gekozen voor een theater waarin de elementen van het tradi tionele hollandse theater, het teatro all'italiano en all'antica verenigt zijn. Daarom bevindt zich voor het theater een foyer die een geheel eigen functie kan hebben, zijn daglicht en buitengeluiden toe gelaten en staat het geheel aan een plein dat met de hal al evenzeer een theatrale functie kan vervullen. Dat zijn drie theateraccommodaties voor de prijs van één, die je bovendien geheel naar je hand kunt zetten en waarin de meest fantasti sche uitvoeringen denkbaar zijn.' Toch is het niet geheel zeker dat het theater dat Ruijssenaars voor ogen staat er ook in die vorm komt. Uiteindelijk wilde Schiedam 'slechts' een traditioneel theater dat het voormalige Passagetheater moet vervangen en doen vergeten tegelijk. Ruijssenaars maakt er ook geen geheim van dat hij in het reguliere overleg moeite moet doen om zijn plannen overeind te houden. Dat het theater er komt staat buiten kijf, de vraag alleen is hóe. Ruijssenaars heeft een goed begrip voor de omstandigheid dat architectuur door drie partijen tot stand wordt gebracht: door de opdrachtgever (die het verlangen formuleert in een opdracht en de realisering mogelijk maakt), de ontwerper en de gebruiker die de betekenis van het geproduceerde in gang zet. Daarin kan de aanleiding tot een verschil van mening schuilen, waarbij Ruijssenaars het standpunt inneemt dat de daaruit voortkomende keuze altijd beredeneerd en verant woord moet kunnen worden. Die houding verleent hem de kracht om in het proces van totstandbrengen, waarin politiek en bestuur zware druk kunnen uitoefenen, overeind te blijven. In Apeldoorn en Amsterdam weten ze daarvan mee te praten. In Amsterdam duurde het vele inspraakronden voordat het Casino werd gerealiseerd in de vorm en kleuren zoals de architect ze had voorgesteld en uitgaande van de gedachte dat hoogwaardige architectuur pas ontstaat wanneer in een goed gemaakt gebouw werkelijk bezielde ruimte wordt gerealiseerd. Voor Apeldoorn kwam de realisering van het stadshuis van Ruijssenaars op een nog hogere prijs te staan. Hier werden door CDA en WD vele vooraanstaande bestuurders opge offerd aan de conflicten rondom de bouw, stapte de gehele WD-raadsfractie op en werd een PvdA-wethouder naar huis gestuurd. Uiteindelijk heeft Apeldoorn naast de kater een stadhuis waar op de stad trots mag zijn door de zorgvuldige doorvoering van het ontwerp in kleuren, lichttoetreding, materiaalgebruik en constructieve details. Precies zoals het Casino en Magna Plaza inmiddels behoren tot de trots van Amsterdam. Ruijssenaars zelt benadrukt waar hij kan dat het scheppen van chaos een wezenlijk onderdeel is van het ontwerpproces. Dit als uitvloeisel van onzekerheid, vervreemding en verwondering naast het zoeken naar samenhang, structuren, historische ver banden en stijl. Uiteindelijke keuzes die op voorhand géén alternatieven zijn, worden met zorgvuldigheid gemaakt binnen het proces. Ook als deze conflicten tot mogelijk gevolg heb ben. 'Zeldzaam is de klassieke vertrouwensbasis', zei hij in zijn inaugurele rede, 'waarvan we denken dat die vroeger zo gebruikelijk was, maar waarschijnlijk ook toen bevochten moest worden. Lees de biografieën er maar op na. Gelukkig zijn er ook prachtige voorbeelden waarbij een kri tisch vertrouwengevend opdrachtgeverschap wezenlijk is voor de uiteindelijke kwaliteit.' Het ontwerp van het nieuwe theater kan in dit opzicht heel wat beloven. Maar ook Ruijssenaars kan op basis van de plaatshebbende gesprekken geen andere conclusies trekken dan dat er nog ruimte zit tussen ontwerp en uiteindelijke realiteit. Wordt het theater in Schiedam een afspiegeling van het door- luchte teatro all'antica, de functionele donkere doos. Of mis schien iets daar tussenin? Schetsdoorsnede theater Schiedam. Geen pleidooi voor alternatieven Magna Plaza Amsterdam: Een bijna Escheriaanse sfeer. 43 Musis

Musis | 1996 | | pagina 43