BEELDEN IN DE STAD KUNST OF KITSCH Hans van der Sloot Peter Hellemons komt de eer toe om de dis cussie over de sculptu rale kunst in Schiedam recent opnieuw te heb ben aangezwengeld. Mismoedig gaf hij bij de onthulling van de 'klin ker' aan het Hoofd als zijn mening dat deze ontwikkeling waarbij serviceclubs en bedrij ven aan Schiedam een sculptuur als de 'bran dersknecht', 'de kuiper', 'de distillateur' en 'de zakkendrager' schonken ertoe zal leiden dat bin nen niet al te lange tijd ook een conterfeitsel mag worden verwacht van de directiesecre taresse, de winkelbe diende of de vuilnis man. Een optie overi gens waarvan de ROTEB aan het Kleinpolderplein al een leuk probeersel op de stoep heeft staan. Warm aanbevolen door Hans Paalman, het monument van Petri op de Havendijk Musis 74 Hiermee is het gesprek over kunst in de openbare ruimte op een peil gekomen waar de eerste voorstanders van meer kunst in de stad hem nooit hadden willen hebben. In 1968 verscheen in de Schiedamse Gemeenschap een pleidooi voor meer kunst in het stadsbeeld met een samenvatting van de op dat moment reeds aanwezige sculpturen. Die van Hans Petri (door de directeur van het museum en schrijver van het artikel zeer warm aanbevolen) nemen daarin num- meriek de belangrijkste plaats in. Ook had hij waarderende woorden voor de 'Pegasus' van Gooitzen de Jong in de Westfrankelandsestraat en de plastieken van P. Killaers aan de 'kerk van Nix' aan de Mgr. Nolenslaan.Van zijn aanbeve ling: 'Het is jammer dat in de stad waar in zich een museum bevindt, met een uitgesproken moderne collectie, zich zo weinig beelden van vooraanstaande Nederlandse beeldhouwers bevinden. Het is te hopen, dat in de toekomst hieraan aandacht wordt geschonken, zodat in dit opzicht de naam van Schiedam met ere genoemd zal kunnen worden', is echter weinig terecht geko men. Weliswaar heeft de stad er sedert dien een aantal plastieken bij gekregen maar de meningen hierover lopen even zeer uiteen als de stijlen die ze vertegen woordigen. Als eigentijdse kunstwerken zijn geplaatst de 'golf' van het in deze regio zo rijk vertegenwoordige, maar inmiddels ontbonden kunstenaarscollec tief Kunst &Vaarwerk, de 'verbogen paperclips' aan de 'sGravelandseweg waarmee Daan Padmos z'n ironische commentaar leverde op het ambtelijk verzamelgebouw erachter en de ernstige poort van Albert Verkade op het Fabriplein. Een heel ander karakter hebben de sculpturen waarmee Schiedam het verle den wil eren. De 'brandersknecht' van Frits Henderickx was de eerste en mocht zich verheugen in een algemene waardering. Die zakte bij sommigen toen op een steenworp afstand de 'zak kendrager' werd geplaatst en ook de 'dis tillateur, die tegenover de 'branders knecht staand, zuinig in de gaten houdt of er geen bronzen drop kostelijke jene ver wordt gemorst, deed bij velen de vraag rijzen of deze uit losse elementen bestaande beeldengroep niet wat al te veel van het goede is. De 'kuiper' op de hoek van de Buitenhavenweg is -met de in de traditie overeenstemmende 'klin ker' aan het Hoofd en het 'Aleida-beeld' dat zolang is gestald op het voorplein van het Stedelijk Museum- zijn voorlo pig de laatste in de reeks 'brandersbeel- den'. Natuurlijk zou het doenlijk zijn om deze reeks nog verder uit te breiden. Er is nog een achthonderd meter 'lege' kademuur tussen de beeldengroep nabij de Korenbeurs en de eenzame kuiper voor het kantoor van de VVV. Denkbaar zijn bijvoorbeeld de 'glasbla zer' (geschenk van de Verenigde Glas fabrieken), de 'drukker' (geplaatst door een collectief van drukkers die hun bedrijf danken aan de etikettenfabricage van eertijds), de 'ambtenaar' (vanwege de douane die niet mals aan de vaderlandse klare heeft verdiend), de 'spoeling- schipper' (milieubedrijven), de 'kastelein' (bijeengebracht door een heffing van tien cents per consumptie door de Schiedamse horeca) en natuurlijk niet te vergeten de 'kruikenruiker' (een bronzen kleinood als geschenk van een nog niet te noemen, maar ongetwijfeld in de kiem al bestaande, dissidente groep) en daarom juist aan de overzijde van het water geplaatst. Niet behorend tot deze groep maar al wel in aankomst is de plaatsing van het lichtobject vanVeltkamp in Nieuwland waar de Welstandscommissie fel op tegen is. Benthe Zijdeveld, gemeenteraadslid voor de Partij van de Arbeid, schaart zich overigens bij de voorstanders van het lichtobject. Haar mening over het plaat sen van 'historische beelden' in de stad en objecten die door wijkbewoners

Musis | 1996 | | pagina 74