Drie eeuwen De Kuyper E o E (3 verzekeringsmaatschappij veel nauwkeu riger zijn vastgelegd dan de geschiedenis van een vanuit ambachtelijkheid gegroeid bedrijf. En bovendien een bedrijf dat -zoals ook andere exportdis tillateurs als Henkes, Kiderlen, Jansen en Hasekamp- veel zaken moest doen op basis van vertrouwen en adhoc-informa- tie. Niet onderschat moeten de proble men worden die het handelen met over zeese afzetmarkten meebracht in een tijd waarin de marktinformatie werd overge bracht via dezelfde kanalen als waar doorheen ook de export en afrekening verliep. Veel informatie werd mondeling van dranken in het algemeen een rol apart en dient als zodanig eerder een cultuur-historische dan een bedrijfshis- torische behandeling te hebben. De waarde van 'drie eeuwen De Kuyper' ligt op het laatste vlak. En een niet geringe bijkomende verdienste is,dat het boek een leidraad zou kunnen zijn voor latere publicaties. In dit geval is het Distilleerderij Johs de Kuyper Zn. die een niet geringe investering heeft gedaan in historisch onderzoek binnen de bedrijfstak. Misschien dat dit boek tot voorbeeld strekt voor andere distil leerderijen die op andere markten werk- Bescheidenheid siert. Maar niet alleen daarom is de uitgave 'drie eeuwen De Kuyper' opmerkelijk. Het boek dat in een oplage van 5000 exemplaren is vervaardigd is in alle opzichten een toonbeeld van zorgvuldigheid. Fraai vormgegeven door van Haaren van Haaren en voorzien van een dito tekst van Keetie Sluyterman en Huib Vleesenbeek. Nu is een gegeven dat de jubileumboe ken die binnen de gedistilleerdbranche worden uitgegeven, anders dan de boe ken die bestemd zijn voor een groot, vooral in ambachtelijke traditie en anek dote geïnteresseerd publiek, gekenmerkt worden door terughoudendheid. Dit heeft veel te maken met de grote onder linge bekendheid binnen de branche. Deze noopt ertoe dat elke letter - die immers door collega's, afnemers en con currenten wordt meegespeld - verant woord dient te zijn. Dit kan natuurlijk een belemmering inhouden voor de auteur. Zeker wan neer deze trapt in de valkuil van over dreven voorzichtigheid en daardoor ongewild lippendienst bedrijft aan de belangengroepen die over z'n schouder meekijken en meelezen en maar al te graag de pen in een hen welgevallige richting willen sturen. Vleesenbeek nu verstond de kunst om voorafgaande aan het aanvaarden van opdrachten tot het schrijven van bedrijfsuitgaven zijn principalen te over tuigen van het nut van objectief onder zoek en verslaglegging. Een mooi voor beeld daarvan was zijn geschiedenis van het Assurantieconcern Stad Rotterdam, waarvoor de eerste opdracht reeds in 1968 werd geformuleerd en verschillen de auteurs hebben gewerkt totdat het Vleesenbeek lukte om de directie een concept voor te leggen, dat zowel de onderneming als wetenschap recht deed. Nu was de opdracht van de Stad Rotterdam in zoverre gemakkelijker dan het schrijven van 'drie eeuwen De Kuyper', dat de handelingen van een tn tn os a* 03 <b co "O c O <13 O Qc CD C overgebracht en het vermoedelijke bestaan valt dan slechts af te leiden uit latere rekeningen, een enkele brief, een bevestiging en misschien een speciaal etiket. De grote verdienste van 'drie eeuwen De Kuyper' is dat Sluyterman en Vleesenbeek de beschikbare bedrijfs-his- torische gegevens gerangschikt hebben in een helder verhaal. Smakelijke anek dotes behoeft de lezer niet te verwach ten. Dit gemis wordt echter grotendeels goedgemaakt door de gekozen illustra ties die los van de tekst het verhaal laten zien van een distillateur die heel goed besefte wat de waarde was van reclame, public-relations, entertainment en pre sentatie. Geheel naar de aard van de opdrachten binnen de gedistilleerdbranche werd van de schrijvers niet verlangd dat zij een relatie legden tussen deze smakelijke illustraties en het eigenlijke verhaal. En terecht. De illusie speelt in de verkoop zaam zijn geweest. Daarmee is dan een eerste winst geboekt. Een andere is dat deze uitgave een goed referentiekader biedt aan onderzoek in archieven waar voor geen fondsen meer beschikbaar zijn omdat de bedrijven zijn opgeheven of alleen nog maar als merk bestaan. Want, - en dat is een compliment dat Sluyterman en Vleesenbeek zeker ver dienen - als dit de richting is die het verdere onderzoek in de gedistilleerd branche kiest, staat Schiedam als histo risch en museale jeneverstad nog heel wat waardevols te wachten 9 Musis

Musis | 1996 | | pagina 9