Voetverzorging Mary Cordemans ■T»- Y.*-.- -C O) O a: 0) -Q bestaande voorzieningen en accommo daties - dus waarom niet geprobeerd, als er de kans aanwezig is dat ook meer allochtonen gaan participeren? Het zou trouwens een verkwikkende uitdaging kunnen zijn voor cursusdo centen. Je organiseert niet twaalf lessen in een logisch patroon, maar je begint met één bijeenkomst en die moet zo sprankelend en boeiend zijn, dat alle cursisten graag nog een keer willen komen. Het dwingt de docent tot inventiviteit en dynamiek, de docent zal zich zeer moeten afstemmen op de inbreng en de behoefte van de cursisten. Spelenderwijs voltrekt zich een pro gramma en het zou na twaall 'spontaan' geplande lessen heel wel denkbaar kun nen zijn dat de cursus meer diepgang heeft gekregen en interessanter is geworden dan wanneer alle twaalt lessen van tevoren op papier hadden gestaan. Het spreekwoordelijke organisatietalent van de Nederlanders vraagt dus om een perfectionering die het avontuur inte greert. SEPVO Gediplomeerd Lid LOV/HBA Diabetische voet Been harsen EMMAPLEIN 2 3112 DC SCHIEDAM TEL: 010 - 4739934 Hier valt een wereld te winnen voor de samenlevingsopbouw van Schiedam. Maar die latente kwaliteiten zullen doorgaans pas manifest worden, indien gemeente en maatschappelijke organisa ties er geïnteresseerd in zijn. Vanzelf gaat het niet - of uiterst langzaam. Er zullen gericht werkers voor ingezet moeten worden om hier een brug te slaan. Dat vraagt om meer investering van tijd en energie dan overal in de wijk een affi che ophangen waarop het aanbod staat. Een activeringsbeleid is vooral een kwestie van mondelinge overdracht en die speelt zich af op straat. Het aanspre ken van wijkbewoners, het pogen ze voor een nuttige zaak te interesseren, werpt meer vruchten af dan een slechts kenbaar maken van het aanbod via bro chure, folders, Stadsblad, Radio Schiedam of StadsTV - hoe belangrijk deze media op zichzelf beschouwd ook zijn. Bij het opzoomeren in veel Rotterdamse wijken en in Schiedam- Zuid heeft het ook op die manier gewerkt. Gewoon, door mensen per soonlijk te benaderen en bij elkaar te brengen. Dit is de meest effectieve vorm van maatwerk, maar het legt uiteraard beslag op de bestaande middelen aan ondersteuning en organisatie. Maar wat een geweldige kick zou het zijn, uitge rekend in dat Schiedam dat met de raadsverkiezingen zo negatief in beeld kwam, als het in een wijk als Nieuwland eens mocht lukken om autochtonen en allochtonen gezamenlijk aan het opzoomeren te krijgen. Het opzoome ren, de Rotterdamse variant van wijk en buurtbeheer waarbij bewoners en overheid samenwerken, is ook voor Schiedam waardevol en gelukkig wordt het gemeentebeleid daar steeds gevoeli ger voor, er zijn optimistische geluiden waar te nemen. In Rotterdam is het ook in wijken, die met Nieuwland vergelijk baar zijn, gelukt om Turken en Nederlanders tot wijk- en buurtbeheer te bewegen. Hierover bestaat belang wekkend onderzoeksmateriaal van de vakgroep Sociologie van de Erasmus Universiteit, toen nog onder leiding van dr. Conrad Bons, die zijn studenten ook op de Gorzen losliet. Bons, die het opzoomeren als een 'vreedzame revolu tie' typeert, toonde aan dat er onder allochtonen een bereidwillige houding bestaat om mee te doen aan de zorg voor de woon- en leefomgeving. Maar dat veronderstelt een praktische handelwijze. Misschien is het niet de meest efficiënte vorm om voor delen van Nieuwland beheergroepen te vor men. Die krijgen dan dat plan- en dwangmatige, waar niet iedereen van houdt. Een meer pragmatische werkwij ze, het per keer de mensen betrekken bij een straatactie, kan in Nieuwland meer tot stand brengen zonder de risico's dat het enthousiasme wegebt doordat 'leden' van een beheergroep het de volgende keren laten afweten. Integratie van groepen met eigen cultu ren laat zich best beïnvloeden en 'aan sturen'. Maar vanzelf gaat het niet zoals het zou kunnen - en moeten. Dat vraagt om een goed debat over wat Schiedam nodig heeft om meerderheden en minderheden tot elkaar te brengen 107 Musis

Musis | 1996 | | pagina 107