lydia naar NewYork vertrok. Dit schip had er een volle maand voor nodig om in Brouwershaven te geraken, ondanks de hulp van zes paarden die van het Voorns Kanaal waren gehaald en de sleepboot hulp vanuit Hellevoet op het laatste deel van het traject.

Musis | 1996 | | pagina 18