..tegenwoordig kom je eigenlijk geen mensen meer tegen, die zowel op wijk niveau als in de politiek actief zijn, Musis 22 Daar zit iets vreselijks armoedigs in. In de wijken zijn telkens weer heel norma le mensen actief, zonder vergaderrouti ne, zonder scholing in strategie ol samenlevingsopbouw. Die mensen zijn hartstikke enthousiast, maar het kan handig zijn om dat enthousiasme in constructieve banen te geleiden. Wie de hele wijk wil verbeteren, kan veel heb ben aan goede tips over hoe je er ande ren bij betrekt, datje voor een draagvlak moet zorgen en zo. Ook als die bewo ners zich scholen in samenlevingsop bouw, blijven ze vaak een noodzaak voelen van ondersteuning. Ze willen graag feedback. Bij twijfel willen ze kunnen terugvallen op een opbouwwer ker of een bewonersvriendelijke archi tect. Maar in Schiedam is de professio nele bewonersondersteuning minimaal. De gemeente Schiedam heeft er niet eens de middelen voor over om elke wijk z'n eigen bewonersondersteuners te geven. In een wijk als Spangen werken er wel tien. Die vind je in heel Schiedam nog niet! De politieke menta liteit is dat die bewonersverenigingen vooral niet te veel in de watten gelegd moeten worden. In Rotterdam zijn de bewonersorganisaties riant gehuisvest. In Schiedam functioneren ze - als vereni gingen - veel democratischer, maar in schaarse lokalen waar niet eens ruimte is voor een archief en magazijn. Dat ligt deels ook aan de bewonersver enigingen zelf. Ergens in hun ontwikke ling hebben ze een slag gemist. Groot geworden in de stadsvernieuwingstij d, zijn ze zich daarna ruwweg blijven bezighouden met huurzaken, renovatie, particuliere woningverbetering en ande re volkshuisvestingsperikelen. Maar van zelfbewuste, succesvolle verenigingen had verwacht mogen worden dat ze zich zouden evolueren tot wijkdenktanks met bemoeienissen op tal van zaken, van onderwijs tot gezondheidszorg, van milieu tot etnische integratie. In een enkele ambitieuze wijk is dat het geval: daar wordt op politiek niveau beleid gemaakt. Maar de meeste bewonersver enigingen - en niet alleen in Schiedam - beperken zich tot de rol van reageerbui zen. Dat is een verwijtbaar autisme, te meer aan te rekenen omdat PvdA-raadslid Gé Brouwer, die zelf in Oost aan de wieg van de bewonersvereniging stond, al enkele jaren geleden kanttekeningen plaatste bij de representativiteit van bewonersverenigingen. Ze hebben meer leden dan politieke partijen, dat wist hij ook wel, maar zijn vraag was wat die ledenlijsten feitelijk waard waren als het om belangenbehartiging ging. Spreken de bewonersverenigingen namens de wijk, vroeg Brouwer. Kunnen ze met opkomstcijfers of met ingevulde enquê teformulieren in de hand aantonen, dat ze hun bevolking raadplegen? Ot zitten er gestaalde kaders, die hobbyisme bedrijven en zich niet afvragen wat andere wijkbewoners van hun stok paardjes vinden? Begrijpelijke vragen. Een goed draaien de bewonersvereniging had het als een uitdaging kunnen zien om Brouwer op zijn wenken te bedienen. Brouwer had het bepaald niet onvriendelijk bedoeld. Maar het merkwaardige was dat de meeste bewonersverenigingen in eigen kring tegensputterden dat een politicus maar eens naar zijn eigen povere achter ban moest kijken, sliep uit. Hier is abortus gepleegd op een discus- sie. Jammer, gemiste kans. Brouwers benadering had de bewonersverenigin- gen flink kunnen helpen. Er was volop reden voor zelfkritiek. Sommige vereni gingen hielden zelden een ledenverga dering, hooguit koppelden ze terug via een ledenblad, wat echter geen garantie is voor optimaal tweerichtingverkeer tussen de bewoners en hun bewoners vereniging. Niet onderschat moet wor den hoeveel mensen denken dat een bewonersvereniging een verlengstuk is van het stadskantoor, in plaats van hun eigen spreekbuis, hun eigen belangen behartiger. Dat deze - overigens onjuiste - veron derstelling bestaat, is een onwelkome indicatie voor het draagvlak van bewo nersverenigingen. Het is nodig dat de bewonersverenigingen hun beslissingen en beleidsvoornemens beter bespreek baar maken op straat- en buurtniveau. Het wijkbeleid moet een vertakking vinden naar alle straten. Als er ergens instrumenten zijn om tot sociale active ring te komen, dan zijn het wel de bewonersverenigingen, mits ze zich in hun doen en laten bewijsbaar gesteund weten door een voldoende kritische massa van wijkbewoners. Dat politieke partijen die taak evenzogoed hebben, ontslaat bewonersverenigingen niet van deze morele plicht. Als de verenigingen hun draagvlak niet vergroten, stellen ze hun erkenning als representant van hun wijk in de waagschaal. Een verkruime ling van bewonersinzet kan het gevolg zijn- Het laatste wat gemeenteraadsleden mogen doen, is hopen op zo'n ontwik keling. Daar is ook de Schiedamse poli tiek zelf niet bij gebaat. De lokale poli tiek heeft heeft een immense behoefte aan intelligente bijdragen aan de kwali teit van het beleid. Maar het leveren van bijdragen wordt niet bevorderd door een neerwaartse gang van maatschappelijke organisaties. Derhalve moeten politieke partijen het als een erezaak zien om bewonersverenigingen te stimuleren, in woord en daad. Om te beginnen is het dienstig om de bewonersverenigingen beter te faciliteren, qua accommodatie en qua ondersteuning door opbouw werk, bouwtechnische adviseurs, inte gratiewerkers en een opzoomerbureau ter bevordering van actief wijk- en buurtbeheer. Daarnaast kan de gemeen teraad de soms akelig verstomde discus sie over gewenste ontwikkelingen in Schiedam proberen nieuw leven in te blazen, door veel actiever in samen spraak te komen met de bewonersver enigingen. Een goed voorbeeld is de werkgelegenheidsronde die GroenLinks langs de wijken maakte. Het initiatief mag overigens ook van bewonerszijde komen, maar geconstateerd kan worden dat als dat gebeurt, de response vanuit de politiek mager is. De oudste bewo- nersVereniging van Schiedam, de BVSZ in de Gorzen en omgeving, peilde eind 1995 de belangstelling bij politieke par tijen voor een stadsdebat over sociale activering en het aanboren van onbe nutte kwaliteiten. De vereniging had na twee maanden nog maar drie reacties en voelt zich door die overweldigende bij val niet watje noemt geactiveerd. Ook als er brieven worden gestuurd aan de gemeenteraad, komt het maar zelden voor dat een fractie over de vloer komt of dat er een raadslid aanbelt om te vra gen wat er aan de hand is. De serieuze uitwisseling over beleidsdoeleinden wil nog niet vlotten, ofschoon politieke par tijen en bewonersverenigingen er hun voordeel mee zouden kunnen doen als ze hun kennis en expertise wel combi neerden. 'n Nieuw élan van Schiedam veronderstelt echter een geestelijk kli maat, waarin het stadsbestuur en de wij ken het wel als een aangename oefening beschouwen om eikaars prestaties op te krikken

Musis | 1996 | | pagina 22