PRENTENKABINET OP STADSERF Het museum heeft een schitterende collectie werken op papier. Dat schreeuwt om een prentenkabinet. Een nieuwe expositieruimte die niet perse gerealiseerd behoeft te worden in het eigen gebouw van het Stedelijk Museum. Tijdens het gesprek met Musis deed bibliothecaris Aart Tijhof de suggestie dat de nieuwbouw van bibliotheek en archief op het Stadsef een ideaal perspectief biedt voor een dergelijk kabinet. Dit zou zich gespecialiseerd moeten richten op de waar devolle Schiedamse collectie werken op papier en daarmee samenhangende tentoon stellingen. Dat is nieuws. En ook dat het driestemmig gesprek daaropvolgend tussen museumdirecteur, gemeentearchivaris en bibliothecaris al snel tot een conclusie leidde die de bestuurders in het stadskantoor als muziek in de oren zal klinken. De ruim te voor een prentenkabinet is aanwezig, evenals de bereidheid van de drie culturele instellingen om hieraan een zelfstandige functie te geven: een goed idee, want de grote loop naar de bibliotheek leidt ertoe dat dan zoveel mogelijk mensen de pren- tencollecties zien en plicht is immers deze openbaar te maken. Aart Tijhof en Charles Jeurgens willen in hun nieuwe gebouw het publiek klant vriendelijk ontvangen en bedienen, ieder met zijn eigen produkt, maar toch samen. De bibliotheek zal zich als 'Schaufenster der Welt' breed op alle mogelijke cultuur uitingen richten, terwijl het archief er vooral is voor wie historische diepgang wil. Samenwerking, het aantrekken van geinteresseerden in een multifunctionele culturele omgeving is ook wat de ontwerper van het nieuwe theater Prof. Ir. Hans Ruijssenaars wil. Hij verbindt verleden en heden met zijn theater dat is geinspi- reerd op het Teatro Farnese in Parma en maakt daarbij duidelijk wat de ruimtelijke werking zal zijn voor de straks zichtbare as tussen Grote of St.Janskerk en de gerestaureerde Basiliek aan de Singel. Jef Jansen heeft het kostbare Gildezilver dat het Stedelijk Museum zich onlangs op een veiling bij Sotheby's verwierf, nauwkeurig onderzocht, maar bleef met vele vra gen zitten. Kor Kegel benutte de uitgave van de nieuwste Stadsgids vooral om het rijtje van Schiedamse verenigingen na te lopen. En verbaasde zich erover dat samenwerking aan het verenigingsfront nog zo'n onbekend begrip is. Op 9 februari 1946 werd in Schiedam, precies zoals elders in Nederland de Partij van de Arbeid .opgericht. Herman Noordegraaf doet hiervan verslag op het moment dat dit feit niet meer dan aanleiding is tot een feestje 'en petite familie' Peter de Lange tenslotte inventariseerde enkele meningen over de toekomst van het braakliggende 'HEMA'-terrein. Waar het gaat om de vraag of hier een binnenstads parkje op z'n plaats is, of juist bebouwing moet komen, hebben voor- en tegenstan ders op historische gronden evenveel recht van spreken. Want, waar de één vooral terugdenkt aan de beslotenheid van Kreupelstraat en Overschieseplein herinnert de ander zich juist de kastanjes rondom de oude HBS en het beschaduwde Burgemeesterslaantje met de Joodse begraafplaats midden in de stad. Een kostbare aanwinst, maar wel één die vele vragen oproept. Foto Van der Waal legde voor en achterzij de vast van deze recen te, unieke aanwinst van het Stedelijk Museum. Musis 31 MUSIS/'n nieuw elan februari 1996, no 2. Verschijnt 11 maal per jaar en informeert onaf hankelijk over cultuur, stadsontwikkeling en - vernieuwing, beeldende kunst, literatuur, maat schappelijke vraagstukken en sport in Schiedam en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS/'n nieuw elan/ Schiedam. Produktie: de Hollandse Onderneming VOF/ Schiedam Redactiecommissie: Charles Jeurgens Aart J. Tijhof Sjef Henderickx Kor Kegel Herman Noordegraaf Luc van Huijgevoort Henk Slechte Eindredactie: Hans van der Sloot Aan dit nummer werkten mee: Marlies Dingenouts, Frans Happel, Kor Kegel, Peter de Lange, Herman Noordegraaf, Henk Slechte, Hans van der Sloot. Fotografie/illustraties: Annet Delfgaauw, Gemeentearchief Schiedam, Theo Gootjes, Hans Ruijssenaars, Foto Van der Waal, René van der Weerd. Agenda: Musis/'n nieuw elan aanvaardt geen aansprake lijkheid voor programma-gegevens zoals ver meld, wijzigingen, afgelastingen etc. Redactiesecretariaat: p/a Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam. Abonnementen: Door overmaking van Hfl. 47,50 (jaarabonne ment) op rekeningnummer 81.33.79.555 onder vermelding van 'MUSIS'. Losse nummers: Hfl. 5,25 Advertentie-exploitatie de Hollandse OndernemingVOF Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam telefoon/fax 010 - 4701474 Zetwerk en lithografie: Z-Work Prepress/ Gouda Druk: Drukkerij Mercator/ Schiedam Copyright: Overname van artikelen of gedeelten daarvan slechts met toestemming van uitgever en/of auteur en in alle gevallen slechts met uitdruk kelijke vermelding van datum en bron.

Musis | 1996 | | pagina 31