under the boardwalk Dit voorjaar willen burge meester en wethouders een brede maatschappelijke dis cussie houden over de invulling van het Hemaplein. Op voorhand daarvan worden reeds enkele gesprekken gevoerd met een select gezelschap waarin de stedebouwkundi- ge ontwikkeling van de bin nenstad onderwerp is. Een debat met de gehele bevolking lijkt wenselijk. Veel Schiedammers hebben geen behoefte aan nog meer meer glas en beton in de binnenstad. Maar...., Hoe denken de vormgevers en beleidsmakers daarover? Peter de Lange Gemeenteraadslid Henk Metaal (Gemeente Belangen Schiedam) is verheugd dat zijn pleidooi voor een stadspark zo veel steun ondervindt. Ook architect Nol Heuvelhorst kiest ondubbelzinnig voor groen. De Dienst Gemeentewerken staat sceptisch tegenover een 'ruïnebos'. 'Er bestaat grote behoefte aan woningen in het centrum; verklaarde topambtenaar Frans Griffioen en volgens de Amsterdamse kunstenaar en stedebouw- kundige Rik van Dolderen, die met een opmerkelijk 'stedeobjekt' in Slotermeer, aantoonde hoe een openbare ruimte door beeldende kunst met een bestaan de bebouwing tot vernieuwde functies kan leiden, kan het allemaal veel fanta sievoller. Om de discussie extra pikant te maken (of de Gordiaanse knoop in de vraag over de al dan niet wenselijkheid van een stadspark nog wat strakker aan te trekken), mag worden opgemerkt dat zoveel een dichte stedelijke bebouwing als de aanwezigheid van stedelijk groen op deze plaats op historische gronden evenveel recht van spreken hebben. Op de plaats waar nu een open vlakte ligt, bevond zich nog geen generatie geleden een oud en dichtbebouwd stadsdeel en waar nu een wonincomplex is verrezen aan de Broersvest en de bebouwing op het Stadserf z'n voltooiing krijgt, bevon den zich vroeger een driehoekig park- gebied. Wat biedt de toekomst? Een bebouwing waarin de kostbare binnen- stadsgrond te gelde wordt gemaakt en Schiedam zich voor de sloop van de Op historische gronden hebben de voorstanders van een parkje en van bebouwing allebei even veel recht van spreken. brandersbuurt revancheert door een kleinschalige, intieme bebouwing die aansluit bij de culturele bestemmingen van de Broersvest. Of krijgt Schiedam tegenover het stadskantoor dat groene kleinood nabij de ruine terug dat jaren her zo lichtvaardig werd kaalgeplukt en geplaveid teneinde te voorzien in de groeiende behoefte aan parkeerplaatsen? Toen hij nog een jongetje was, ging Henk Metaal op zondagmiddag vaak uit wandelen met zijn vader. Hij bewaart plezierige herinneringen aan die omme tjes door het Schiedam van eindjaren dertig. In zijn beleving was de stad des tijds veel gezelliger en intiemer dan tegenwoordig. Zijn droomwens om op het Hemaplein een park aan te leggen lijkt dan ook eerder door nostalgie ingegeven dan door ruimtelijke overwe gingen. 'Nu de Hema weg is, hebben we een unieke kans de sfeer van vroeger een beetje te herstellen. Als ik mijn ogen sluit, zie ik het helemaal voor me: bank jes in het groen en een muziektent waar we kunnen luisteren naar de prachtige muziekverenigingen die onze stad rijk is.' Alle andere opties bezorgen Metaal nachtmerries van vierkante blokken en lelijke puien. 'Als het even kan zou ik willen voorkomen datje wandelend vanaf het Stadserf naar de Lange Kerkstraat weer tegen allerlei moderne dingen aanloopt. Schei nou 's uit met winkels en dat soort zaken. Hou de as tussen de Singelkerk en de Grote Kerk zo historisch mogelijk.' Het gemeentebestuur belijdt volgens Metaal alleen met de mond een zeker respect voor oude elementen in de bin nenstad. 'De oude Passage opknappen is natuurlijk prima, maar waarvoor moet bij hetzelfde project dan weer een gigantisch gat worden geslagen in de gevelrij van de Hoogstraat?' Ook het Hemaplein, vreest het raadslid, zal wel slachtoffer worden van een meedogenlo ze projektontwikkelaar. 'Want b en w komen nu al met het verhaal dat we er vier miljoen bij inschieten als we die grond niet rendabel maken. Als je zo begint, kun je beter meteen alles vol bouwen. Ik weet alleen niet of de stad dan nog wel leefbaar blijft. Dan wordt Schiedam een legbatterij vol kippen zonder bewegingsvrijheid. Het is al zo onrustig in de stad, de trams en bussen die langs het Hemaplein razen bevorde ren ook al niet een gevoel van ontspan ning.' Het geld, beseft Metaal, zal uiteindelijk wel de doorslag geven: 'Ik zie ook wel datje daar geen park kunt maken. Het zal op z'n best een mix worden van groen en bebouwing. Maar ik wil dan wel drie of vier scenario's zien in plaats van één. Ik wil kunnen kiezen, niet voor voldongen feiten worden geplaatst.' De Schiedamse architect Nol Heuvelhorst is consequenter in zijn keuze voor groen dan Metaal. Alleen een park is een zinvolle bestemming voor het Hemaplein, zegt hij. 'Er is recent nogal wat gebouwd in de bin nenstad. Er zijn veel nieuwe winkels en woningen bijgekomen, en dan staat er straks ook nog het gemeentelijke com plex op het Stadserf, met een schouw burg en een bibliotheek. Met andere woorden, aan bouwen an sich hoeven Musis 44

Musis | 1996 | | pagina 44