3 2 3! Voor het geheel in hout uitgevoerde Teatro Farnese vatte hij al bij de eerste kennismaking liefde op. 'Nog steeds ruik je als je binnenkomt, de geur van hout', zegt hij. 'Maar nog imponerender misschien is de fantastische licht inval, wanneer achter de grote, klassieke arcade de ramen van het paleis openstaan. Dan baadt het hele theater in een zee van goudkleurig licht en wordt het theater als het ware terugge plaatst in de tijd waarin voorstellingen plaatsvonden in de open lucht'. Het theater in het nooit helemaal voltooide Pilotta-paleis, ver bond op die manier als het laatste grote hoftheater dat in de renaissance werd gerealiseerd de belangrijke elementen van het teatro all'antica (de directe verbinding met de buitenwereld en het moderne teatro aU'italiano dat z'n bezoekers verraste met suggestieve vergezichten, decors die van scene tot scene kon den worden verwisseld en machinerieën voor speciale effec ten. Natuurlijk is het theater evenzeer gebouwd om indruk te maken op de Italiaanse mede-aristocratie als ten dienste aan de kunst. Maar, gold dat niet voor vrijwel elke belangrijke schouwburg. Zelfs de Rotterdamse 'kist van Quist' is drama tiek niet vreemd, ondanks de eerste indruk van grote sober heid en functionalisme. Ruijssenaars: 'Het theater heeft van oudsher een sociale functie die de kunstzinnige betekenis ervan evenaart en niet zelden overstijgt. Deze geldt niet alleen het gebruik van het theater maar ook de betekenis ervan in stedebouwkundig en histo- Teatro Farnese in Parma. Lichtinval en grondplan risch opzicht. Wat ik met het theaterontwerp mede probeer te zeggen is dat een schouwburg alles te maken heeft met cultuur in z'n regionale en stedelijke betekenis'. In Schiedam vormt het theater een eenheid met de overige bebouwing op het stadserf, ontworpen door dezelfde archi tectengroep als waarvan Ruijssenaars deel uitmaakt. Al bij het slaan van de eerste paal benadrukte hij: 'Een van de belangrijkste doelstellingen bij het bouwplan voor dit hele gebied is het opnieuw koppelen van het bestuur aan de stad. Letterlijk en figuurlijk. Letterlijk, omdat niet alleen het stadserf wordt gekoppeld aan de oude binnenstad, de eerste ringpolder, maar ook omdat naar het oosten een opening, een verbinding wordt gemaakt in de richting van het station. De zichtas tussen de Grote Kerk en de Liduina Basiliek rijgt de oude stadska- mers aan het nieuwe stadserf. Figuurlijk is de koppeling tussen bestuur en stad natuurlijk altijd een doelstelling. De verbinding van het stadserf over de Broersvest neemt 'voorrang' boven de Broersvest zelf, en verbindt opnieuw de stad met haar begin.' Het hebben van daglicht in het theater noemt hij heel bijzon der. Dat facet heeft hem ertoe gebracht om voor Schiedam achter de bibliotheek een grote 'stedeschuur' te ontwerpen 41 Musis

Musis | 1996 | | pagina 41