7 Musis een boeiend en veelzijdig dagje Schiedam. De Schiedamse geschiedenis is meer dan alleen gedistilleerd: visserij en scheepsbouw zijn even belangrijke elementen in die geschie denis. Als het Stedelijk een historische opstelling maakt, zal de brandersgeschiedenis daarin globaal aandacht krijgen. Voor de details zal naar de Gekroonde Brandersketel ot de Palmboom verwezen worden. Als het Gedistilleerd Museum omgekeerd naar het Stedelijk verwijst, is de kruisbestuiving compleet. Het zal misschien even wennen zijn, maar de bezoeker zal de win naar zijn. Voor Schenkelaars en Gunneweg spreekt dat doel vanzelf. Jos Gunneweg weet in welke valkuilen op- en inrichters van nieuwe musea kunnen vallen. Om die te vermijden heeft hij zich van professionele medewerking op hoog niveau verze kerd. Hij heeft een groep mensen rond het museum verza meld, die hij 'bronnen' noemt. Zij kennen het branders- en distillateursvak van nabij. De groep groeit nog voortdurend, maar tot de harde kern behoren F.Geerdes(ex-Hollandia), R.Melchers(ex-Locomotief), K.Jacobi(ex-douane), M.J.van Alphen (ex-Grauwe Hengst), H.van Geem(ex-Produktschap) en J.Mostert (oud-stoker branderij De Koning). Al deze men sen zijn geïnterviewd. Hun kennis en ervaring bepalen de inhoudelijke kwaliteit van het museum. Daarnaast kan de pro jectmanager beschikken over een groep adviseurs op architec tonisch, ambacht-historisch en technisch gebied. Tenslotte. Musea zijn geen ivoren torens meer, waarin geleer den vrijblijvend hun hobby uitoefenen, en zich weinig van de buitenwereld aantrekken. Musea staan midden in de samenle ving. Een bewijs daarvan zijn de bloeiende vriendenverenigin gen die voor veel musea niet alleen allerlei mooie dingen doen, maar die ook hun draagvlak in de samenleving verte genwoordigen. Ook van het Nederlands Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel kan men vriend worden. Vrienden van dit museum krijgen een passepartout voor het museum, een nieuwsbrief, 10% korting op alle artikelen in de museumwinkel èn een gratis borrel! Jos Gunneweg mikt op 1500 tot 2000 vrienden in Schiedam. Dat zich in 'zijn' bran- dersstad tot nog toe pas ruim 100 vrienden gemeld hebben, stelt hem diep teleur Ooit was een museum een deftig gebouw, waarin een geleerde conservator schilderijen aan de wand hing, en objecten in vitrines plaatste, alles voorzien van korte beschrijvingen. Dan kon de deur open, en werden de belangstellenden met neer buigende beleefdheid toegelaten. Die tijden zijn voorbij. Musea hebben marketingconcepten, en bezoekers zijn veelei send. Zij willen in ieder geval levendigheid, en gemakkelijk verorberbare informatie. Dit alles liefst met een vleugje inter activiteit, en audiovisuele ondersteuning. Hiervoor is de klas sieke conservator niet toegerust. Daarom worden veel inrich tingen en tijdelijke tentoonstellingen tegenwoordig gemaakt door een projectgroep, waarin de conservator het verhaal en de objecten aanlevert, en een vormgever vervolgens zorgt dat dit alles op de gewenste manier aan het publiek gepresenteerd wordt. Die werkwijze kan leiden tot botsingen van opvattin gen, waarvan boeiende opstellingen het resultaat kunnen zijn. De inrichtingsconservator van het museum is de historicus Joep Schellekens, die zich eerder bezighield met de inrichting van het Nationaal Schoolmuseum en het Belastingmuseum in Rotterdam, en het Kansspelmuseum in Den Haag. De keuze van de vormgever is gemaakt op basis van een uitgebreid selectieproces. Gunneweg en de zijnen hebben veel musea bekeken en op grond van hun bevindingen drie vormgevers uitgenodigd om een schetsontwerp in te leveren. De keus is uiteindelijk gevallen op het Amsterdamse Bureau Platvorm, dat ook meegewerkte aan de nieuwe permanente opstelling in het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam. Als het museum in mei 1996 zijn deuren opent, wil dat niet zeggen, dat Jos Gunneweg op zijn lauweren kan gaan rusten. Er zullen in de zomermaanden thematische tentoonstellingen worden ingericht die onderwerpen uit de geschiedenis van het gedistilleerd verder uitdiepen dan in de vaste opstelling moge lijk is. Daarnaast zal het museum gaan functioneren als cen trum voor onderzoek naar de geschiedenis van het Nederlands Gedistilleerd. Gunneweg en zijn medewerkers zullen dan het beleid voor de langere termijn gaan formuleren. Dat betekent nadenken en praten over kerntaken als collectioneren, registre ren, en onderzoeken.

Musis | 1996 | | pagina 7