ADRIANUS CO Ongetwijfeld zal het Nederlands Gedistilleerdmuseum 'de Gekroonde Branders ketel' tot de belangrijkste museale trekpleisters van Schiedam gaan behoren. In mei is het zover, hoewel al vele Schiedammers en geïnteresseerden al voorzichtig een kijkje hebben genomen in deze eerste sinds een eeuw authentiek gebouwde) bran derij/distilleerderij. Henk Slechte was een van hen en keek met museale ogen mee naar het concept achter een ambitieus museumplanDaarbij dankt hij Inge Timmermans en Joep Schellekens van het Nederlands Gedistilleerd Museum, en Pim Schenkelaars van het Stedelijk Museum voor het bereidwillig en deskundig beantwoorden van veel vragen. Een van de ontwerpers van het nieuwe metrotrace is een vrouw. En bovendien een vrouw die zich bij voorkeur op de fiets door de stad begeeft omdat zij dit het voor de stad meest aangewezen vervoermiddel vindt. De metro zal in Schiedam grote veranderingen teweeg brengen, los van besluitvormings-procedures en de plaats waar de metro precies komt. Het Hoofd en omgeving zijn het onderwerp van een thema-tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Daar waar nu de Nagelklinker in brons een fraaie bijdrage vormt aan het woondecor van Schiedams' rijken zochten eertijds de meisjes van de kaarsenfabriek (zo wil een onbevestigd verhaal) een troosteloze bijverdienste in de betaalde liefde en stonden de nozems op wacht in de weinig frisse geur van het Schreiershuisje. Adrianus van Otterloo exposeerde in Bangkok zijn nieuwste grafiek en gemengde technieken. Martin Moesman vergezelde hem als assistent en verbaasde zich erover hoe een doorgewinterd kenner van de Thaise keuken zich zo deerlijk in een hotpot kan vergissen. Kunst Werkt, ook in Bangkok. Wim Schelberg ervoer dat noch Bacil, noch Scarlatti op het Schiedamse Hess-orgel de krachtmeting kunnen doorstaan met de tjingelaboem van het zaterdagse draaior gel op de Hoogstraat. Schiedam is schaars bedeeld met serieuze muziek, is zijn con clusie in Vrije Geluiden. De democratie is gediend met een kritisch volgen door de politiek, belangen- en bewonersverenigingen. Toch staan de politiek en bewonersverenigingen in Schiedam even vaak tegenover- als naast elkaar. Kor Kegel treedt op als scheidsrechter en legt nogmaals de regels van het 'overlegspel' uit. Spetterende, aziatische kleuren op de omslag inplaats van het vuur werk dat hoort bij het nieuwe jaar. Musis/'n nieuw elan wenst alle lezers desalniettemin een goed 1996 en hoopt daar het hare aan te kunnen bijdragen. Musis 3 MUSIS/'n nieuw elan januari 1996, no 1 Verschijnt 11 maal per jaar en informeert onaf hankelijk over cultuur, stadsontwikkeling en - vernieuwing, beeldende kunst, literatuur, maat schappelijke vraagstukken en sport in Schiedam en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS/'n nieuw elan/ Schiedam. Produktie: de Hollandse Onderneming VOF/ Schiedam Redactiecommissie: Charles Jeurgens Aart J. Tijhof Sjef Henderickx Kor Kegel Herman Noordegraaf Luc van Huijgevoort Henk Slechte Eindredactie: Hans van dér Sloot Aan dit nummer werkten mee: Marlies Dingenouts, Kor Kegel, Martin Moes man, Wim Schelberg, Henk Slechte, Hans van der Sloot. Fotografie/illustraties: Annet Delfgaauw, Gemeentearchief Schiedam, Theo Gootjes, Foto Van der Waal Agenda: Musis/'n nieuw elan aanvaardt geen aansprake lijkheid voor programma-gegevens zoals ver meld, wijzigingen, afgelastingen etc. Redactiesecretariaat: p/a Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam. Abonnementen: Door overmaking van Hfl. 47,50 (jaarabonne ment) op rekeningnummer 81.33.79.555 onder vermelding van 'MUSIS'. Losse nummers: Hfl. 5,25 Advertentie-exploitatie de Hollandse OndernemingVOF Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam telefoon/fax 010 - 4701474 Zetwerk en lithografie: Z-Work Prepress/ Gouda Druk: Drukkerij Mercator/ Schiedam Copyright: Overname van artikelen of gedeelten daarvan slechts met toestemming van uitgever en/of auteur en in alle gevallen slechts met uitdruk kelijke vermelding van datum en bron.

Musis | 1996 | | pagina 3