VISMANS' MARTELAARSCHAP Het martelaarschap van Vismans; zo betitelde de oud- gemeentearchivaris Gnus van der Feijst olijk de taak die de herder van de St. Liduinakerk op de schouders is gelegd. Maar, Van der Feijst is dan ook protestant en behoeft geen andere dan een historische waarde te hechten aan het feit dat zich in het bezit van Vismans' kerk zich in een eenvoudige, maar degelijk verzegelde kist berust bij hem het gebeente waarvan de wetenschap onomstotelijk heeft vastgesteld dat deze hebben toebehoord aan Nederlands enige heilige; St. Liduina, 'die maghet van Scyedam' Erin kijken mag hij niet. Niet voordat de in Schiedam bewaarde beenderen ook pauselijk als enige echte zijn gewaarmerkt. Prof. mr. Piet Sanders is behalve een gedreven kunstverzamelaar ook een vermaard bestuurder en jurist. In vele gevallen heeft de Nederlandse samenleving op deze kwaliteiten tezamen een beroep kunnen doen. Sanders' naam is dan ook verbonden aan tal van bijzondere aankopen, collectievormingen en tentoonstellingen. Hoe nu verder, Schat? vraagt Marlies Dingenouts zich af. Ze doelt daarmee op de toekomst van het Schiedams Amateur Toneel. Na vier openluchtspelen van steeds toenemende kwaliteit, lijken de organisatoren voorzichtig geworden. Want waar lig gen de grenzen van het mogelijke en waar de grenzen van het succes? Beeldloos Schiedam was jaren geleden de titel van een pleidooi voor meer beeldende kunst in de openbare ruimte, dat heeft geleid tot het verwerven, verkrijgen en ontvangen van de traditionele bronzen die nu in Schiedam de herinnering levend houden aan verdwenen ambachten. De plaatsing van de 'klinker', eind vorig jaar en de door de nieuwe Welstandscommissie veroordeelde plaatsingen van en lichtobjekt in Nieuwland, maakt duidelijk dat de meningen sterk verdeeld zijn. Musis vond een beeldend kunstenaar, een binnenstadsondernemer (met commercieel-cultureel en toeristisch aantrekkelijk bedrijf en een politica bereid om hun visie te geven. De wijk is van ons allemaal'zegt Kor Kegel. Dit mag dan een open deur lijken, het is ook de aanleiding tot de conclusie dat er op het gebied van wonen en welzijn heel wat kan worden bereikt als verenigingen en Nederlanders en migranten teza men zich op wijkniveau manifesteren. In Nederland ontstaat een nieuwe literatuur: één van ontworteling, vervreemding en zoeken naar waarden, die wortelt in de gemeenschap van de tweede- en derde gene ratie migranten. Ruud Aret besteedt hier graag aandacht aan zoals met aan Kader Abdolah, die in maart optreedt in De Blauwe Brug. Het voorjaar en St. Liduina heb ben bloemen als gezamenlijk symbool. Spreekt haar levens beschrijving niet van dezelfde 'leliën, bloemen en kruiden' die ook het materiaal zijn van het door Tulip Computers in 's Hertogenbosch gekoesterde voorjaarsstuk van Marthe Röling op de omslag? Musis 59 MUSIS/'n nieuw elan maart 1996, jaargang 2, no 3 Verschijnt 11 maal per jaar en informeert onaf hankelijk over cultuur, stadsontwikkeling en - vernieuwing, beeldende kunst, literatuur, maat schappelijke vraagstukken en sport in Schiedam en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS/'n nieuw elan/ Schiedam. Produktie: de Hollandse Onderneming VOF/Schiedam Redactiecommissie: Diana Wind Charles Jeurgens Aart J. Tijhof Sjef Henderickx Kor Kegel Herman Noordegraaf Luc van Huijgevoort Henk Slechte Eindredactie: Hans van der Sloot Aan dit nummer werkten mee: Ruud Aret, Marlies Dingenouts, Jef Jansen, Kor Kegel, Henk Slechte, Hans van der Sloot, Aad Wagenaar Fotografie/illustraties: Gemeentearchief Schiedam, Rob ten Broek, Roel Dijkstra, Harry Pierik, Jan van der Ploeg, Tulip Computers, Foto Van der Waal. Agenda: Musis/'n nieuw elan aanvaardt geen aansprake lijkheid voor programma-gegevens zoals ver meld, wijzigingen, afgelastingen etc. Redactiesecretariaat: p/a Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam. Abonnementen: Door overmaking van Hfl. 47,50 (jaarabonne ment) op rekeningnummer 81.33.79.555 onder vermelding van 'MUSIS'. Losse nummers: Hfl. 5,25 Advertentie-exploitatie de Hollandse Onderneming VOF Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam telefoon/fax 010 - 4701474 Zetwerk en lithografie Z-Work Prepress/Gouda Druk: Drukkerij Mercator/ Schiedam

Musis | 1996 | | pagina 59