Vrije Geluiden Wim Schelberg Musis 26 Er zit muziek in Schiedam. Dagelijks schallen popkreten via vele luidsprekers over de Hoogstraat, overstemd vaak door de voorkeurzenders van menige kledingzaak. Zodra je de winkelstraten uit bent, wordt het weer stil. Toch heeft Schiedam méér te bieden dan alleen het opgedrongen luidspreker-geweld. Zo kent de stad een beiaard, verschillende orgels (Schiedam heeft op het gebied van orgelbouw een zekere naam) en vinden er op verschillende plaatsen met enige regelmaat uitvoeringen plaats. Schiedam lijkt daarmee een paradijs voor de muziekliefhebber, met voor iedereen wat wils: doordeweeks luid sprekerkakofonie; vrijdag- en zaterdag- avonden jazz, funk, blues, folk en - uit- eindelijk - op zaterdagmiddag en zondag èu orgelconcerten, klassieke muziek en koren. Voor de één eindigt de week met 2 een kater, terwijl de ander thuisblijft, om zaterdag of zondag toch alsjeblieft niet te laat te komen. Waar het massa-pro- dukt de hele week om aandacht jengelt, vindt het bijzondere plaats in het week einde. Zo ook in Schiedam. De aankondiging van orgelconcerten op de zaterdagmiddagen in het Stedelijk Museum was dan ook verrassend. Te beginnen met een orgelconcert van Aad Zoutendijk - sinds 1974 organist van de Grote Kerk in Vlaardingen. (Dat ver klaarde meteen het feit, dat hij hier op zaterdag speelde: op zondag moest hij weer in Vlaardingen present zijn). Werken van onder andere Scarlatti, Bach en Marpurg stonden op het programma, zo liet een krante-artikeltje weten. Aad Zoutendijk werd in 1941 in Vlaardingen geboren en doorliep het conservatorium in Brussel, waar hij zich toelegde op harmonie en improvisatie bij Willy Climan en orgel bij Kamiel D'Hooghe. Deze horen spelen op het schitterende, intieme Hess-orgel in de aula van het Stedelijk Museum, beloofde een middag van puur muzikaal genot. De opkomst viel ook daarom tegen. Welgeteld eenentwintig mensen (waar van de meerderheid niet eens uit Schiedam afkomstig was) volgden in de aula de prestaties van Zoutendijk. Naast de in het krante-artikeltje vermelde componisten, werd er ook werk van Gerhardus Havinga, Johann E. Eberlin en van de (onterecht hier nog) vrij onbekende Joao de Sousa Carvalho (1745-1798) ten gehore gebracht. Maar.., vier mensen konden de slotnoot van het eerste werk niet eens afwachten, terwijl een deel van de overblijvenden enigzins lacherig reageerden toen van buiten het draaiorgel weerklonk dat elke zaterdag de Hoogstraat domineert. Scarlatti tegenover het Eigen Huis van Rene Froger. Na iets meer dan drie kwartier stond ik weer buiten. Het eerstvolgende orgelconcert zal plaats hebben op 17 februari 1996. Ruim drie maanden na het laatste zondagmiddag concert in de aula, waarop drie dames; een alt, een sopraan en een dame aan de piano duetten ten gehore brachten van o.a.Liszt, Brahms, Mendelssohn- Bartholdy en Schumann. Snel begaf ik me naar de Grote Kerk, waar op zater dag de inloopconcerten georganiseerd worden. Een veel grotere ruimte her bergde daar ongeveer honderd man bij een mannenkoor dat net bezig was aan de laatste nootjes. Jammer, dat de meeste uitvoeringen van klassieke muziek gere serveerd worden voor de zaterdag tussen drie en vier uur 's-middags, of de zon dagmiddagen - een veeg teken voor wat de appreciatie door de Schiedamse bevolking betreft. Toch moeten er ook in Schiedam ruime mogelijkheden bestaan om concerten boven een 'inloopniveau' uit te tillen. Het aantal concerten dat al georgani seerd wordt, is niet gering, getuige bij voorbeeld het jaarprogramma van de Grote Kerk - waar ook op dinsdagavon den nog wel eens muziek te beluisteren valt. Zou klassieke muziek dan echt niet lonen? Om die vraag goed te kunnen beant woorden stelde ik in de buurt van de podia die regelmatig bezocht worden door grote aantallen Schiedams publiek en passant de vraag, 'of er wel eens muziek ten gehore gebracht werd'. Heel wat ongelovige blikken vielen mij daar op ten deel. 'Natuurlijk: aanstaande zaterdag al!'. Op mijn vraag of dat klas sieke muziek was, werd het meestal stil. Klassiek? In een kroeg? Welgeteld één café vond ik, waar wél een deel van het programma bestond uit 'live' klassieke muziek. Op mijn vraag of het dan druk was, werd min of meer bevestigend geantwoord: 'Het is in ieder geval nooit leeg geweest als er optredens waren - druk is een andere zaak. Mensen lopen eigenlijk in en uit. Maar een heel klein gedeelte van het totale aantal bezoekers zit een hele middag uit'. Misschien wordt klassieke muziek daarom minder geschikt geacht voor het gemiddelde Schiedamse oor. De Schiedammer wil en kan niet stil zitten. Muziek terwijl je winkelt is okee, maar muziek met als enige vluchtweg de bodem van een leeg bierglas is een nachtmerrie. Het vreemde verschijnsel doet zich daarbij voor, dat veel van de muziek die - toen de noten op papier gezet werden - bedoeld was om als 'muzikaal behang' te dienen, nu wordt geschaard onder het 'langdradige', waar bij je ook nog eens verplicht zo stil mogelijk moet zijn. Terwijl er in wezen niets veranderd is, want ook de muziek van nu wordt alleen geaccepteerd, wan neer je tegelijkertijd bezig bent met andere zaken. Want waar zit nu tijdens een jazz-optreden in een café iedereen op zijn stoel te wachten tot de uitvoe rende artiesten hun 'concert' beëindigd hebben? Jammer, dat zelfs muziek al onderhevig is aan de geestelijke slijtage die een massa-consumptiemaatschappij van RTL-5 formaat nu eenmaal instigeert. Het draaiorgel knalt elke zaterdag de top tien in orgeluitvoering over de Hoogstraat - de winkelende horden horen hooguit André Rieu. Jammer ook, dat veel mensen, die pretenderen cultureel te zijn, nauwelijks aandacht hebben voor of contact hebben met wat er op dat gebied in Schiedam gaande is. Natuurlijk ageer ik: je kunt nu eenmaal niet overal tegelijkertijd zijn - een mens moet nou eenmaal keuzes maken, mij zelf niet uitgezonderd. Toch vindt er een versmalling van de 'culturele basis' plaats: wellicht een gevolg van vervreemding van het eigen verleden ('A holiday from history', zoals George Steiner het uit drukte). Ook cultuur en verleden zijn sterk trendgevoelig geworden. Men schaamt zich voor de 'stokpaardjes van toen' en slechts een bescheiden aantal mensen waagt zich op 'gewijde' grond, om te genieten van wat Schiedam nog aan klassiek cultureels te bieden heeft. Ik kan alleen hopen, dat het niet altijd 'a holiday from history' blijft. Want als het draaiorgel op de Hoogstraat even ophoudt met jengelen kun je horen dat Scarlatti op het barokke orgel in de Aula van het Stedelijk een belevenis is. A holiday In history, zou ik haast willen zeggen

Musis | 1996 | | pagina 26