op dat moment wer Ser Ph. Louis MARGRIET SPORT- EN EVENEMENTENHAL Bel voor meer informatie OOK VOOR SPORTHAL GROENOORD 010 - 246 55 08 Musis 100 'Schaduwen over Schiedam, Gebeurtenissen en belevenissen tijdens de bezettingsjaren'verscheen in 1995 als uitgave van het Fonds Historische Publicaties. Het boek werd zeer gunstig ontvangen en was ook zo snel uitver kocht dat een tweede druk noodzakelijk bleek. Deze is vanaj nu weer verkrijg baar. Het succes -en de verhalen die het boek losmaakte- waren voor de Werkgroep Tweede Wereldoorlog van de Histroische Vereniging Schiedam aanleiding om een vervolg samen te stellen. Hierin komen naast persoonlijke belevenissen ook sport tijdens de Tweede Wereldoorlog en het functioneren van de brandweer aan de orde. De uitgave van het vervolg op Schaduwen over Schiedam zal binnen kort plaatsvinden. Musis publiceert met toestemming van het Fonds Historische Publicaties uit dit boek een aangrijpend verhaal dat tot ver na de Tweede Wereldoorlog in het oosten van Schiedam werd doorverteld. Het gaat over de liqui datie van de familie Van der Smit, hel pers van een joodse onderduiker en clan destiene drukkers van Trouw en de Waarheid, wie de omgang van een buur vrouw met een Duitse soldaat, fataal werd. To van der Smit, nu wonende in Capelle aan de Ifssel, heeft de hele voor geschiedenis, de arrestatie op 14 juni 1944 en de deportatie naar het kamp Vught als dochter des huizes meegemaakt tot zij op een voor haar onbegrijpelijke reden uit het kamp werd weggestuurd. Ze is de enige overlevende van eeti gezin dat in de smalle Galileïstraat actief deel nam aan het landelijk en plaatselijk ver zet. Ze vertelt: I ijn vader heette Cornells Adrianus van der Smit. Hij werd op 23 januari 1886 in Rotterdam geboren. In 1944 I werkte hij als boekhouder bij Van Oosterzee en Pit, scheepsassuradeu- ren aan de Wijnhaven in Rotterdam. Mijn moeder was ruim een jaar jonger en heette Antonia A. van der Dussen. Ze werd op 8 maart 1887 geboren in Rotterdam. Hun oudste kind was mijn broer Peter van der Smit. Hij werd op 18 december 1913 in Rotterdam gebo ren. Daarna kwamen Bastiaan, op 25 september 1915, Cornelis Antoni op 18 september 1919 en tenslotte ik op 24 december 1923. Wij verloren onze ouders in 1945, na de arrestatie. Mijn broer Bas, kunstschilder en Kees, publicist, spelen verder geen rol in de hierna volgende geschiedenis omdat zij toen het gebeurde niet meer thuis woonden. Ik werkte tijdens de bezetting bij de bekende Schiedamse boekhandel P.J. Venemans die zijn zaak onder de HAV-bank had. Peter was toen ook al het ouderlijk huis uit. Hij was naar Terneuzen vertrokken en woonde daar sedert 24 mei 1937. Hij had er een bescheiden muziekhandel opgebouwd en studeerde daarnaast in België orgel en compositie bij Flor Peeters in Zelzate. Uit de stukken blijkt dat hij op de bevolking van Terneuzen de indruk maakte een vrij armoedig bestaan te leiden en enigszins in zichzelf gekeerd en zonderling te zijn. Omgang met vrouwen werd nooit van hem gezien en wellicht daarom kwam het gerucht in de wereld dat hij homosexu- eel was. Daar is echter nooit iets van gebleken. Wel is het zo dat, zeker in die tijd, de begrippen alleenstaande man en homosexualiteit door de massa vaak gekoppeld werden. Ongetrouwde man nen werden door velen in de omgeving op zijn minst aangemerkt als 'bijzonder' in de zin van niet normaal. Ook na de bevrijding duidde de vraagstelling tij dens de diverse verhoren door politie en marechaussee in Terneuzen daar op. In de vooroorlogse jaren in Terneuzen was Peter in z'n vrije tijd voortrekker bij de padvinderij. Hoe hij de Duitse inval in Nederland beleefde is me niet bekend maar wel weet ik dat hij in mei 1940 in het Nederlandse leger diende als hospitaalsoldaat. Iets dat ik bij geruchte wel had verno men en dat mij uit de naoorlogse onderzoeken bekend werd via de stuk ken die op het Ministerie van Justitie aanwezig zijn, betreft het feit dat Peter in de eerste oorlogsjaren lid van de NSB was en waarschijnlijk zelfs Jeugdstormleider werd. Uit diezelfde stukken blijkt echter ook dat hij dat deed als verzetsman, getuige de diverse verklaringen, ondermeer van ene Samuel A. Luijtwieler, oud-padvinder uit Terneuzen die Peter goed gekend heeft. Deze Luijtwieler was oorspronkelijk onderwijzer en na de oorlog als Security-officer bij de geallieerden werkzaam. In die functie vertelde hij, destijds als ondergronds werker, Peter in de winter van 1940-1941 bezocht te hebben om naar diens motieven voor zijn lidmaatschap van de NSB te vragen. Toen bleek hem dat Peter zoveel moge lijk van het nationaal-socialisme en in het bijzonder van de NSB wilde weten om hen daarmee later schade te kunnen berokkenen. Op 2 december 1942 ging Peter uit Terneuzen weg, terug naar Schiedam. Waarom hij dat deed weet ik niet. Uit de mij kortelings bekend geworden per soonskaart blijkt dat hij zich in Schiedam bij de Burgerlijke Stand liet inschrijven als wonende bij zijn ouders op de Buys Ballotsingel 6a. In werkelijk heid nam hij echter zijn intrek op het adres Galileïstraat 56. Dat was een woonhuis-met-winkel en daar begon hij een ondergrondse stencil-inrichting. Ook was dat de basis van waaruit hij nog ander verzetswerk deed. Hij drukte daar illegale bladen als Trouw en de Waarheid. Ook op andere wijze nam mijn broer deel aan het verzet. Zo verzamelde hij door geallieerden afgeworpen wapens en 6 indoor tennisbanen beschikbaar op werkdagen (niet 's avonds). Gelegenheid voor beurzen, congressen, ten toonstellingen, personeelsfeesten etc. Nieuwe Damlaan 5 In de maanden april, mei en juni zijn er nog tijden voor verhuur ter beschikking

Musis | 1996 | | pagina 100