Vanuit zijn kamer wijst hij op de Branderssteeg en de brug over de Westvest aan het eind daarvan. Op de plaats van die brug bouwden de Schiedamse branders in 1711 hun eerste coöperatieve molen. Als kroon op hun pionierswerk kreeg die de naam 'Gekroonde Brandersketel'. De molen werd omstreeks 1900 afgebroken. Een mooiere naam kon hij niet bedenken. Musis 6 Maar er is natuurlijk veel meer. Alleen een werkende klassieke branderij is museaal onvoldoende. De gedistilleerd-industrie is veel meer dan het branden en stoken van jenever of likeuren. Het museum heeft daarom een aantal thema's gekozen, die samen laten zien wat er allemaal gebeurt, voordat we onze borrel kunnen inschenken. 'Van korrel tot borrel' bijvoorbeeld toont en verklaart het klassieke instrumentarium van de bran der, en 'Van ketel tot kolom' toont de ontwikkeling van de distilleertechniek van de oudste ambachtelijke tijden tot de hi- tech van nu. Daarnaast besteedt het museum aandacht aan nevenambachten als kuipen, bottelen, en etiketteren. Er is ruime aandacht voor de geschiedenis van de reclame, en ook de accijnzen. komen aan bod. Daarnaast toont het museum de internationale miniatuur-drankflesjes van verzamelaar B.J. de Jongh. Deze collectie wordt geëxposeerd in een universele context. De flesjes zijn afkomstig uit alle delen van de wereld en geven inzicht in alles wat in de wereld 'gebotteld, gebrou wen en gezopen' is.Jos Gunneweg wil deze flesjes ooit zo op een CD-i of CD-rom aanbieden dat de bezoeker een interac tieve reis kan maken door de wondere wereld van het gedistil leerd. De geschiedenis van het brandersambacht is het kernthema van het museum. Dat drank in de sociale geschiedenis van vooral de late negentiende en vroege twintigste eeuw een negatieve rol speelde, en dat ook de werkomstandigheden in de branderijen en distilleerderijen in die tijd geen schoon heidsprijs verdienden, wordt in de historische context van het museum slechts globaal behandeld. In zijn tentoonstellingspro gramma zal het museum deze onderwerpen zeker niet uit de weg gaan. De oprichting van het Nederlands Gedistilleerd Museum betekent het einde van het Nationaal Gedistilleerd Museum in de kelder van het Stedelijk Museum. De collectie die daar twintig jaar opgesteld was, gaat in bruikleen over naar De Gekroonde Brandersketel, en zal daar de kern van de opstel ling vormen. Dit zou kunnen betekenen dat het hart uit de toekomstige historische opstelling van het Stedelijk Museum gerukt wordt. Voor concurrentie is niemand bang. Pim Schenkelaars van het Stedelijk Museum denkt dat goed over leg over de historische opstellingen in beide musea en een gezamenlijk publiciteitsplan tot een museale meerwaarde voor Schiedam zullen leiden. De Palmboom, het Stedelijk Museum en De Gekroonde Brandersketel staan gedrieën garant voor

Musis | 1996 | | pagina 6