NTEN IN DEMOCRATIE 21 Musis enerzijds ontzuiling en anderzijds een zich terugtrekken van clubs uit het openbare leven, waren nieuwe ijkpunten nodig. Er ontstond op wijkniveau behoefte aan plekken waar je én je sociale gedrevenheid kon botvieren én waar tenminste zicht was op enig, liefst vlot resultaat. De bewonersverenigingen waren een belofte. Ze zorgden voor bin ding tussen idealisten met hart voor hun wijk. Enkele jaren voordat de grote stadsvernieuwingsgolf ook over het oude Schiedam zou heen spoelen, kon- nisten die elkaar in de weg gingen zitten en soms blies een radikaal of een pacifis- tisch-socialist een deuntje mee. De niet- politieke wijkbewoners moesten niets van die heibel hebben: ,,We zitten hier geen politiek te bedrijven, we moeten het hebben over de toekomst van de wijk." Interessant is dat hier een ontkoppeling is ontstaan: alsof politiek en het wij- kwelzijn twee dingen waren, die niets met elkaar van doen hadden. Het mis verstand kon ontstaan, omdat politiek den wijkbewoners zich warmlopen in het opkomen voor je buurt. De politiek was veel mensen te wijdlopig geworden; naar zulke vergaderingen gingen ze niet meer. Als gewone burger raakte je trou wens bekneld tussen een nieuwe lich ting van radicalen en strategen - zo werd in de PvdA steeds luider geklaagd over de kloof tussen de jaren-zestig-doc- torandussen en de arbeiders die de partij hadden groot gemaakt. Politieke partijen raakten ontvolkt. Maar in een bewonersvereniging kon je aan je wijk gaan werken. En je had je buren mee, want zij waren ook lid. De politie ke partijen raakten afgunstig als ze de ledenaanwas beschouwden van de oplui- kende bewonersverenigingen. „Deze maand weer honderd leden erbij!" In het kantoor van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid hield Armand van Puyvelde een thermometer bij: de koorts liep op tot over de 1600 leden. De Schiedamsche Courant zat er boven op. In die dagen werd de nieuwe cul tuur breed uitgesmeerd in de kranteko lommen. De bewonersverenigingen startten dan ook met imposante, succes volle acties tegen sloop, voor kabeltele visie, tegen huurverhoging, voor een zwembad, tegen discriminatie, voor woonerven. De vaart zat er goed in. Maar al na een paar jaar - 't nieuwtje was eraf - trad behalve gewenning een fase in van middelpuntvliedende krach ten. Menige bewonersvereniging kampte met politiek getinte conflicten, want de nieuwe aanpak van eensgezindheid in de wijken leed onder botsende ideologieën. Opgezet door progressieve politici ten slotte, werden de jonge bewonersvereni gingen door politiek bewogen figuren gedomineerd. De conflicten lagen in feite in de opzet besloten. Het waren vooral sociaal-democraten en commu- werd vereenzelvigd met partijpolitiek. In het atelier achter zijn chocolaterie op de Hoogstraat kwam later Gerard Verhulsdonk, terwijl hij smachtende bonbons aan het vullen was, tot de slot som dat de opkomst van de bewoners verenigingen funest was geweest voor de belangstelling voor politieke partijen. De fractievoorzitter van de VVD was gewend dat de Schiedammers in zijn winkel langs kwamen, als ze politiek iets gedaan wilden krijgen. Nu bleven de klanten voor chocoladerietjes wel komen, maar steeds minder voor de kwaliteiten van de winkelier als gemeentebestuurder. De lokale VVD-lei- der gaf de betweterige bewonersvereni gingen de schuld. Ze ontfutselden de partijen een achterban. Deze opvatting, de Verhulsdonk-doctrine, kreeg bijval van politieke zijde. Maar het was een virtuele werkelijkheid, niet op feiten gestoeld. Alleen wist niemand dat, want politieke partijen en bewonersverenigin gen gingen niet bij elkaar op de thee. Dus terwijl ook bij de VVD de verga derzalen van Novo tel en hotel Rijnmond leger raakten, vroeg geen mens zich af waar dan toch dieWD'ers bleven op wijkbijeenkomsten. De bewonersverenigingen ontpolitiseer- den. Tot in de jaren tachtig kwam het nog wel voor, dat een enkel kaderlid uit de wijken de overstap maakte naar de actieve politiek. Het was usance geweest. Tiny Krikke-Hein, Arie Zwamborn, Gé Brouwer, Hans van Kleef, Arie van Loenen, Cor vanTilborg, Aad de Wolf, Jos van der Lugt, Hans Bakker, Cor van der Toorn, Jan Hagendoorn, samen met minder bekende ingezetenen vormen ze een flinke rij van lieden die hun politie ke training eerst opdeden in bewoners verenigingen. In de huidige gemeente raad hebben jongeren als Maarten Reuderink en Menno Siljee een soort gelijke ervaring achter de rug. Zeldzaam is de omgekeerde weg, van politiek naar bewonersvereniging. In Schiedam-West behoort Hans Konings tot de uitzonde ringen. Tegenwoordig kom je eigenlijk geen mensen meer tegen, die zowel op wijkniveau als in de politiek actief zijn, en de enkelingen die het probeerden te combineren, Albert Bons, André Marbus, hadden er vaker last van dan plezier. Aldus zijn gescheiden circuits ontstaan en dat typeert het meest wat politieke partijen en bewonersverenigin gen van elkaar vinden. Als het even kan, zijn ze lucht voor elkaar. Maar met de mond niet, welnee, met de mond belijden stadsbestuurders dat de bewonersverenigingen verschrikkelijk nuttig zijn en omgekeerd zijn ze in de wijken blij met elk complimentje, hoe zuinig ook, uit het stadskantoor. De bewonersverenigingen stellen hun drif ten en verlangens keurig op schrift, de correspondentie beslaat een leuk deel van de lijst van ingekomen stukken van de gemeenteraad, maar dan hebben we het spannendste wel gehad. Op de barri caden hoefje niet meer, want bewoners en gemeente doen zaken in het project team stadsvernieuwing. Actie voeren voor verkeersdrempels hoeft ook al met meer, daar heb je tegenwoordig het wijkoverleg Beheer voor. Klachten over scheefgezakte tegels? Bel de wijkonder- houdsploeg en dezelfde dag nog kan het recht leggen geregeld zijn. Ongemerkt hebben de bewonersverenigingen en de politieke partijen een patroon gevonden, waarin ze elkaar in hun waarde kunnen laten.Verder zwijgen ze elkaar zo veel mogelijk dood, met respect uiteraard. Alleen als confrontaties onvermijdelijk zijn, blijkt dat het hemd nader is dan de rok. De gemeenteraad van Schiedam had met ingang van 1994 wijkbudgetten ter beschikking gesteld, een gul gebaar in een oprisping van bestuurlijke ver nieuwing. Een enkele wijk, zoals Nieuwland, gaf het grif uit, hindert niet aan wat. Meer spaarzame wijken, die er met beleid mee wilden omspringen en bijvoorbeeld de eigen inzet van wijkbe woners als voorwaarde stelden voor uit gaven uit het wijkbudget, kregen het lid op de neus. Ze werden gestraft voor hun verstandig omgaan met gemeenschaps gelden, want de gemeente nam terug wat niet uitgegeven was. De rel hierover in december 1995 toont nog eens ern stig aan hoe karig het stadsbestuur is naar de wijken. Het is vaak mondjes maat, en met een krenterigheid waar mee de Hollandse koopman het altijd nog wint van een vrekkige Schot.

Musis | 1996 | | pagina 21