ostade b.v bouw- en aannemingsbedrijf I 2 E PAASDAG GEOPEND j i BEo%rAAK H R 1 S COPPENS Tekening Gemeente Archief Schiedam De ruïne zoals geen tegenwoordi ge Schiedammer hem ooit heeft gezien. Majestueus in het nog onbebouwde moeras van de laag gelegen Broersvest Ruud Po els, oprichter van de Historische Vereniging en kenner en beschrijver van monumentaal Schiedam houdt het erop dat de uitvoering van de werkzaamhe den hem in tweestrijd brengt. 'Kijk', zegt hij, 'dat bij het heien een paal dwars door de fundering van de ruïne is geslagen vind ik een grove fout. Ook het excuus dat het fun dament verscholen lag onder een dikke laag zand die als stabi lisator moest dienen voor de hei-installaties, noem ik mager. Dat had nooit mogen gebeuren. Ook heb ik vraagtekens bij de minimale afstand tussen de ruïne en de nieuwbouw. Afgaande op de tekeningen en de maquette had ik aangenomen dat die ruimte groter zou zijn waardoor het historische element meer aandacht zou krijgen. Dat valt me dus tegen. Aan de andere kant vindt ik het plan voor het stadserf erg mooi en doordacht. Dus bekijk ik het louter in een historische context, dan heb ik best wel vragen bij de plaats die de ruïne thans wordt gegeven. Ik hoop echter maar dat het resultaat toch fraaier wordt dan ik nu vrees en hou me daarvoor vast aan het ontwerp van Ruijssenaars dat ik op een bijzondere hoogte vind staan'. Drs. G. van der Feijst, oud gemeentearchivaris en als zodanig indertijd nauw betrokken bij de theoretische voorbereiding van de 'restauratie', bepleit om naast het inpassen als statisch historisch element ook een actieve rol voor de ruïne te overwegen. 'Het Huis te Riviere' zegt hij,'wordt in wezen teruggeplaatst in het centrum van macht, historie en cultuur. Daar hoort het. Daar is het begon nen. Die wand van beton die er nu tegenaan wordt gezet zie ik dan ook niet als hinderlijk. Integendeel. Die betonnen muur kan me niet dicht genoeg op de ruïne worden gezet. Hierdoor accentueert het huidige stadsbestuur dat ze het verleden van Schiedam in bescherming wil nemen. Door die wand staat de ruïne nu eindelijk eens goed beschut tegen de invloed van bij voorbeeld zure regen. Geloof maar dat hierdoor op den duur ook flink op onderhoudskosten wordt bespaard. Nog mooier zou ik het vinden als deVW stadswandelingen door de ruïne ging organiseren. Uiteraard met een mooi stuk je drukwerk in de Engelse, Franse en Duitse taal en een apart boekje in het Turks. Zo kan de huidige generatie deelhebben aan onze rijke historie. Nog mooier is natuurlijk het blootleg gen van de crypten in het fundament. Daarin kan dagelijks (op zon- en feestagen tweemaal) een klank en lichtspel worden opgevoerd en ook is het denkbaar'dat hierdoorheen de ingang van het stadskantoor wordt gevoerd. Op die manier komen bezoekers via een donker, onderaards gewelf boven in een zee van licht en moderne architectuur waarin het tegenwoordige stadsbestuur zetelt. Een prachtig contrast lijkt me dat. En mocht deze oplossing toch met voldoen aan de gestelde eisen, dan kan er altijd nog een parkeergarage van worden gemaakt. Al te voorzichtig behoeven we niet te zijn. Die ruïne staat gelukkig voor de toekomst zo goed beschut en uit het zicht dat het nog steeds dezelfde ruïne zal zijn als dat houten theater en die nieuwbouw erachter allang tot stof zijn vergaan'. NIEUWBOUW RENOVATIE VERBOUWINGEN ONDERHOUDSWERK Willem Barentszstraat 131 24 LC Schiedam Tel. 010-471 50 00 105 Musis WATERWEGGEBIED 1IIF REKENDE merken Donderdag koopavond SLAAPCOMFORT Oranjestraat 64-3111 AP Schiedam - Telefoon: 010 - 426 87 17 "De slaapvoorlichter voor het Waterweggebied" 3D c: m

Musis | 1996 | | pagina 105