De wijk is van ons allemaal Kor Kegel op onbekende delen van de aardkloot. De buitenlandpagina van de krant wordt bij een groeiend aantal Schiedamse bedrijven verplichte kost. De stad wor stelt net zo hard met internationalise ring, globalisering, mondialisering - ol hoe je die trend ook wilt aanduiden dat lijn 1, zich als een halfuurtje automatis me langs je heen trekt, onopgemerkt. Wordt de dagelijkse tramrit benut voor mentale oefening en meditatie? Voor creativiteit? Voor opinievorming over het dagelijks uitzicht vanuit de tram? Welk uitzicht bedoelt u, vraagt menig- een zich misschien af, al dan niet wakker geschrokken. Het beginpunt van lijn 1. Een jonge wijk. Spaland: het wonen moet er zijn alsof je elke avond bij thuiskomst even vakantie hebt. Dat is eigen aan jonge slaapwijken. Een heer trekt de voordeur achter zich dicht, pulkt aan zijn stropdas en zet zich in beweging naar de tram halte. Verderop loopt een meisje, haar dezelfde halte. Steeds meer mensen. De halte is een verzamelpunt. Nu de proef op de som: hoeveel heeft die ene heer tijdens zijn gang van zijn woonomge ving gezien? Zag hij dat een vandaal vannacht het straatnaambordje heeft ges loopt? Zag hij gele puntjes van de kro kussen in buurvrouws tuin? Zag hij dat er langs de stoep een put was ontstaan door overvloed aan regenwater, weet hij dat straks een fietser zal vallen vanwege die put? Zag hij dat Spaland er dit weekend weer een paar nieuwe tuin hekken bij kreeg, sommige nog onge- beitst? De tram komt aan, de heer stapt in, alle anderen stappen in, de tram rijdt weg en neemt alle antwoorden met zich mee. De mondialisering is een noodwendige verbreding van kennis. Het is voor je Op een ronde-tafelbijeenkomst in het stadhuis deed de vertegen woordigster van de VrouwenAdviesCommissie voor de woningbouw (VAC) onlangs een uitspraak, die verrassend her kenbaar was en - nog verrassen der - toch menigeen shockeerde en aan het denken zette. Zij zei dat inwoners van Schiedam- Noord zich over het algemeen weinig bij de binnenstad betrok ken voelen, ledereen weet dat. Maar dat het zo pontificaal gezegd werd, deed pijn, want die ronde-tafelbijeenkomst ging er nu juist om de interesse in de Schiedamse binnenstad te ver groten. Van alle kanten werd het centrum belicht. Eén troef werd niet uitgespeeld: het belang van het wijkgevoel. Wat kunnen de wijken bijdragen tot de stedelijke identiteit? Schiedam gaat mee in de vaart der volkeren. Ook Schiedammers prikken hun vakantiebestemmin gen steeds verder voorbij Benidorm. Ook in Schiedam wordt de tv-consument overladen met wetenswaardigheden over medemensen we grotere markten zien gloren voor economische groei en bewustwording. Ook Schiedammers zitten op Internet. Leve de vooruitgang! Maar kijkt u nu eens naar lijn 1 in de ochtendspits. De tram zit afgeladen met werkende mensen. Een enkeling kauwt vlug een croissantje weg, sommigen hebben nog nat haar, ze zijn allemaal anders. Een gemeenschappelijk kenmerk is dat ze niet blij om zich heen kijken. Ze geven uiting aan een sardientjes-in- een-blik-gevoel, veeleer dan dat ze zich verlustigen in iedere dag dezelfde opwekkende tramrit langs het gymnasi um, Novotel in de verte, de Margriethal aan de andere kant, de Poldervaart, sta tion Nieuwland. Een voorbijrijdende tram in de ochtend heeft iets anoniems. Er spreekt geen oplettendheid uit, het is alsof alle passa giers hun schranderheid bewaren tot ze op kantoor zijn. Ze kijken gelaten voor zich uit. Zien ze een natuur die zich jubelend opmaakt voor de lente? Ruiken ze? Voelen ze? Doet Schiedam ze iets? Het moet een verwarrende omstandig heid zijn om in je werk steeds accuraat te zijn en nieuwe velden te ontginnen, terwijl één van de meest stabiele lacto- ren in je leven, de dagelijkse tramrit met Musis 78

Musis | 1996 | | pagina 78