Hij beet me toe dat mijn vrijlating op een misverstand berustte Elke schrijver ligt bij Libris. Nu ook turning pointshop multi media hoek. Musis 102 jonge man aangetroffen. Later bleek dat dit Nico Kooyman was geweest, de zoon van buurvrouw Kooyman, die de man had verteld dat Peter er morgen avond wel zou zijn. Deze Nico verklaar de overigens na de bevrijding dat Van der Smit Sr., de vader van Peter, op dat moment ook aanwezig was en dat die de man te woord had gestaan. Richter besloot weg te gaan en de vol gende avond terug te komen, nu met vier man.Van te voren liet hij door de jonge Schiedammer Marius R. die bij de SD op de Heemraadssingel als kan toorbediende en tolk collaboreerde, de twee beruchte Nederlandse SD-hand- langers in Schiedam, Th.R.G. Lukkasen en A.C.J. Magielsen, waarschuwen. Kennelijk voor assistentie bij een even tuele arrestatie. De volgende avond, het was toen 15 juni 1944, gingen ze om ongeveer hall elf met twee auto's op pad. Daarin zaten de SD'ers Ebensen, Schumacher, Kohlen en Hoffmann, de twee man van de eer ste keer, 'nog een man' en hijzelf. Die 'nog een man' was de eerder genoemde R. Deze moest kennelijk als tolk mee hoewel die na de oorlog verklaarde 'dat hem alleen werd opgedragen mee te helpen bij de afzetting van de Galileïstraat.' De overval in de Galileïstraat Vóórdat Richter tot de inval op num mer 56 overging, besloot hij eerst nog op de Buys Ballotsingel 6a te laten informeren of Peter van der Smit mis schien daar aanwezig was. Dat adres had hij eerder bemachtigd toen een van zijn mannen op informatie was uitgestuurd. De betreffende SD'er belde bij ons aan, ik deed open en zag toen een man met een enigszins donker uiterlijk, gekleed in een donkerblauwe gabardine regenjas én een gleufhoed dragend. Hij vroeg me of Peter thuis was want hij had eventueel stencilwerk voor hem te doen. Ik maak te hem duidelijk dat Peter niet binnen was. Daarop vertrok hij. Uit een naoor logse verklaring van Richter blijkt dat de man naar hem (Richter) terug kwam en vertelde dat de gezochte niet aanwe zig was. De man kreeg daarop de opdracht bij het huis aan de Buijs Ballotsingel te blijven posten en ieder een die er in of uit ging, onmiddellijk te arresteren. Verder moest hij afwachten. Deze man, begreep ik later, was een col lega van de SD'er Lukkasen. Richter ging nu tot actie over. Hij kwam met zijn ploeg Galileïstraat 56 binnen via een deur in de gang van de naastgelegen bovenwoning omdat ze de deur van het benedenhuis, de drukkerij. niet snel genoeg open kregen. Eenmaal binnen, troffen ze in de drukkerij alleen Nico Kooyman aan. Die werd hardhan dig ondervraagd en onder mishandeling gaf hij toe dat Peter van der Smit ook nu niet in huis was maar zich in Amsterdam zou bevinden. Inmiddels doorzochten de andere SD'ers het pand en vonden er allerlei illegale geschriften. Ook ontdekten ze duitse stempels, blanco schrijfpapier met duitse briefhoofden, Ausweise, zegels van persoonsbewijzen, pistolen en geweer munitie, schrijfmachines, stencil-appara ten, duitse uniformen en een radiotoe stel. Alles werd door de SD'ers meege nomen. Nico Kooyman werd gevankelijk weg gevoerd en kort na zijn arrestatie naar de bunker in het concentratiekamp Vught gebracht. Daar hoorde hij via de luchtkokers van medegevangenen wat er kort na zijn gevangenneming gebeurd was. Hij heeft zijn gevangenschap over leefd. Na de inval in de drukkerij ging de SD onmiddellijk weer terug naar de Buys Ballotsingel, kennelijk om na te gaan of BOEKHANDEL J.S. VAN LEEUWEN BROERSVEST 85 tel. 426 81 52 maandag gesloten donderdag koopavond van 19.00 tot 21.00 uur Peter van der Smit daar inmiddels gear riveerd was. Het adres was nu zeer ver dacht. Deze Richter heb ik na de bevrijding nog één keer gezien. Dat was tijdens een confrontatie in de gevangenis aan de Noordsingel in Rotterdam waar hij na zijn arrestatie in Duitsland, naar toe was gebracht. Bij die gelegenheid zei hij mij nooit gezien te hebben. De inval op de Buys Ballotsingel en de arrestatie Tussen 1 en 2 uur diezelfde nacht van de 15e op de 16e juni, werd er weer bij ons aan de Buys Ballotsingel gebeld. We waren snel wakker. Mijn vader ging de trap af om te zien wie er aan de deur stond. Hij merkte dat het Duitsers waren en rende terug naar boven om onze onderduiker, ene Van Dommelen te waarschuwen. De ware naam van deze man was overigens Izaak van Krefeld of Creveld en hij was joods. Deze Van Krefeld, zo zal ik hem verder noemen, was enige weken eerder bij ons thuis gebracht door Peter. De man was naar ik meen, antiquair. Hij kwam van een eerder onderduikadres en was waar schijnlijk afkomstig uit Amsterdam, het kan ook Rotterdam geweest zijn. Van Krefeld had dringend een nieuw adres nodig, zei Peter en hij vroeg mijn ouders of ze wilden helpen. Ze zeiden vrijwel direct ja en Van Krefeld kreeg een kamer. Toen hij daar zat moesten we hem later wel regelmatig waarschuwen niet voor het raam te gaan staan... Van Krefeld werd op de bewuste avond dus door mijn vader gewekt en via een luik het dak opgestuurd. Toen dat gebeurd was ging mijn vader weer naar de voordeur en opende die. Onmiddellijk renden de SD'ers naar binnen. Mijn moeder en ik hadden inmiddels ook het bed verlaten en waren in de huiskamer bezig met ons verder aan te kleden en dingen weg te moffelen die misschien belastend kon den zijn.Van daaruit konden we de gang inkijken omdat de woonkamerdeur openstond; het trapportaal konden we echter niet zien. We hoorden toen dat mijn vader daar geslagen werd, kreunde en viel. Dat alles kennelijk omdat hij de deur niet snel genoeg opengedaan had. Ik wilde hem gaan helpen maar dat werd me belet door een Duitser die direct doorgelopen was. Mijn vader moest, versuft als hij was, onder geschreeuw en bedreigingen de trap op. Later vertelde hij me dat hij door Richter in het gezicht en op het hoofd was gebeukt. Nu waren we alle drie in de woonka mer en direct snauwde Richter de vraag

Musis | 1996 | | pagina 102