CONCURRE s Kor Kegel Volgend jaar kent Schiedam vijfentwintig jaar het fenomeen van bewonersverenigingen, maar nog altijd weten de politieke partijen niet goed wat ze eraan hebben. Een bloeiend tweerichtingverkeer is er niet. De contacten beperken zich tot een incidentele wijkwande- ling en wat noodwendi ge correspondentie. Overwegend laten bewonersverenigingen en politieke partijen elkaar als onaanraakba- ren met rust, de ratel is niet eens nodig om voor melaatsheid te waarschuwen. Musis 20 Uj O Q aar kan dat in de opmaat naar het jubileumjaar 1997 soms ook anders worden? Willen de egels hun stekels intrekken? I Per slot van rekening functio neert de democratie in Schiedam nog niet zo voortreffelijk, dat de bewoners verenigingen en de politieke partijen het zich kunnen permitteren elkaar als een phenomenon uit een parallelle wereld te beschouwen. Tijd voor een trendbreuk. Ze moeten een punt zetten achter de Verhulsdonk- doctrine om elkaar te beschouwen als rivalen in een hang naar achterban! Om democratie concurreer je niet! Een moderne stad vraagt om een intelligent debat over hoe de representatieve demo cratie van volksvertegenwoordigers en nen dezelfde Ruit van rijkswegen, knokten actiegroepen en bewonersco mités in het Nieuwe Westen, Middelland en het Oude Westen voor inspraak. De naoorlogse wijkraden werden als te for malistisch afgedaan en aan deelgemeen teraden had nog niemand kunnen wen nen. Er was een nieuw soort participatie nodig, een platform voor mensen die met hun buurt het goede voor hadden, tegen alle verpaupering van oude straten en buurten in. de deelbelangendemocratie van wijkac- tivisten elkaar kunnen versterken. De win-win-situatie met wederzijds profijt, die kan ook hier opgaan. De eerste bewonersverenigingen in Schiedam werden nota bene door aan komende gemeenteraadsleden opgericht. Schiedam-Zuid in 1972, dankzij Herman Posthoorn en Herman Noordegraaf. Daarna kwam Schiedam- Oost, toen -West. De rest is later spon taan ontstaan, minder geleid vanuit poli- tiek-maatschappelijke overwegingen. Voor een middelgrote stad was Schiedam er in die vroege jaren zeventig snel bij om bewoners tot kadervorming te bewegen. Dat had veel te maken met de actiecultuur in buurstad Rotterdam. Op een steenworp afstand namelijk, bin- De bewonersverenigingen ontstonden. De ontzuiling was inmiddels in volle gang, traditionele partijen zagen hun achterban afkalven, er zat de klad in de amateuristische kunstbeoefening en voor zover er nog verenigingsleven van bete kenis was, bouwde het zich z'n eigen clubhuizen van hoempapa en tralala. Sportkantines werden voortaan van steen opgetrokken. De eerste wijkcentra kwamen op de tekentafel. Zaaleigenaren werden met een massief complex geconfronteerd: verenigingen zegden de zaalhuur op, ze togen naar hun eigen clubhuizen. Eigenlijk hebben Arcade, Irene en De Kreek het nog lang uitge houden. Maar uiteindelijk konden ze de leegloop niet trotseren. In dat veranderende Schiedam, met

Musis | 1996 | | pagina 20